Bezdušový systém si pro své nesporné výhody rychle vydobyl své místo i mimo MTB, odkud pochází. Vyplatí se ale i tobě? Shrneme ti jak všechny výhody, tak nevýhody – protože i ty bezdušový systém má. Poradíme ti, jak se o něj správně starat, co dělat v případě, když nefunguje, jak má, a samozřejmě ti krok za krokem odtajníme, jak si můžeš sám kolo na bezduše předělat.

Jsou pro tebe bezduše vůbec vhodné?
Pokud často navštěvuješ bikeparky, trail centra nebo dokonce závodíš – a nemusí to být ani na MTB, ale třeba na gravelu – bezduše se ti jednoznačně vyplatí. Jestli ale na kole převážně jezdíš po silnici, zpevněných lesních cestách nebo šotolině, a k tomu si sváteční jezdec, plný potenciál bezduší sotva využiješ.
Aby bezdušový systém fungoval, jak má, musíš na kole jezdit alespoň dvakrát až třikrát týdně (případně ho pravidelně protáčet). V opačném případě ti tmel, který zalepuje vzniklé defekty, dříve zaschne, a nebude ti plnit, co má.
Plusy a mínusy bezdušového systému
Nevýhody
-
Náročnější instalace – nevyžaduje jen znalost, ale i speciální nástroje. Jaké se dozvíš o pár řádků níž.
-
Vyšší pořizovací i servisní cena – bezdušová páska, ventilky, pláště, tmel – suma sumárum tě může jenom materiál pro instalaci vyjít na tisíce korun a pravidelná údržba na další.
-
Náročnější oprava defektů – tmel v bezduších slepí opravdu hodně, ale jestli plášť přece jenom prorazíš a tmel na to nebude stačit, je dost možné, že jsi bez náhradní duše právě dojel.
TIP: Vyber si na kolo správné pláště – poradíme ti, jak na to!
Výhody
-
Daleko vyšší odolnost proti defektům a procvaknutí plášťů – díky tmelu, který možné defekty okamžitě zacelí, odolnějším (bezdušovým) plášťům a absenci duše máš mnohem nižší riziko píchnutí.
-
Možnost jízdy na nižších tlacích – což vede k lepší trakci ale i jízdnímu komfortu, především v náročnějším terénu
-
Nižší váha – počítáš-li na kole každý gram, je to další důvod pro změnu
Co všechno potřebuješ na přechod na bezduše?
Bezdušové ráfky
Jsou ráfky na tvém kole „tubeless ready“? Většinou jsou označeny zkratkami jako TLR, TR nebo TLE. Pokud ne, je čas na jejich upgrade. Patky takových ráfků nejsou totiž speciálně přizpůsobené na bezdušový provoz. Naštěstí tubeless ready ráfky už v dnešní době najdeš u většiny horských kol – a samozřejmě u všech našich!
Bezdušové pláště
Bezdušový ráfek ti ale nestačí. Potřebuješ mít i „tubeless ready“ případně „tubeless compatible“ plášť – nejběžněji jsou označené zkratkami TR nebo TLR. Pro to, aby z nich neunikal vzduch, mají oproti běžným plášťům upravenou strukturu a kevlarovou patku.
TIP: Pomůžeme ti vybrat pláště přesně podle tvého stylu
Tubeless páska
Velká část ráfků, která je z označená za bezdušové má už od výroby tubeless pásku – v každém případě si to osobně prověř. Jejím úkolem je utěsnění otvorů pro niply, kterými by jinak unikal vzduch. Přestože panuje doporučení, aby sis na ráfek nalepil rovnou dvě vrstvy, my doporučujeme nalepit jen jeden, ale na pásce nešetřit.
Pořiď si raději „silnější“ pásku, která udrží vyšší tlak (pro gravel/silniční kola) a je zároveň odolnější při použití montpák a výměně pláště. Páska by zároveň měla být ± o 2 milimetry širší, než je vnitřní šíře tvého ráfku.


Bezdušové ventilky
Další do skládačky je bezdušový ventilek, který musí odpovídat profilu tvého ráfku. Pokud plánuješ jezdit s vložkami (inserty), pamatuj, že ventilek musí mít boční výstup. Jinak vložka v plášti ventilek utěsní a ty kolo nenafoukáš.
Tmel
Mlíko je zásadní pro zacelení netěsností, defektů, a tím pádem udržení tlaku v pláštích. Dnes už se můžeš na trhu setkat s rozdělením tmelů na nízkotlaké a vysokotlaké, i dělením podle disciplín na MTB/gravel/silnici. Podle toho, kolik najezdíš, ale i vzhledem k pravidelnému doplňování, doporučujeme mít tmel neustále v zásobě.
Silná pumpa/kompresor
Aby si pláště do ráfků dokázal usadit, potřebuješ buď silnou nožní pumpu nebo kompresor.
Jak předělat kolo na bezduše – krok po kroku
1. Nalep pásku do ráfku
Pokud nemáš ráfek z výroby s bezdušovou páskou, je potřeba ji na něj nalepit. Ráfek by měl být odmastěný a suchý, aby na něm páska bezvadně držela. Jak už jsme zdůrazňovali – nevyplatí se na ní šetřit. Když je dostatečně kvalitní, zvládne i vyšší tlaky a nepotřebuješ lepit dvě vrstvy.
2. Připevni ventilky
Po kontrole, že je páska správně přilepená, do něj v místě ventilku udělej otvor a namontuj ventilek. Dotahuj ho pouze silou prstů, ne kleštěmi, u karbonových ráfků bys riskoval jejich prasknutí.
3. Nasaď pláště
Pláště nasaď zatím jen „na půl“ – jeden okraj (patku) dej do ráfku a druhý měj zatím volný, abys do něj nalil tmel, nebo jak se mu říká mezi bikery – mlíko.
4. Nalij tmel
Každý výrobce tmelu uvádí na balení doporučené množství na konkrétní plášť – to se liší velikostí plášťů a jejich šířkou. Vlej tedy do plášťů doporučené množství a pomalu nasaď zbytek pláště do ráfku tak, abys tmel nevylil a zároveň ho dostal do celého kola. Jestli plánuješ jezdit s insertem (ochranou vložkou proti propíchnutí), přilíj pár mililitrů tmele navíc.
TIP: V případě, že máš tmel s aplikátorem přes ventilek, nejdřív usaď plášť (stejně jako to popisujeme v dalším kroku) a až potom dej do pláště dej mlíko.
5. Usaď pláště
Je čas usadit pláště. Pomoz ai buď kompresorem, anebo nožní pumpou, která dokáže rychle vyvinout silný tlak. Vzduch do pláště pumpuj do té chvíle, dokud několikrát „nepraskne“.
Plášť zkontroluj, musí být rovnoměrně usazený – v případě, že není, vyfoukni ho a postup opakuj, dokud se patky nesrovnají. Pro ulehčení srovnání můžeš patky namočit mýdlovou vodou.
6. Zkontroluj, že všechno drží
Zkontroluj, že nafoukaný plášť drží tlak a neuniká vzduch. Pak kolo roztoč nebo s ním postupně poklepávej, aby se tmel dostal do všech částí a spár pláště.
Může se stát, že po prvním nasazení si ještě tmel nějakou dobu „sedá“, a tak pláště budeš muset častěji dofoukávat, pokud se to děje i po týdnu, plášť vyfoukni a zkontroluj.
TIP: Máš kolo pár dnů? Zjisti, jak se něj správně postarat





Jak se starat o bezduše?
Jak často doplňovat tmel – a proč nestačí „jen doplňovat“?
Při ježdění bez větších karambolů, kdy bys musel řešit složité defekty, bezdušový systém kontroluj co 3–4 měsíce. Frekvence doporučené kontroly se zkracuje nejen podle objemu tvého ježdění, ale podle podmínek, ve kterých máš kolo uskladněné, a typu tmele. Pokud objíždíš každý týden bikeparky a kolu dáváš „pořádně nažrat“, bezduše kontroluj klidně co měsíc.
Ber v potaz, že nehledě na to, jak často jezdíš, se tmel v pláštích začne různými vlivy (vlhkostí, tlakem, teplotou…) „kazit“, a tím ztrácet svou funkci. Ať budeš dělat jednoduše cokoliv, už po půl roce budeš mít v pláštích tmel, který v případě defektu nic nezachrání.
Proto bys při pravidelné kontrole neměl jen doplňovat nové mlíko, ale vždycky vyčistit i to původní. Buď ho vytři anebo vypláchni vodou a plášť před novým naplněním vysuš do sucha. A při tom nezapomeň i zkontrolovat stav pásky na ráfku.
TIP: Jak zazimovat kolo na bezduších? Na to najdeš odpověď v tomhle článku


Co dělat v případě náhlé ztráty tlaku nebo úniku vzduchu?
Problémy se nevyhýbají ani bezduším. Nejčastěji bývá problém v prořízlém nebo propíchlém plášti, který ani mlíko neslepí. Problém ale můžou způsobit taky:
-
netěsnící ventilky,
-
netěsnící pásky,
-
málo tmele v plášti
-
nebo špatně usazený plášť.
Jestli plášť není poškozený, vyfoukni ho a vyndej. Jak jsme uvedli výše – tmel vyčisti a zkontroluj pásku, že dobře drží a není poškozená, a mrkni i na ventilek, jestli je dobře utažený. Plášť i ráfek vysuš a opět nasaď s novým tmelem.
Jestli se problém opakuje, objednej se k profíkům do specializovaného servisu.
Jaké tlaky můžu vozit na bezduších?
I když ti bezdušový systém umožňuje jezdit na mnohem nižších tlacích než na běžných duších, řiď se doporučením konkrétního výrobce, který na bočnicích plášťů (a ráfků) vždy uvádí tlaky od–do.
Pokud se na to vykašleš, nejenže se ti zhorší vlastnosti plášťů – mezi které patří i výdrž – ale v případě přetlakování dokonce riskuješ i svléknutí pláště, znečištění všeho kolem od tmelu a poškození ráfku!
Teď už víš všechno podstatné, aby sis kolo na bezdušový systém dokázal sám předělat i se o něj správně starat. Tak v jakém z top našich bikeparků a trailcentrech ho prověříš?