Pokud ti skončila sezóna a chceš své kolo zazimovat, jsi na správném místě. Poradíme ti, co všechno bys měl nejen před jeho uskladněním udělat, ale na co bys měl myslet i v průběhu zimy, abys na něm na jaře mohl okamžitě začít jezdit a nezdržovaly tě technické problémy. A co když na kolo chceš přeci jen někdy v zimě naskočit a vyjet? Na to v následujících řádcích taky najdeš odpověď.
Na mytí a kontrole komponentů si dej záležet
Zazimování kola začíná jeho důkladnou kontrolou a umytím. Kromě (běžného) umytí rámu, vidlice nebo řetězu vyčisti i náboje a ložiska kol společně s brzdami – minimálně brzdovými destičkami a kotouči. Zároveň zkontroluj, že jsou plně funkční. Vytahaný řetěz nebo sježděné destičky raději vyhoď a investuj do nových. Stejné je to u plášťů – které bys mimo jiné měl mít celou zimu permanentně nafoukané. Pokud na nich máš praskliny nebo je vzorek už sježděný, nekomplikuj si život zbytečným defektem a vyměň je za nové.
TIP: Pokud vybíráš pláště, mrkni na naše tipy, jak si vybrat ten pravý
Nezapomeň na vidlici (a případně na tlumič a teleskopku). Pokud je trail tvým denním chlebem, měl bys servis těchto komponentů dělat alespoň dvakrát ročně (každý výrobce má v manuálu vidlice uvedený jiný doporučený servisní interval, který doporučujeme dodržovat). Po sezóně je každopádně servis nezbytností. Pokud si na (de)montáž, vyčištění, seřízení a namazání nevěříš, využij služeb servisu.
Čím kolo čistit?
Pokud máš na kole zaschlou špínu, zkrop ho proudem vody. Potom na rám, kola a vidlici nanes jemný čisticí prostředek a nechej (klidně i pár minut) působit. Následně si vezmi měkké kartáče a kolo pořádně vydrhni. Jakmile budeš mít hotovo, všechny části ještě jednou důkladně opláchni.
Pro pohon kola – řetěz, přehazovačku, kazetu a převodník – si pomoz agresivnějšími čistícími prostředky, které vyčistí usazené mazivo. Po aplikaci počkej pár minut a následně komponenty vyčisti speciálními kartáčky. Na řetěz si můžeš vypomoct myčkou řetězu, se kterou (a samozřejmě s pomocí kvalitního čistidla) ho umyješ s minimem práce do pár minut.
Nezapomeň ani na vyčištění brzd. Pro ně si pořiď čisticí prostředek určené na brzdy. Ideálně s Isopropylalkoholem, který skvěle odstraňuje všechny nečistoty, a to včetně olejů. Dál se pak budou hodit papírové utěrky a malý kartáček, se kterým se dostaneš i do hůř přístupných míst.
TIP: Nauč se starat o brzdy jako profi mechanik – řekneme ti jak
Nepodceň vysušení kola
Každému oleji a mazivu rapidně klesá účinnost, pokud je nanášeno na vlhké nebo mokré komponenty. Proto celé kolo před promazáváním perfektně vysuš. Jedině tak zajistíš nejlepší vlastnosti nanášených prostředků, a přitom minimalizuješ možnost koroze materiálů. Jak na to?
Kromě vysoce absorpčních osušek, které nepouští vlákna, nebo (papírových) ubrousků si vypomoz stlačeným vzduchem – ideálně z kompresoru. Odstraníš vodu a vlhkosti i z takových míst, kam se jinak těžko dostaneš.
Čím ochránit komponenty během zazimování?
Po umytí a vysušení kola přichází na řadu mazání. Co čím mazat úzce souvisí s místem skladování kola, ke kterému se dostaneme později. Obecně ale platí, že nejdůležitějšími komponenty, které je nutné ošetřit proti vnějším vlivům, jsou řetěz, kluzáky vidlice, sedlovka a pedály. Zároveň ber na zřetel, že každý komponent potřebuje jiné mazivo.
-
Řetěz ošetři mazivem na řetězy do mokrého prostředí. Je totiž hustější než řetěz do sucha, a lépe ho tak ochrání před vlhkostí.
-
Sedlovku (v místě, kde se zasouvá do rámu) a závity pedálů promaž vazelínou, která je na to určená. V případě, že máš některý z komponentů z karbonu, využíj speciální pastu na uhlík.
-
Na čisté kluzáky vidlice nastříkej silikonový olej (opět – pro ně určený). Propruž a přebytečný maz s případnou špínou utři. Tohle opakuj, dokud nebudeš mít ubrousek čistý.
Skladování kola = alfa a omega zazimování
Nejen pro zazimování kola, ale obecně jeho skladování platí, že bys pro něj měl najít suché místo s konzistentní teplotou, která se neblíží nule. Ideální je pro kolo pokojová teplota. Jestli se rozhodneš ho opřít nebo zavěsit, necháme na tobě – ani jeden způsob není špatný.
Opakujeme: zásadní je teplota a vlhkost prostředí.
Pokud musíš kolo přes zimu nechat venku (čemuž se doporučujeme jakýmkoliv způsobem vyhnout), doporučujeme:
-
kolo postavit pod střechu;
-
klíčové komponenty (především řetěz) buď sundat, nebo alespoň ochránit vyšší dávkou ochranného spreje proti korozi;
-
na kolo pořídit alespoň ochrannou plachtu.
Kolo (a komponenty) přes zimu pravidelně kontroluj
Může se zdát, že za správných podmínek máš kolo prakticky v bezstarostném stavu přes celou zimu. Ale chyba lávky.
Pokud jezdíš na bezduších, kola musíš pravidelně protáčet – alespoň jednou týdně. V opačném případě riskuješ, že ti mlíko ztuhne, a na jaře tě může překvapit, že nedělá, co má. Kola – ať s duší, nebo s tmelem, udržuj permanentně nafoukaná.
TIP: Čas na nové pláště? Poradíme ti, jak si vybrat
A nezapomeň ani na prověření funkčnosti pohonu – především přehazovačky a brzd. Pokud máš elektrické řazení, baterii z kola vyjmi a skladuj v pokojové teplotě se stálou vlhkostí. Pravidelně ji nabíjej a zároveň kontroluj funkčnost. Stejné rady platí i pro baterii elektrokol.
Tipy pro ty, které chladné počasí nezastaví
Pokud na kolo hodláš pravidelně vyrážet i v zimě, máme pro tebe pár tipů.
-
Kup si kvalitní zateplené membránové oblečení a doplňky. Teploty jsou v zimě nevyzpytatelné a počasí má ve zvyku se rychle měnit.
-
Buď vidět a používej reflexní prvky a světla – není výjimkou, že i v poledne je potřeba v zimě svítit. Jezdit osvětlený nonstop proto dává v zimě dvojnásobný smysl. Všechny naše tipy, jak být na kole vidět, zjistíš v tomhle článku.
-
Zkracuj jízdy a zajisti si na plánovaných trasách zkratky – v zimě prochladneš raz dva a může to dopadnout špatně. Měj pro to po ruce i plán B.
-
Dbej na pitný režim a doplňování energie – nemusíš to (jako v tropických podmínkách) dlouho vnímat, ale tvé tělo spotřebovává spousty energie pro to, aby se zahřálo. Snacks a termobidony jsou proto nutností.
-
Využij blatníky. Raději rovnou počítej, že se suchý domů nevrátíš. Tak proč si neusnadnit čištění kola, oblečení i sebe?
-
Přezuj pláště – nemusíš jezdit na trailech, abys využil výhod agresivnějšího dezenu. Zároveň pokud budeš jezdit v mokrém sněhu, sniž v pláštích tlak – zlepšíš tím trakci i kontrolu kola. Pokud je sníh tvrdý, jezdi na skoro stejných tlacích, na jaké si zvyklý v létě.