Jak vybrat chrániče na kolo?

Tipy
24. 11. 2028

Investice do chráničů je nezbytnost, pokud to s ježděním v terénu myslíš alespoň trochu vážně. Na každou partii těla jich ale existují stovky různých druhů, tak podle čeho vůbec vybírat? A jakou velikost? Poradíme! A k tomu i řekneme, jak se o ně správně starat nebo kdy investovat do nových.

Základní ochranné vybavení každého bikera

Předtím, než se dostaneme k samotným chráničům, zopakujeme, bez jakých dalších cyklistických doplňků zaručujících komfortní a bezpečnou jízdu se neobejdeš.

Základ tvoří dobře padnoucí helma, kterou otestuješ tak, že se s ní po nasazení a utažení (ale nezapnutí) předkloníš. Pokud se ti na hlavě udržela, máš správnou velikost. V případě lehčího trailového ježdění doporučujeme vybírat mezi odvětrávanějšími a lehčími helmami s kšiltem a prodlouženou zadní části (oproti běžným silničním helmám), která ti lépe chrání temeno. Pro ježdění v náročnějším terénu, především pak v bikeparcích, doporučujeme zvýšit kalibr v podobě integrální helmy, která ti ochrání i bradu.

Dalším nepostradatelným doplňkem, který tě v případě pádu ochrání, a na který dost bikerů pořád zapomíná a jezdí bez něj, jsou rukavice. Pokud vybereš správnou velikost, budeš mít s nimi srovnatelný, ne-li lepší grip, než když budeš jezdit bez nich – zvláště za mokra. Na trailové ježdění doporučujeme vždy nosit celoprstové rukavice.

Nezapomeň chránit svůj zrak brýlemi se širokým zorným úhlem, u kterých budeš mít v ideálním případě možnost vyměnit skla, a svoje chodidla botami s dostatečně tvrdým okopem a dobrou podešví.

Čím se vybavit na lehké traily? A co vzít do bikeparku?

Základ máme a co zbytek? Chrániče bys měl vybírat a volit podle toho, kde se chystáš jezdit. Pokud budou tvým rajónem lehčí traily, kromě výše uvedných základních ochranných doplňků si můžeš vzít lehčí kolenní a loketní chrániče. Pokud naopak míříš do bikeparku nebo trailcentra, kde tě na kopec vyveze lanovka, kromě integrální helmy s motokrosovými brýlemi a odolnějších loketních a kolenních chráničů, se doporučujeme vybavit i:

  • chráničem páteře (páteřákem)

  • chrániči holení,

  • chrániči kotníků

  • a chrániči beder a hrudi, který je většinou součástí vesty.

Chrániče páteře se vyrábí v několika provedeních, z nich jsou nejběžnější vesty a batohy s integrovaným páteřákem. Řada vest nabízí kromě ochrany zad i ochranu krku, ramen a dokonce hrudníku. V porovnání s batohy s integrovanými chrániči páteře je jejich nevýhodou horší odvětrávání, a tak se v nich zvláště v létě můžeš pořádně zapotit.

Chrániče holení jsou běžně součástí chráničů kolen s určením do náročnějšího terénu. Ochranu holení stejně jako kotníků nedoporučujeme podcenit – určitě ses do nich i mimo kolo praštil a víš, jak bolí.

V neposlední řadě nezapomínej chránit i svou kostrč společně s bedry. Buď si můžeš pořídit speciální spodky s cyklistickou vložkou a s integrovanými chrániči těchto partií, anebo si koupit cyklistické ledvinové pásy. 

TIP: Pamatuj, že ani ty nejlepší chrániče tě neochrání, když kolo správně nebrzdí. Proto ti poradíme, jak se o brzdy správně starat

Materiály chráničů

Výbava, a nejen ta bezpečnostní, odráží současné trendy jezdců. Chrániče jsou tak stále lehčí, pohodlnější, zároveň ale pevnější, a tím i bezpečnější. Jedním slovem lepší. Léty prověřenou klasikou mezi tlumícími pěnami je EVA pěna. Jedná se o velice pružný, měkký, lehký a zároveň dostatečně odolný materiál na bázi gumy, který má zároveň nepromokavé vlastnosti a je odolný vůči UV záření.

Vývoj se ale nezastavil, a tak se na trhu můžeš setkat i s chrániči na kolo využívajícími VPD materiál (konkrétně u chráničů značky POC). Ten se při zahřátí přizpůsobí tvaru těla, což výrazně zvyšuje komfort. Když na něj ale spadneš, okamžitě ztvrdne a pohltí část energie. Po chvíli je ale zase měkký a pružný. Na stejném principu funguje také D3O materiál, nebo AirFlex Gel, který využívá značka Leatt.

Technologie se odráží na ceně. A výše zmíněné materiály jsou toho důkazem. U dostupnějších chráničů se i dnes setkáš s vyztužením na nejdůležitějších místech v podobě tvrdého plastu – ten z hlediska bezpečnosti funguje skvěle! Jen počítej, že pohyb (šlapání) v takovém chrániči není tak komfortní, a proto jej doporučujeme využívat primárně do bikeparků.

U výběru se taky doporučujeme zaměřit na systém odvětrávání a případně i na to, jestli použité látky mají antibakteriální vlastnosti. Můžeš tak minimalizovat pocení, zápach i hromadění bakterií, čímž prodloužíš funkčnost materiálů a životnost celého chrániče.

Jak vybrat správnou velikost chráničů?

Pro správnou volbu nestačí pouze trefit velikost, ale i tvar, který je u každého chrániče jiný. Proto jednoznačně doporučujeme si každý chránič před koupí osobně vyzkoušet – a ideálně v něm i chvíli pobýt a vyzkoušet si v něm různé polohy (chůzi, dřep, ohnout se anebo se v něm ideálně na chvíli na kolo posadit).

Jestli si vybereš větší, nemusí držet na správném místě, a v opačně případě tě zase může škrtit nebo jinak omezovat v pohybu.

Pokud nemáš kamennou prodejnu poblíž, neváhej využít 14denní období pro bezplatné vrácení zboží z e-shopu.

Jaké jsou systémy upevnění chráničů?

Přezky, sucháč, manžety… způsobů, jak si upevnit chrániče je řada. A od stolu říct, že jeden je lepší než druhý (bez ohledu na vlastní zkušenost v terénu) je nesmysl. A to ani nemluvíme o správně zvolené velikosti.

V případě chráničů rukou a nohou (především kolen) existují dva typy – s plně rozepínací konstrukcí, která ti umožňuje chrániče nasadit bez nutnosti zutí bot, a s plnou konstrukcí, u níž se zout musíš.

V případě, že koukáš po chráničích s plnou konstrukcí, doporučujeme si vybrat takové, které si není problém při delších (bikeparkových) transferech sundat a mít je na holeních.

Kromě toho, že jsou chrániče vyrobené z vysoce strečových materiálů, které je samy o sobě drží na místě, jsou na jejich okrajích častokrát použity pogumované (silikonové) manžety, které chránič ještě více stabilizují. Pokud chceš mít 100% jistotu, že chránič bude za všech okolností držet na svém místě, měl by obsahovat i suché zipy, přezky nebo rychloupínáky.

Pohodlí, nebo ochrana? Obojí!

Kvalitní chránič poznáš tak, že tě během jízdy nijak nelimituje. Samozřejmě, že pokud s chráničem na sjezd budeš vyšlapávat kopec, pohodlný nebude – představ si to na příkladu integrální helmy. V případě, že se dostaneš do situace, že tě čeká s robustnějším chráničem delší šlapání… Pak ho doporučujeme, pokud to situace dovolí, sundat a nasadit si až před sjezdem.

Jednoduše platí, že aby chránič ti byl pohodlný, musí:

  • mít dobře vyřešené odvětrávání (třeba síťovými panely);

  • respektovat tvou anatomii (zkrátka by se ti měl přizpůsobit);

  • sedět tvému stylu ježdění (lehký terén vs. downhill).

TIP: Chceš na kole zhubnout? Poradíme, jak na to efektivně

Certifikáty chráničů – jaké jsou a co garantují?

Každý chránič, který se v tuzemsku prodává, musí mít certifikaci dokazující, že prošel testováním. Na rovinu říkáme – pokud chceš jezdit ve vybavení, které něco vydrží, na čínské padělky renomovaných výrobců zapomeň.

Důležité je se při výběru zaměřit na dva certifikační kódy: ČSN EN 1621-1 a 1621-2.

Certifikát končící 1621-1 je určený pro chrániče ramen, loktů, předloktí, boků, kolen, nebo holení a kotníků. Při testu se do něj několikrát udeří předmětem o energii 50 J, následně 75 a nakonec 100 J a měří se, kolik chránič energie přenese a kolik absorbuje. Pro to, aby testem prošel, nesmí přenést v průměru více než 35 kN s tím, že žádný jednotlivý úder nesmí přesáhnout 50 kN přenesené energie. Chránič je pak zařazen do úrovně 1, 2, nebo 3 podle odolnosti.

Certifikát končící 1621-2 je určený pro zádové protektory. Testování probíhá stejně jako u normy 1621-1 s tím, že výsledkem je místo rozdělení do tří skupin, zařazení do dvou. Pro získání Levelu 1 nesmí chránič v průměru přenést energii přesahující 18 kN a žádný jednotlivý úder nesmí přesáhnout 24 kN. Pro získání Levelu 2 se kritéria úrovně 1 zpřísňují o polovinu (9 kN v průměru a 12 kN jednotlivě).

Naše doporučení je jasné – vždy vybírat chrániče s výše uvedenými certifikáty. A v čím náročnějším terénu hodláš jezdit, tím vyšší úroveň certifikátu se vyplatí na chráničích mít.

TIP: Nevíš, kam vyjet? Máme pro tebe tipy na nejlepší bikeparky a trailcentra v Česku!

Jak se o chrániče starat?

Každý chránič na kolo bys měl pravidelně kontrolovat a čistit – i když jej třeba používáš jen svátečně. Jeho materiály totiž můžou neustále pracovat a časem ztratit své původní vlastnosti. V rámci čištění dbej pokynů konkrétního výrobce, které najdeš buď v balení, na štítku na každém chrániči, nebo na webu výrobce.

Chrániče, které to umožňují, občas (ručně) vyper v teplé vodě (max. 40 °C)  s jemným pracím práškem. Předtím ale stáhni všechny suché zipy nebo manžery a v případě, že z chrániče můžeš vyjmout i tvrzené protektory, udělej to. Nečistoty na tvrdých plastových částech odstraň jemným kartáčem. Pokud nemáš čas chrániče prát, využij alespoň dezinfekci.

Po umytí/dojetí z trailu všechny části chráničů nechej volně vyschnout. Nedávej je na topení, ke krbu, do sušičky ani je nevysoušej fénem. Chrániče doporučujeme skladovat na suchém místě, mimo přímé slunce a extrémní teploty.

Kdy je čas chránič vyměnit za nový?

Většina renomovaných výrobců garantuje funkčnost chráničů pět let. Při správné péči ti ale můžou vydržet mnohem déle. Záleží samozřejmě i na tom, jak je často používáš.

Pokud na nich pozoruješ zvýšené opotřebení, především horší elasticitu materiálů, vychozený suchý zip atp., je čas se dívat po nových. Když se ale objeví na kritických místech praskliny nebo trhliny, není nač čekat – kupuj nový!

TIP: Umíš si připravit kolo na sezónu? Naučíme tě to

Pár tipů na závěr

  • Pokud na traily vyrážíš častěji, neboj se do chráničů na kolo investovat větší sumu peněz a pořiď si kvalitní kousky – nám se osvědčily chrániče značky Leatt, IXS nebo TSG. V dlouhodobém horizontu se ti to několikrát vrátí, protože nebudeš muset levnější chrániče točit co sezónu.

  • Na lehčí traily doporučujeme brát měkčí a pohodlnější chrániče, které drží na silikonových manžetách. Na ty náročnější doporučujeme pořizovat chrániče, které se utahují suchými zipy.

  • Zvláště u chráničů pro náročnější traily se doporučujeme zaměřit i na ochranu na bočních částech. Především kolena to můžou občas nepříjemně schytat – přitom se tomu dá předcházet.

  • Chránič si před koupí běž osobně vyzkoušet. A pokud jsi až doma zjistil, že sis vybral špatně, využij 14denní dobu k bezplatnému vrácení zboží.

  • A nakonec – nepodceň ani zbytek (základní) výbavy – helmu, brýle, rukavice nebo boty.