Jak vybrat chrániče na kolo?

Novinky
24. 5. 2021

Pokud miluješ jízdu v terénu a rád “posouváš” svoje hranice o kousek dál, měly by součástí tvé výbavy být i chrániče na kolo. Občas i velezkušenější bajker spadne a i malý pád může být fatální pro tvé zdraví, takže je nejlepší být na tuto variantu připraven. Můžeš tak předejít větším či menším zraněním nebo se jim zcela vyhnout. Proto by chrániče měly být neodmyslitelnou součástí tvé výbavy, stejně jako třeba helma. Není žádná frajeřina jezdit bez chráničů, spíše by se dalo říct, že je to hloupost! Chrániče ti taky mohou v terénu dodat potřebnou sebedůvěru a pocit jistoty, že v případě, když něco nevyjde, jak má nemusí to skončit špatně. Jaký druh chráničů budeš používat volíš především podle terénu do kterého se vydáváš, čím těžší a drsnější terén, tím zpravidla více chráničů s lepší ochranou na sobě máš. Základní druhy chráničů pro lepší přehlednost popisujeme v další kapitole článku. Pokud tě zajímají i další témata ohledně vybavení na kolo, pak stojí za přečtení i další články jejichž odkazy připojujeme níže.

 

 

Druhy cyklistických chráničů a jejich použití

 

Chrániče kolen      

Asi nejčastěji používaným druhem chráničů při jízdě na kole jsou chrániče kolen. Při pádu totiž většinou padáme právě na tuto část těla. Tyto chrániče bývají v různých provedeních dle míry ochrany a jejich flexibility, zde platí že čím těžší terén je, tím bezpečnější tedy materiálově pevnější a vypolstrovanější by chrániče měly být. Ty nejlépe chránící mají přední ochrannou zónu z tvrdého plastu. Pro začínající bajkery, kteří zatím nejezdí v drsnému terénu budou nejlépe vyhovovat lehké a velice flexibilní chrániče, s kterými se dá pohodlně jezdit i na delších výletech. Existují i speciální typy koleních chráničů na různé cyklo disciplíny např. pro sjezd nebo BMX jezdce jsou kolenní chrániče trošku odlišné, mají vždy z přední části tvrdou plastovou skořepinu, jelikož tito jezdci často jezdí a tedy i padají na betonu či asfaltu.

Dalším druhem hojně využívaných chráničů jsou chrániče loktů a zpravidla se často kombinují právě s výše zmiňovanými kolenními chrániči. Platí pro ně stejná pravidla, jako pro kolenní chrániče. Využívají se nejčastěji při jízdě na trailech, případně ve sjezdových a BMX disciplínách.

Chrániče páteře 

Chrániče páteře neboli tzv. páteřáky využívají především jezdci ve sjezdových, freeride a Dirt neboli skokových disciplínách, ale hodí se i na těžší traily. Zabraňují poraněním páteře a existuje několik druhů např. páteřové vesty s chráničem atd. V poslední době je trendem zejména u ježdění na trailech integrovaný chránič páteře do cyklobatohu. Chránič tedy nemusíš mít po celou dobu na sobě, jen při jízdě s nasazeným batohem a to je mnohem pohodlnější. 

Se používají k ochraně holení především před případným naražením do pedálů, na kterých jsou piny nebo od odletujících kamenů a ostrých hran překážek při jízdě v terénu. Tyhle naražení jsou velice bolestivé a právě tomu mají holenní chrániče zabránit. Používají je jezdci nejčastěji při BMX, Dirt a sjezdovém ježdění.

Chrániče kotníků jsou často spojené právě se zmiňovanými chrániči holení a stejně jako u holenních chráničů jsou nejčastěji používány při BMX, Dirt a sjezdovém ježdění. Mají především zabránit poranění kotníků od pedálů, klik a osiček.

Existují i další chrániče např. krční páteře nebo kyčlí a podobně. Tyhle chrániče se používají většinou při sjezdových a dirtových disciplínách a na běžné ježdění v terénu, třeba po trailech nejsou úplně potřeba.

Podle čeho chrániče vybírat?

Při výběru chráničů většinou platí pravidlo, že čím kvalitnější a propracovanější jsou, tím větší bezpečnost, pohodlí a prodyšnost nabízejí. Zcela zásadní je vždy si chrániče dobře vyzkoušet a to klidně několik druhů a typů najednou. Zjistíš tak, jestli na tvůj tvar těla sedí a jsou pohodlné, nesmí tě určitě nikde tlačit. Samozřejmě vybírej chrániče podle toho, kde je chceš používat a v jakém terénu se s nimi budeš pohybovat. Pokud si výběrem nejsi zcela jistý nech si poradit odborným personálem ve specializované prodejně, tady úplně nedoporučujeme kupovat je naslepo po internetu. Určitě dej velký důraz na výběr velikosti chráničů, nesmí ti být volné, aby při jízdě nesjížděly a nebo naopak moc těsné, aby tě netlačily a měl si tak dostatek prostoru pro pohyb. Pamatuj také na to, že se chrániče po nějaké době používání ještě trošku vytáhnou. Pokud si chceš jízdu naplno užít a na kole trávíš hodně času na chráničích rozhodně nešetři! Nikdy nekupuj chrániče u pochybných eshopů a prodejců, chrániče by měly být vždy označeny evropskou normu ČSN EN 1621-2.

Tip na závěr: Při jízdě v terénu je také dobré používat dlouhé prstové rukavice, které v případě pádu ochrání tvoje ruce od nepříjemných odřenin a také se s nimi lépe drží řidítka, i když máš ruce zpocené!

Důležité vlastnosti a prvky chráničů

 

Materiál 

Společnosti zabývající se výrobou chráničů používají různé materiály k jejich výrobě ale nejčastěji se u všech používají pro tlumení nárazů aktivní pěny (např. EVA, VPD, D30 a další). Vrchní část chrániče pak tvoří anatomická plastová skořepina nebo nějaký materiál vysoce odolávající oděru. Zadní část chrániče, pak tvoří elastické, prodyšné materiály např. neopren kombinující se síťovinou a podobně.

Systém zapínání

Asi nejčastějším systémem zapínání je stahování pomocí spony a tzv. suchého zipu. Existují ale i chrániče na zapínání, u kterých není potřeba sundávat boty při jejich nandávání. Tohle řešení je pak velmi pohodlné při nandávání v terénu. U chráničů páteře se pak objevují i různé plastové spony a přezky, jako u batohů. 

Odvětrávání

Je důležité zejména u páteřových chráničů, které kryjí velkou část těla, ty jsou většinou perforované (děrované) a dělané z maximálně prodyšných materiálů. Avšak i u  jiných druhů chráničů např. kolen či loktů se používají prodyšné materiály, zejména na zadní straně chrániče, který neslouží k ochraně proti pádu. Jsou tam různé elastické síťoviny, které zajišťují skvělé pohodlí a perfektní prodyšnost.

Bezpečnost

Cyklistické chrániče prodávané v České republice musí splňovat normu ČSN EN 1621-2. Štítek s touto normou by měl být na každém chrániči a je dobré toto zkontrolovat, zejména při nákupu neznačkových chráničů.

Hmotnost

Hmotnost cyklistických chráničů hraje taky nemalý vliv na komfort a užívání. Chránič často používáš i několik hodin a proto čím je váha menší tím lépe, samozřejmě za předpokladu, že je maximálně bezpečný. Zde výrobci uplatňují své nejlepší a nejlehčí materiály, což jde ruku v ruce s konečnou cenou chráničů.

Jak se starat a pečovat o chrániče

Pokud chceš, aby ti chrániče, co nejdéle vydržely je potřeba jim věnovat patřičnou péči. V případě, že je chránič špinavý, jde většinou použít jemný kartáč, kterým nečistoty, zejména bláto, odstraníš. Pokud je ovšem chránič hodně znečištěný většinou u koleních chráničů, je dobré z něho vyjmout plastovou vložku a zapnout všechny suche zipy v celé šírce i délce (jinak může dojít k poškození celého chrániče) a vyprat je buď ručně ve vlažné vodě nebo v pračce na 40°C. Vždy používej neutrální prací prostředky. Pokud budeš chrániče vysoušet, nech je volně uschnout, rozhodně je nedávej na radiátor a ani nepoužívej fén. Na údržbu chráničů používej jen prostředky k tomu určené. To jak se máš o chrániče starat a jaké prostředky používat se obvykle dozvíš v přiloženém návodu na jejich údržbu. Pokud takový návod při koupi nedostaneš obrať se na prodejce a vyžádej si ho. Správným zacházením a údržbou prodloužíš jejich životnost!

Kdy chrániče vyměnit?

U cyklistických chráničů stejně jako třeba u helem je většinou garantovaná životnost do 5 let. Po uplynutí této doby již chrániče nenabízí stejnou ochranu, jako při jejich koupi. Vliv na ztrátu vlastností má samozřejmě hlavně míra používání, podepisuje se na něm i vliv slunečního záření a s tím související degradace materiálu. Pokud samozřejmě dojde k pádu a následnému velkému poškození chrániče je potřeba ho vyměnit ihned. Při dalším nárazu už by totiž nemusel plnit svou bezpečnostní funkci.

Na závěr je dobré připomenout, abys byl při výběru chráničů velmi pečlivý, jelikož v nich budeš trávit spoustu času a bezpečnost a pohodlí je vždy na prvním místě. Pokud si výběrem nejsi jistý, nech si poradit od specializovaného prodejce. Pamatuj také na to, že by chrániče v terénu měly být vždy správně nasazené, upevněné na batohu ti od zranění nepomůžou a většinou spadneš ve chvíli, kdy to nejméně očekáváš. Tak dobře vyber a užívej si bezpečnou jízdu v terénu.