Láká tě terén a přemýšlíš, jaké kolo bude pro ježdění mimo silnici nejlepší. Vyznat se ve všech parametrech horských kol se může zdát složité. Naštěstí jsme do tohodle článku sepsali všechno podstatné – od možnostech tlumení, velikosti rámů až po materiály, abys měl základní přehled, jak si vybrat MTB přesně pro svůj jízdní styl.
Jaké odpružení můžeš mít?
Základní otázka a taky základní dělení horských kol. Biky jen s předním odpružením – tzv. hardtaily jsou cenově dostupnější a využiješ je spíš v lehčím terénu. Full suspension kola – nebo jak se mezi bikery říká „celopéra“ mají odpruženou i zadní stavbu.
Hardtaily a co o nich potřebuješ vědět
Jak už jsme zmínili, hardatily mají odpružení pouze na přední vidlici. To s sebou nese výhody: jsou lehčí, lépe přenáší energii a i když budeš vybírat ve středních cenových hladinách, máš možnost si pořídit super univerzální bike do kdejakého terénu. Nejčastější zdvih hardtailů je 100–120 mm. Můžeš se ale u některých kol setkat s odpružením i 130 nebo dokonce 140 mm.
Fully a co o nich potřebuješ vědět
Celopéra se pohybují o zhruba 20 až 30 tisíc korun výš než hardtaily se stejnou výbavou, a to především kvůli zadnímu odpružení. Finální cenovku taky samozřejmě ovlivňují i další parametry, ale o tom později. Můžeš vybírat z široké nabídky tlumení od 110 mm (XC kola) až po 200 mm (sjezďáky).
Celopéra jsou obecně kvůli více komponentům náročnější na údržbu. Ať si ale vybereš jakýkoliv bike, měl by ses o něj pravidelně a správně starat – a to nejen v prvních dnech.


Zdvih vidlice (a tlumiče) – jak se v tom vyznat
Jedním z klíčových parametrů horského kola je právě zdvih vidlice a případně tlumiče. Jak už jsme naznačili, nejčastěji se pohybuje mezi 100 a 200 mm a podle něj se pak odvíjí i celkové konstrukční řešení kola.
Kdybychom to měli zjednodušit, platí základní pravidlo: čím menší zdvih kolo má, tím sportovněji je zaměřeno. Jenže vstupuje do toho i geometrie rámu, kterou výrobci (včetně nás) neustále vylepšují.
Výsledkem pak můžou být modely s menšími zdvihy, které jsou dostatečně stabilní a odolné i do těžšího terénu. A platí to samozřejmě i naopak – díky progresivní geometrii můžou být i trail biky a enduro stroje s vysokými zdvihy pohodlné pro šlapání do kopce. Nemusí zároveň platit, že zdvih vidlice a tlumiče je totožný. Rozdíl mezi nimi může klidně být i 30 mm (především u závodně laděných XC modelů).
Horská kola se dají rozdělit do kategorií právě podle zdvihu – rozdělení ale není nijak kodifikované, takže je dobré se dívat na technické parametry biku, než na to, jak mu výrobce přezdívá.
Kategorie kol podle zdvihu odpružení
100–120 mm
Sportovně zaměřené hardtaily a závodně laděné fully se zdvihy od 100 do 120 mm nesou nejčastěji označení cross country (XC), down country nebo jak je nazýváme – back country Představují kola, na kterých jízda odsýpá. Především za to můžou už zmíněné zdvihy, ale svou velkou roli mají na tom i sportovně laděné geometrie rámů.
Jsou ideální především do lehčího terénu nebo na XC(M) závody. Na náročnější tratě v bikeparcích bychom osedlali raději něco s vyššími zdvihy.
Naše XC modely





130–150 mm
Kola se zdvihy od 130 do 150 mm nejčastěji označujeme za trail biky. Díky dostatečným zdvihům a robustnějším komponentům (včetně rámu) se hodí na většinu trailů. Zároveň jsou pořád dostatečně hbitá na to, abys s nimi bez problému zvládl i delší jízdu nebo strmější stoupání.
Naše trailové modely




150–180 mm
Pokud ti ani tvé divočení ani trail biky nestačí, přichází na řadu enduro. Robustní, masivní kola připravená na vše, co tě v přírodním terénu může potkat – kameny, kořeny, velké skoky. Protože ale ne všude se dostaneš lanovkou, na většině kol ještě zvládneš na kopec vyšlapat za své (na KOMy ale s nimi zapomeň).
Platí, že čím vyšší zdvihy (nejen) enduro kolo má, tím jsou na něm výjezdy náročnější. Proto se taky u modelů kol se zdvihy kolem 180 mm můžeš setkat s označením „super enduro“. Ty se svými vlastnostmi už velice přibližují downhill neboli sjedovým kolům.
Slyšel si označení „all mountain“ kola?
Jedná se mezikategorii, do které někteří výrobci řadí kola se zdvihy od 140 do 160 mm. Taková kola si berou to nejlepší z trail biků (mrštnost a relativně nižší váhu), ale kombinují i určité vlastnosti enduro biků, které oceníš ve náročnějších sjezdech.
180–200 mm (a víc)
Takováhle kola jsou výhradně určená na sjezdy a to těch nejnáročnějších terénu. A vše je tomu podřízeno – zdvihy, odolnost, robustnost a s tím spojená i váha.
Pro to, aby ses s nimi dostal na kopec, budeš muset využít lanovku nebo jiný dopravní prostředek a v tom nejhorším případě kolo tlačit.
TIP: Do bikeparků bez chráničů nejezdi – poradíme ti, jak si správně vybrat.
Průvodce výběrem správné velikosti rámu
Už máš jasno, jestli hardtail, nebo full i jaké zdvihy vybrat? Teď vůbec to nejdůležitější – výběr správné velikosti rámu.
U výběru velikosti nejde pouze o to, jak si vysový, ale i jak dlouhé máš končetiny. Pokud se totiž podle tabulek nacházíš přesně mezi dvěma velikostmi, právě tyhle proporce rozhodnou, která velikost ti lépe padne.
Jak už ti asi došlo, neexistuje univerzální velikostní tabulka rámů. Každý výrobce má svoji, což znamená, že u jednoho ti sedí M, u jiného L a u třetího nemusíš takovéto označení vůbec najít. Používá se totiž i označení velikosti rámu v palcích nebo (obzvlášť u silniček a gravelů) v centimetrech či milimetrech.
My jsme to u našich modelů zjednodušili a připravili tabulku napříč modely.
Ať vybíráš na občasné výlety nebo do něj hodláš investovat cenu ledviny, vždy si ho doporučujeme vyzkoušet. Využít pro to můžeš kamenných prodejen nebo testovacích dnů, během kterých se můžeš projet na více modelech a zjistit, jaký ti nejvíc sedne.

Jaký materiál kol je ten nejlepší?
Při výběru materiálu rámu hraje zásadní roli cena, kolik do kola chceš investovat, a taky tvé ambice, jak často a jakým způsobem a nakonec i jak dlouho chceš kolo využívat.
Hliník
Představuje nejběžněji používaný materiál. Využívá se pro všechny typy kol – od XC až po sjezďáky. Jeho nespornou výhodou je jeho nízká cena, dostupnost a i váha, která je u srovnatelná i s daleko dražšími materiály.
Po funkční stránce je jeho nevýhodou menší tuhost a horší pohlcování vibrací. Po vizuální stránce může někoho iritovat viditelnost svarových spojů.
Je důležité upozornit, že stejně jako jiné materiály, je i hliníku nespočet druhů a variant. Bylo by proto chybou při výběru kola hliníkový model vyřadit jenom proto, že je hliníkový a nezaměřit se na jeho konkrétní vlastnosti. Na trhu totiž najdeš i (pravda trochu dražší) hliníkové rámy, která se svými vlastnostmi vyrovnají karbonovým.

Uhlík
Karbonové rámy jsou trendem dnešní doby. A platí to napříč cyklistikou – tedy nejen pro horská kola. Uhlík je opěvovaný za svou lehkost, pohlcování nerovností a tuhost, kdy skvěle přenáší energii ze šlapání.
Samozřejmě skvělé vlastnosti jsou nečím vykoupené a u uhlíku je to náročnost zpracování a samotná cena materiálu. Proto taky karbonové rámy jsou se stejnou výbavu oproti hliníkovým modelům klidně až o 30 tisíc dražší.
Uhlíkový rám bychom doporučovali především těm bikerům, kteří nemají hluboko do kapsy, jezdí výkonnostně, a řeší na kole každý detail (včetně váhy). Ostatní, kteří chtějí upgradovat z hlíny, chceme při výběru varovat, že řada výrobců kvůli pořizovací cen rámu šetří na ostatních komponentech, a tak se může stát, že s uhlíkovým rámem dostaneš za více peněz méně muziky než u hliníkového kola.
Ocel
Známá už od našich dědů. Ne nadarmo někteří bikeři na ocel nedají dopustit. A my taky ne. Stačí z naší nabídky vybírat modely označené CRMO.
A čím jsou tak super? Především mimořádnou odolností a snadnější možnosti případných oprav. A ani na váze to není tolik poznat.
Titan
Titan patří mezi nejlepší materiály pro ty nejnáročnější z náročných. Splňuje nejpřísnější nároky na váhu, odolnost, pevnost i tlumení nárazů. Jeho největším „ale“ je pořizovací cena a taky dostupnost na trhu. Prostě materiál pro opravdové nadšence.
Má vlastně smysl řešit hmotnost kola?
Řešit váhu kola je teď dost hit, jako by s ní stály a padaly tvé cyklistické výkony. Ale pokud neplánuješ závodit, ale spíš si užíváš pohodové vyjížďky (nebo k tomu sám nosíš pár kil navíc), nemusíš váhu kola tak moc řešit. Místo posedlosti každým gramem se soustřeď na to, aby ti kolo bezchybně sloužilo za všech podmínek.
Jak vybrat správný průměr kol
Nejčastěji se setkáš se dvěma rozměry.
-
29" u kol do terénu převládá – od XC, přes trail biky až po endura je nejpoužívanějším rozměrem. Mezi plusy 29" patří hlavně lepší průchodnost terénem, a tím pádem i větší jistotu a stabilitu.
-
27,5" kola jsou naopak obratnější, mrštnější, a tak jízda na nich bude větší adrenalin. I proto se s tímhle rozměrem setkáš hlavně u freeridových a downhill kol. Někteří výrobci sjezdových kol pak ještě nabízí 26" variantu. Jinak ale 26" kola pro dospělého člověka dnes už neseženeš.
Specialitkou některých výrobců je kombinace obou rozměrů kol do jednoho rámu – 29" vepředu a 27,5" vzadu – které se říká mullet. Mullety jsou nejčastěji all mountain a enduro kola. Některé modely 29" jsou dokonce k předělání na mulleta přizpůsobené.

Pláště a vzorky u horských kol
Asi ti dojde, že nejen velikost kol, ale taky šířka plášťů a vzorek se budou u jednotlivých typů podstatně lišit. Ovlivňují trakci, stabilitu i odpor kola.
Pro cross country kola a sportovně zaměřenou jízdu proto doporučujeme zvolit šířku pláště mezi 2,1" až 2,3" s odlišným vzorkem vepředu a vzadu. Pro trail biky a endura pak pláště pro konkrétní podmínky na trailu (sucho vs. mokro, velké kameny vs. štěrk). A testovat, co ti vyhovuje.
A protože tohle je téma na samostatný článek, pokud tě zajímá více, odkážeme tě sem, kde jsme se na výběr plášťů podívali pod lupou.

A co brzdy?
Bez pořádných brzd na traily nelez. Dnes už i u nejlevnějších MTB kol setkáš s kotoučovými, které jsou daleko účinnější než véčkové. U lepších modelů (zhruba od 20 tisíc) už můžeš setkat i s hydraulickými kotoučové brzdy, které jsou oproti mechanickým zase o úroveň (nebo dvě) výše.
TIP: O brzdy se musíš pravidelně starat. Jinak ani ty nejlepší ti nebudou plnit účel. Jak na to se dozvíš v kompletním průvodci.

Kolik tě to bude stát?
Kvalitní horská kola, která se všem nenáročným jezdcům postarají o spoustu radosti, seženeš už kolem 20 tisíc. Čím víc ti ale budou stoupat nároky (a taky předpokládaný počet nalítaných kilometrů), tím se bude zvyšovat cena.
V případě, že jezdíš častěji a v náročnějším terénu, naa hydraulických brzdách, kvalitnější vidlici a spolehlivějšímu řazení nedoporučujeme šetřit. Kola (hardtaily) s takovou výbavou seženeš zhruba za 40–50 tisíc. Ve stejné cenové hladině pak už můžeš objevit první základní hliníková celopéra. Nad 70 tisíc pak už pořídíš i celopéra vhodná do těch nejnáročnějších terénů s velmi kvalitními komponenty.