Terén, venkov, městská džungle – je jedno, kde jezdíš, viditelnost je nejdůležitějším prvkem bezpečnosti každého cyklisty. Bez rozdílů na to, jestli je jasno, nebo zataženo, den, nebo noc, reflexní prvky a světla rozhodují o tom, jestli tě ostatní řidiči, chodci, ale i další bikeři včas uvidí. Vyber si ideální světla a reflexní prvky podle svého jízdního stylu. Poradíme, jak na to!
Jaké druhy reflexních prvků a světel máme?
Existuje nespočet možností, jak být na kole lépe vidět – a zároveň na něm lépe vidět sám. Mezi ty nejzákladnější a nejdůležitější patří…
Přední světlo na kolo
Nezbytnost pro každého. A nejenom proto, abys viděl, kam jedeš, ale taky aby tě viděli ostatní. Na trhu si můžeš vybrat světla od stovek výrobců. Od miniaturních LED svítilen pro městské ježdění v ulicích, kde je dost pouličního světla, a tak ti světlo bude sloužit hlavně k upozornění protijedoucích, až po masivní světla pro jízdu v totální tmě, kde potřebuješ vše dobře vidět.
Zadní světla na kolo
Zadní světlo je stejná nezbytnost jako světlo přední. Jasně, nemáš oči vzadu, ale čím jasněji svítí (staticky, nebo tím, že blikají), tím výrazněji na sebe upozorníš každého řidiče, který se blíží. Některé dokonce disponují radarem, který tě po spárování s cyklopočítačem nebo hodinkami zavčas upozorní, že je někdo za tebou.
Jak vybrat světlo na kolo podle prostředí?
Jak už jsme psali výše u předních světel, existuje nespočet druhů světel a rozhodujícím faktorem při jejich výběru by mělo být to, v jakém prostředí je chceš používat.
Městské ježdění: Pokud jezdíš hlavně ve městě po osvětlených ulicích, bude ok i světlo s nižší svítivostí – 100 až 300 lumenů bohatě stačí. Důležité je, abys měl obě světla dobře viditelná, a plnila tak svou roli. Za blatníkem ti moc platná nebudou.
Ježdění mimo město: Jestli častěji vyrážíš do oblastí, kde pouliční osvětlení je jen výjimečně, pořiď si světlo se svítivostí alespoň 500 lumenů. To už dobře osvětlí i cestu před tebou. A nezapomeň ani na silnější zadní světlo, které má zároveň delší výdrž než světla do měst.
Ježdění v terénu: Pokud miluješ řádění na trailech a chceš ho prodloužit až do soumraku (případně noci), vyber si takové světlo, které má dosvit alespoň 10 metrů, širší paprsek a svítivost alespoň 800 lumenů. Zároveň ber v potaz, že čím rychleji pojedeš, tím výkonnější světlo potřebuješ.
TIP: Bolí tě na kole zadek? Poradíme, co s tím
Reflexní prvky a oblečení
Ať se jedná o boty, kalhoty, bundy nebo helmy, dneska už je standardem, že výrobci cyklo oblečení a doplňků běžně pracují s reflexními prvky. Důvod je jasný – i přes ty nejlepší světla, která ostatní upozorní zezadu a zepředu, totiž budeš z boku vidět minimálně.
Dalším prvkem, který zlepší tvoji viditelnost především při cestě do/z práce nebo školy v rušném městském prostředí, jsou reflexní pásky. Ty díky své váze a tomu, jak jsou flexibilní, po pár minutách jízdy nepoznáš, že je máš na sobě. Nedoporučujeme je naopak dávat na jakoukoliv část kola. Můžou se ti totiž uvolnit a zamotat se do výpletů nebo pohonu.
Pro extra neprůstřelnou viditelnost doporučujeme mít u sebe taky reflexní vestu. Moderní, funkční cyklistické vesty váží pár gramů, jsou snadno sbalitelné (třeba do podsedlové brašny) a navíc ti můžou výrazně zvýšit tepelný komfort při delším sjezdu, nebo náhlé změně teploty.
Co o osvětlení cyklistů říkají zákony?
Pravidla osvětlení a používání reflexních a bezpečnostních prvků na kole se v každé zemi mírně liší. Přestože u nás, ale i v dalších evropských státech platí, že osvětlení za jízdy během dne není nutné, my ho všude tam, kde nejste na cestách sami, doporučujeme. Naopak za zhoršených světelných podmínek je povinností cyklisty mít jak přední, tak zadní osvětlení.
Co říká český zákon o osvětlení na kole a reflexních prvcích
Na rozdíl od jiných vyhlášek a zákonů je česká legislativa v rámci osvětlení na kole docela otevřená. Jak konkrétně?
Uvádí, že jako cyklista jsi povinen používat bílé přední světlo a červené zadní světlo při snížené viditelnosti. Jejich výdrž musí být minimálně 1,5 hodiny. Intenzitu svícení ani nic dalšího ale nepopisuje.
Kromě toho je dobré brát v potaz další povinnou výbavu pro jízdu za šera a tmy, kterou ale (ruku na srdce) moc bikerů nedodržuje. Jde o:
-
zadní odrazku červené barvy (můžeš ji nahradit zadním červeným světlem),
-
přední odrazku bílé barvy,
-
odrazku oranžové barvy (autožluť) na obou stranách pedálů (můžou být nahrazeny světlo odrážejícími materiály, které musí být na obuvi nebo u kotníků)
-
na paprscích předního nebo zadního kola (anebo obou) nejméně jednu boční odrazku oranžové barvy (autožluť) na každé straně kola (opět můžou být nahrazeny odrazovými materiály na bocích kola, na bocích plášťů, na koncích blatníků nebo bočních částech oblečení jezdce.
Jak je to s právními požadavky v cizině?
Zvonek, povinná helma, odrazky, světla… nařízení o povinné výbavě cyklistů se v každé zemi liší. V některých zemích to uhraješ na domluvu, v některých se s tebou za obdobnou věc nebudou vůbec bavit a slízneš mastnou pokutu. Proto pokud budeš vyrážet za hranice a plánuješ více jezdit, doporučujeme si zjistit přesné požadavky, co bys na kole s sebou měl mít a jak by ses měl správně chovat.
Jak vybrat světla na kolo
Pro správný výběr světel a reflexních prvků bys neměl zohledňovat jen kde jezdíš, důležité jsou i další faktory. Mezi základní parametry, podle kterých bys měl vybírat světlo na kolo, patří:
Svítivost
Tady platí jednoduché pravidlo: čím vyšší, tím lepší – především pak pro přední světla. Jestli převážně jezdíš v osvětleném prostoru – ulice měst, parky ap. a chceš na sebe především upozornit, stačí ti světlo do 300 lumenů. Pokud jezdíš více po cyklostezkách mimo město nebo dokonce v přírodě, vyber si takové, které má svítivost alespoň 700 lm.
Výdrž baterie
U baterie si dej pozor na to, jakou hodnotu na jaké svítivosti výrobce uvádí. Běžně se totiž dočteš o výdrži baterie až několik hodin, ale na nejnižším stupni svítivosti – třeba jen 120 lm. Což ti rozhodně nebude stačit. Zároveň ber v potaz, že menší světla se při vyšší svítivosti rychleji přehřejí a automaticky sníží svůj výkon. Proto pokud plánuješ jezdit déle i v naprosté tmě, vyber si takové světlo, které se jen tak nepřehřeje a na konci jízdy ti zbyde (pro jistotu) alespoň 10–20 % kapacity baterie.
Způsob nabíjení
Tužkové baterie, nebo raději zabudované? Možná na první pohled drobnost, která ale při několikadenních bikepackingových výletech může hrát důležitou roli. Nám se osvědčila taková světla, které mají vyjímatelné (tužkové) baterie a která zároveň můžeme nabíjet pomocí USB.
Zpracování
Vodě a prachu (možná lépe řečeno bordelu) odolná světla jsou dneska už standardem i u základních modelů většiny značek, které světla na kola nabízí. Nemusíš jet totiž mokrým trailem, aby se ti na zadní stavbu včetně sedlovky (a tím pádem i světla) nalepily kamínky, hlína, kůra, listí… zkrátka všechno, čím projedeš. Ona stačí mokrá silnice. Doporučujeme se při výběru zaměřit taky na odolnost při pádu – kovová světla jsou sice těžší, zato (alespoň z naší zkušenosti) více vydrží.
Jak světla na kolo upevnit a starat se o ně?
Jak na kolo správně upevnit světla?
Přední světlo by mělo být umístěné na řidítkách a namířené přímo před tebe. Nemělo by svítit ani příliš nahoru, aby neoslepovalo protijdoucí/jedoucí, ani dolů, kdy neuvidíš dostatečně daleko na cestu.
Alternativou je použití dostatečné silné čelovky rovnou na helmě. Tu bychom doporučovali použít, když se chystáš do terénu. Zvláště tam, kde neuvidíš špičku svého nosu. Ujisti se, že čelovka pevně drží na svém místě a zároveň je v dobrém úhlu.
Zadní světlo umísti na sedlovku tak, aby jeho svitu nebránilo zadní kolo, ale ani bagáž, kterou můžeš mít umístěnou nad kolem.
Jak se o světla starat
Stejně jako u další elektroniky musíš světla pravidelně dobíjet, nebo jim vyměňovat baterie. LEDky mají sice dlouho životnost, ale přesto je dobré je párkrát za sezónu zkontrolovat, že svítí tak, jak mají, a nejsou poškozená.
Pokud jsou za jízdy světla mokrá, nic se neděje. Jakmile ale přijedeš domů, vytáhni je z kola a pořádně vysuš. Nedávej je ale na topení nebo jiné horké plochy. Můžeš tím poškodit baterku.
Nejčastější chyby při používání světel
Jak už jsme napsali o pár řádků výš – nejčastější chybou je špatné nastavení úhlu světel a nevhodné umístění na kole. Oboje může způsobit, že tě ostatní účastníci provozu jednoduše neuvidí, a světla tím ztratí svou roli. Zároveň vždycky zkontroluj, že světlo drží na svém místě.
Pokud jezdíš často a delší dobu, doporučujeme si zabalit do podsedlovky i náhradní baterie nebo ještě lépe náhradní světlo (samozřejmě nabité).
5 závěrečných tipů od Qayronu
-
Vždycky vyrážej se světlem, resp. světly. Můžou zůstat v podsedlovce, ale nikdy nevíš, jaké podmínky nastavenou.
-
Pravidelně kontroluj – ideálně před každou jízdou – že máš světla plně nabitá a funkční.
-
Světla použij pokaždé, když je zhoršená viditelnost – nejen za tmy. Tzn. i za mlhy, deště, v šeru nebo při východu/západu slunce.
-
Spolu se světly si vždycky na jízdu sbal i (reflexní) vestu, která ti při změně počasí zlepší tepelný komfort, a zároveň ti zaručí větší bezpečí za snížené viditelnosti.
-
Cyklo oblečení a doplňky si vybírej nejen podle materiálu, střihu a barvy, ale omrkni taky, jestli mají reflexní prvky.