Bike Check: Custom 12,8 kg Qayron Carma TR 29"

Novinky
6. 6. 2021

Tohle kolo je od začátku stavěné jako univerzál na celodenní švih. Dřív se tomu říkalo Backcountry, dnes Trail. Dost často na kole jezdím delší trasy nebo prostě jezdím do práce. A to si pak člověk rozmyslí, jestli se chce tahat s váhou navíc. Nemyslím si, že tohle kolo je nějak limitované v trailovém modu (například na Trutnov Trails) snad krom plášťů, které jsou pro mě čistě individuální věc. Na fotkách jsou aktuálně Michelin Force XC, které mají spíš hladší vzorek.


“Třeba ta řídítka jsem volil, protože trpím na problémy s karpály a potřebuji, aby řídítka lehce pružila.”


Ale v zásobě mám i nějaký ty overkill pláště nebo sváteční skinwally na XC. Takže měním podle potřeby. Pro jiné jezdce může být diskutabilní i použití brzd XTR s kotouči Ashima nebo karbonových řídítek se šířkou jen 750 mm a průměrem 31,8 mm. Ale tady je to osobní preference a třeba ta řídítka jsem volil, protože trpím na problémy s karpály a potřebuji, aby řídítka lehce pružila.

Váhu řeším vždy, když je to nutné (takže skoro vždy:-)). Konkrétně tohle kolo jsem po koupi celé rozebral, všechny díly převážil, zaznamenal do tabulky a začal řešit alternativy. Nikdy pro mě není cílem dát to nejdražší. Spíš je cílem sundat co nejvíce gramů s přijatelným rozpočtem a bez zbytečných kompromisů pro mou jízdu.
 


“Když se v tom člověk začne orientovat, tak i relativně levně se dá postavit lehké kolo.”
 


Dá se najít spousta ekonomicky přijatelných variant dílů, kde je váha rozumná. Když se v tom člověk začne orientovat, tak i relativně levně se dá postavit lehké kolo. Někdy stačí u nového kola vyměnit duše a je dole čtvrt kila.
U Carmy by šla váha klidně ještě níž. Dala by se dát lehčí kola a sedlo. Rázem bych měl ještě 250 gramů dole. Ale aktuálně není důvod. I s touhle vahou jsem spokojený.

Kolo musí jako celek vypadat dobře, musí majiteli sednout a měl by tam být decentní barevný tuning a lehká individualizace. Moc rád stavím dětská a juniorská kola. Je potřeba řešit posed, správné rozměry komponentů, délky klik a typy převodů. Loni jsem postavil asi 5 juniorských kol. A co vím od rodičů, tak děcka pak kolo neuvěřitelně chytlo. To je pak pro mě ta správná motivace. Nedělám to pro peníze.


“Kolo jede neuvěřitelně dobře do kopce a i na klasické přesuny je neuvěřitelně rychlé. Až si člověk říká, jestli fakt má 145 mm zdvihu pod zadkem.”

 

FS od různých značek jezdím už asi od 17 roků. Měl jsem FS 26 s váhou 10,5 kg, pak FS XC 29 s váhou 10,9 kg a předposlední byl carbon FS trail 29, co vážil 11,5 kg. 

Nicméně musím říct, že váhu ani velikost necítím, kolo jede velice dobře do kopce a i na klasické přesuny je neuvěřitelně rychlé. Až si člověk říká, jestli fakt má 145 mm zdvihu pod zadkem. Tohle kolo je paradoxně nejtěžší, ale zase na druhou stranu má největší zdvihy a je největší a nejdelší. :-D Což jsem zjistil záhy při snaze dát kolo na nosič THULE nebo ho jen dostat do bytu ve druhém patře...

No, na rovinu jsem neplánoval, že budu mít hlavně odpružení od Foxe a Manitou. Po koupi kola jsem si v prosinci mezi svátky psal s naším kontaktem ve Foxu o tom, že Marzocchi Z2 je pro mě velmi příjemné překvapení, ale že bych rád něco málo ubral na váze. Měl jsem v plánu koupit letošní Fox 34 a sundat cca 200 gramů dolu. Asi za týden se mi pak David ozval, že mi může nabídnout novou Fox 34 MY2022. Jediná podmínka byla, že ji nesmím fotit a nikde ukazovat alespoň do konce dubna…


“Jediná vada na kráse byla, že nebyly polepy a že byla dostupná jen matná varianta. Váha mi ukázala 1650 gramů a barva nejezdí. :-) ”
 


Takže v půlce ledna mi přistála na stole krabice s nápisem Prototype a od tý doby mám vidlici na kole. Jediná vada na kráse byla, že nebyly polepy a že byla dostupná jen matná varianta. Takže polepy jsou z letošní a barva nejezdí:-) Jinak je to bomba, protože váha mi ukázala 1650 gramů s nekráceným sloupkem a bez osy.

Podobný příběh má i tlumič, kdy jsem chtěl použít svůj osvědčený Float Kashima, ale jeho interní nastavení bylo z jiného kola a ani přes laborování s objem komory byl prostě chod moc lineární. A protože občas rád zkouším nové věci, tak jsem oslovil Manitou, se kterými jsem již delší dobu v kontaktu. Obratem nám poslali na test model Mara, který je tady u nás prakticky neznámý. Musím říct, že ten tlumič mě velmi příjemně překvapil. Při zkoušce na sucho i v zamknutém modu houpal, ale jakmile člověk vyjede, tak ten tlumič ztvrdne. Trochu mi to připomíná jejich tehdejší SPV.

Pak jsou to taky kola Crankbrothers, models Synthesis. Tahle kola CB vyvíjel spolu s I9. Já mám ty základní, ale vyšší model používá právě náboje I9. Specialitou těch kol je rozdílná šířka ráfku a stejně tak i počet drátů pro přední a zadní kolo. A naživo jsou ty ráfky strašně hezký. :-D Zbytek jsou už ,,fádní” věci jako XT, brzdy XTR a pár věcí od Reversu.
 

Jak jsem psal výše, tak jsem na kole neplánoval současné odpružení. Pak jsem dlouho přemýšlel nad brzdami. Tady jsem se rozhodoval mezi modelem od Magury, pak Formula Cura nebo XTR. Nakonec ale vyhrálo to XTR. A teď mě paradoxně asi čeká i test těch Formulí, protože je to velmi zajímavá alternativa...


“Své kolo beru jako pokusného králíka. Takže se může stát, že některé komponenty se třeba někdy objeví v naší kolekci.”


No a poslední věc do sbírky byla sedlovka. Tady jsem nejdřív nechtěl nic moc podnikat, protože Crankbrothers Highline 3 je funkčně skvělá a koneckonců na sériová je kola je dáváme právě z důvodu jejich kvality. Jenže pak jsem objevil OneUp V2, která při stejném zdvihu nabízela cca o 80 gramů menší váhu. Takže tam padlo rozhodnutí jít do ní a nelituji. Na druhou stranu jsem si aspoň nechal páčku od Crankbrothers, která mi opravdu vyhovuje. 

Své kolo beru jako pokusného králíka. Takže se může stát, že některé komponenty se třeba někdy objeví v naší kolekci. Zároveň si myslím, že je potřeba se neustále někam posouvat, hledat nové díly, zkoušet, srovnávat a testovat. A stejně tak přistupuji k montáži a servisu. Veškeré věci krom zaplétání si dělám sám. Člověk si pak všimne detailů, které v kolekci může zlepšit, co se lépe montuje, servisuje…
 

“Dneska je to s dušemi stejné, jako říkat že země je placatá. Prostě pro pár lidí je to zpátečnická věc.”

 

Já jsem nikdy nebyl vyloženě technický jezdec, co by posunoval limity ve sjezdu. Rád se projedu, ale taky někam chci dojet. Na traily vyrazím vždy rád, ale nemusím tam být nutně každý víkend. Radši vyjedu do kopců a dám si nějaký ty kochačky tady u nás na Rýchorách. V takovém případě člověk nepotřebuje nutně mít vepředu 203 mm kotouč nebo se tahat s gumama, co váží přes 1 kg. Taky špatně vidím na dálku, takže jezdím celkem opatrně. Nedokážu tak dobře číst terén. No a taky jsem fotr od rodiny a vlastně se hrozně bojím. :-D

No, pravidelně používám duše. Dneska je to s dušemi stejné, jako říkat že země je placatá. Prostě pro pár lidí je to zpátečnická věc. Na druhou stranu, jsem zvyklý foukat vyšší tlaky a nerad se venku patlám s tmelem při defektu. To jsem si užil, když se bezduše dostaly na trh. Od té doby k tomu mám averzi. Taky dost často gumy měním, takže pro mě je duše pohodlnější a gumy můžu měnit v obýváku. :-) Pak jsem si zvykl používat věci od Reversu, jejich tuningový program je parádní a barvičky mají živé. Zároveň to nestojí svět. No a samozřejmě jsem konzerva a vozím pořád jen Shimano. :-)
 

Vidlice FOX 34 Elite Performance EVOL FIT4 (2022)

Část z prvních kilometrů jsem absolvoval v zimě ve sněhu. Musím říct, že ani při nízkých teplotách nebyla tupá. Vliv teploty na citlivost je minimální. V nastavení a tokenech se ještě hledám. Vidlici jsem měl už rozebranou a z výroby je všude dostatek mazání.



“Kolo jede do kopce, jak kdyby to byl XC chrt. Jen díky výšce a zdvihu je člověk ,,víc nad věcí”. Co se týká vidlice, tak žehlila neskutečně.”
 

Každopádně musím říct, že tuhost je vzhledem k váze (1650 gramů) slušná. V zimě jsem jednu chvíli ještě jezdil i 120 mm vidlici SR Suntour Axon 34 Boost elite a tuhost byla při stejné váze prakticky srovnatelná. Zároveň při spurtu není slyšet takový to klasický přicinkávání kotouče, jak se vidle kroutí.

Subjektivně můžu říct, kolo jede do kopce, jak kdyby to byl XC chrt. Jen díky výšce a zdvihu je člověk ,,víc nad věcí”. Co se týká vidlice, tak žehlí neskutečně. Uvnitř mám jeden token a je to asi tak akorát na můj styl. Vidlici jsem ani jednou nedostal na doraz, SAG mám asi 15%. Tuhost naprosto v pohodě. Rozhodně při sjezdech nemám pocit, že bych jel na vidli, co važí jako XC modely od jiných výrobců. 

Velmi pozitivně jsem překvapený i z tlumiče. Tady snad jen poznámka, že 2 mezipolohy jsou prakticky neznatelné a je dost těžké je při jízdě naladit. Celý posun páčky se odehrává jen na 90 stupních. Takže automaticky používám jen polohu otevřeno a zavřeno. 

Jinak za sebou mám několik modelů Suntour (naposledy Axon 34 Boost elite), historicky modely od RS (první SID nové generace, Reba, Revelation…) a od Foxe je to třetí vidlice, co vozím.
 

Tlumič Manitou Mara je dost exotická věc.



Pár lidí tu vozí model Mara Pro (s expanzní komorou), ale tohle je asi fakt exot. :-D Tenhle model má jednoduchý systém úpravy objemu vzduchové komory a specifický systém komprese. Manitou to nazývá IPA. Jedná se o systém tlumení se čtyřmi polohami pomalé komprese. A pak je tu ještě okruh s vysokorychlostní kompresí, který je nastaven interně z výroby. Ten by měl aktivně držet tlumič v klidu, zlepšit trakci a celkově prostě minimalizovat potřebu něco ladit.

Z vlastní zkušenosti tohle můžu potvrdit. Když člověk zkouší polohy páčky na sucho před barákem, tak má pocit, že páčka nic nedělá a tlumič jo pořád měkký. Ale jakmile se člověk rozjede a na kole sedí, tak tlumič znatelně přitvrdí a sníží pohupování. Přitom ale krásně chodí, pokud dostane ránu od kola. Trochu jako staré SPV. Ještě si chci pohrát s objemem vzduchu a zvětšit progresivitu.

 

“Na kolech jsou specifické 2 věci. Jedna je přední a zadní kolo s rozdílným počtem drátů a jednak je přední ráfek cca o 2 mm širší.”

 

Kola Crankbrothers mi doslova poslal na zkoušku náš kontakt u CB. Co jsem tak pochopil, tak CB je na ně dost pyšné a snaží se je postupně tlačit do OEM. Kola byla vyvinuta ve spolupráci s Industry Nine. Já mám základní model s náboji Crankbrothers, ale ty vyšší už automaticky používají právě náboje od I9. Na kolech jsou specifické 2 věci. Jedna je přední a zadní kolo s rozdílným počtem drátů a jednak je přední ráfek cca o 2 mm širší. Zapleteno je to pak Sapimem. 

CB má svůj specifický design a je to vidět i na kolech. Hlavně ráfky vypadají moc hezky, je to broušený hliník s eloxem. Navážil jsem cca 1800 gramů a kola byla již v základu s bezdušovou páskou a 2 ventilky.

Obecně si myslím, že na kolech se nejvíc pozná snížení váhy. Stejně tak je důležité volit správnou šířku. Teď mám rozměry 26,5 a 24,5 mm a pro pláště kolem rozměru 2,3 je to tak akorát. zkoušel jsem i kombo 30 mm ráfků a plášťů 2,3”. Ale bylo tam hodně znát, jak se díky šíři ráfku mění tvar běhounu.  

 

Náboj Musí řvát. když je to tichý, tak mám pocit, že je něco špatně. :-) U váhy a tuhosti volím spíš tu střední cestu.  Záběr náboje jsem zatím nikdy neřešil a nevím, zda bych to v praxi poznal. A jinak jsem spíš zastáncem tradičních setů, kdy se zaplétá klasický náboj a ráfek. Člověk se tak vyhne případným problémům při servisu nebo shánění dílů.

 

“Aktuálně vozím Michelin Force XC ve verzi 2,25”. Jednak je tam slušný poměr váhy a vzorku a jednak ten pláště je prostě reálně stejně velký jako konkurenční 2,35”.”

 

Tím, že na kole jezdím i standardní cesty, tak spíš preferuju nízký a rychlejší vzorek. A zároveň mám několik setů gum. Takže když vím, že třeba celý den strávím někde na trailech, tak si přezuju na Schwalbe Nobby Nic nebo Michelin Wild AM2. Co se týká směsi, tak to jsem nikdy neřešil. prostě buď mi ten plášť sedne, nesmeká se na kamenech a drží nebo se na něm nedá jet. Řešit ještě směsi je na mě moc. :-D

Aktuálně vozím Michelin Force XC ve verzi 2,25”. Jednak je tam slušný poměr váhy a vzorku a jednak ten pláště je prostě reálně stejně velký jako konkurenční 2,35”. Je to vyloženě plášť na sucho a rychlý přesuny. Třeba suchý den na TT tyhle gumy zvládnou na jedničku. Jakmile ale zaprší, tak je vzorek moc nízký a hustý na nějaký záběr. Takže snadno se zanáší a přestává stíhat. Co vím, tak Michelin už testuje nástupce s hrubším vzorkem. Těším, až se mi dostane na kole. 

 

“Nezdá se to, ale karbonové vlaštovky v šíři 750 mm (váha cca 180 gramů) a CNC představec S-trail poberou dost vibrací.”


Od Reverse components jsem na kolo použil karbonová řídítka RCC 750, představec S-trail 50 mm a objímku Bolt.
Cockpit jsem volil záměrně, protože mám poslední dobou větší a větší problém s karpály. I proto jsem vzal lehké karbonové vlaštovky v šíři 750 mm (váha cca 180 gramů) a CNC představec S-trail. To vše s průměrem jen 31,8 mm. Nezdá se to, ale tahle parta pobere dost vibrací. Když jsem naposledy zkoušel kombo 35 mm, tak mě pak celý den brněly ruce.

A životnosti se taky nebojím. Přemek Tejchman ta řidítka vozí už pár sezon na svém enduru a to je pro mě dostatečná záruka životnosti.

Objímky sedlovky Reverse mám rád, mají miliardy barev a dá se to kombinat s čímkoliv. Moje první idea byla dokonce kombinovat barvy kola s fialovou, ale nakonec jsem se vrátil k černé. Jak je rám lesklý, tak mi dávalo větší smysl použít i zbytek komponentů v lesklé barvě. Nebývá to obvyklé, ale Reverse lesklé varianty nabízí. 

Od ODI mám několik typů gripů, protože zatím zkouším, které mi padnou nejlépe. Zase kvůli karpálům. Aktuálně zkouším model F1 Vapor, ale mám v záloze i klasické Elite Pro a klasické F1. U Elite Pro vím, že mi vyhovují perfektně, ale je potřeba zkoušet i jiný věci. :-)



Qayron Carma TR 29” - 12,8 kg

VÁHA:  12,75 kg (bez pedálů), 13,1 kg (na fotkách s pedály + computer Sigma)

ZDVIHY: jsou aktuálně 140 přední a 145 zadní. Na tlumiči jsou kvůli nižší vidlici použité excentrické vložky do rámu, aby geometrie zůstala stejná.

VELIKOST KOL: 29”
VELIKOST RÁMU: XL (čahoun)
 

PART LIST:

 

RÁM: Alloy Qayron Carma TR 29” MKII vel. XL / 145 mm

HS: Spec (semi-integrované, průmyslová ložiska)
VIDLICE: Fox 34 Elite Performance MY2022 / 140 mm

TLUMIČ: Manitou Mara 200 x 55 mm

ŘÍDÍTKA: Reverse RCC 750 31,8 x 750 mm
PŘEDSTAVEC: Reverse S-Trail 50 mm
GRIPY: Odi F1 Vapor

SEDLO: Fizik Taiga
SEDLOVKA: OneUp V2 150 mmm

PÁČKA SEDLOVKY: Crankbrothers Highline remote

SEDLOVÁ OBJÍMKA: Reverse Bolt 34,9 mm

KLIKY: Shimano Deore XT M8100
PEDÁLY: OEM SPD
ŘETĚZ: Sunrace CN12A
PŘEVODNÍK: ZRace 32 z. NW
PŘEHAZOVAČKA: Shimano Deore XT M8100

KAZETA: Shimano Deore XT M8100 (10 - 51 z.)

BRZDY: Shimano XTR M9100
KOTOUČE: Ashima 180 mm

KOLA: set Crankbrothers Synthesis XCT 29”
NÁBOJE: Crankbrothers Synthesis Standard
DRÁTY: Sapim D-Light
NIPLE: Sapim alloy

RÁFKY: Crankbrothers Synthesis XCT (Front 26,5 mm, Rear 24,5 mm)
PLÁŠTĚ: aktuálně Michelin Force XC 29 x 2,25”

Duše: Tubolito (nejsou na fotkách)
 

Foto credit: @koprivak.art