Jak a kdy vyměnit řetěz na kole?

Novinky
14. 6. 2021

Řetěz to je asi jedna z nejdůležitějších a zároveň taky nejnamáhanějších součástí kola. Je to právě řetěz, který přenáší sílu z tvých nohou a pohání kolo vpřed.  S každým najetým kilometrem se ale opotřebovává a jeho životnost se snižuje. Proto je potřeba mu věnovat náležitou pozornost a péči, aby ti posloužil, co možná nejdéle.

Jak poznat, kdy řetěz vyměnit?

 

Čím více kilometrů řetěz používáš, tím větší je jeho opotřebení. Vlivem opotřebení jednotlivých čepů a válečků řetězu, dochází k natažení jednotlivých článků. Kontrola tohoto natažení a tedy opotřebení řetězu se provádí dvěma způsoby. První z možností je speciální měrka, kterou si můžeš pořídit zhruba za stovku. Tuto měrku jednoduše zasuneš do řetězu nad řetězovou vzpěrou rámu, potom tlakem na pedál kola napneš řetěz a ze strany zkontroluješ, jak do něj měrka zapadla. 

Na trhu jsou měrky v různém provedení a stupnice měrek se různí, ale většinou zde bývá vyznačena hodnota opotřebení 0,75, tedy 75% opotřebení řetězu, která je pro výměnu ideální. V případě, že naměříš hodnotu opotřebení 1.0, tedy 100% opotřebení řetězu, doporučuje se výměna řetězu včetně kazety a také kontrola míry opotřebení převodníku. Pokud má měrka vyznačených více stupňů, považuje se za ideální pro výměnu předposlední zoubek. Nikdy by nemělo dojít k úplnému propadnutí měrky řetězem. 

Další možností měření opotřebení řetězu je použití posuvného měřítka tzv. “šuplery”. Tento způsob je určitě přesnější, jelikož kvalitní posuvné měřítko je spolehlivější než levné měrky z plechu. Při měření nastavíš hodnotu 132 mm a zasuneš čelisti měřítka mezi články řetězu a následně měrku roztáhneš. U nového řetězu bývá vzdálenost mezi jedenácti články kolem 132,1 mm a nejpozději kolem hodnoty 132,9 mm, bys měl řetěz vyměnit za nový.

Pokud jezdíš delší dobu s opotřebeným tzv. “vytahaným” řetězem může to mít neblahý vliv na ostatní části převodového ústrojí. Prostě tím můžeš poškodit kazetu a převodník. Proto včasnou výměnou řetězu můžeš ušetřit nemalé finanční prostředky za nákup dalších komponent.

Jak dlouho řetěz vydrží?

 

Neexistuje žádný zaručený interval pro výměnu řetězu. Vliv na jeho životnost má mnoho faktorů např. váha jezdce, styl jízdy, terén, správné řazení atd. Samozřejmě významný vliv na jeho životnost má i správná péče o řetěz. Pokud ho budeš pravidelně čistit a promazávat, vydrží ti mnohem déle. Odhaduje se, že řetěz se opotřebuje na silničním kole během dvou až tří tisíc kilometrů, zatímco u horských kol je to po ujetí kolem tisíce kilometrů. Ale tohle je opravdu jen orientační odhad a u každého jezdce je to velice individuální, proto je potřeba řetěz jednou za čas změřit a ověřit si jeho opravdovou míru opotřebení.

Jak vybrat nový řetěz?

 

Při výběru nového řetězu se v první řadě zaměř na počet rychlostí, přesněji na počet pastorků na kazetě tedy např. pro 10-ti rychlostní kazetu musí být nasazen 10-ti rychlostní řetěz. Další ukazatelem, který ti napoví je volba výrobce, kdy lze předpokládat, že řetěz a kazeta od stejného výrobce, nabídnou díky stejnému tvaru zubů a článků tišší a rychlejší řazení. Ovšem v praxi jsou rozdíly mezi výrobci minimální a je možné říci, že kazety a řetězy od různých výrobců jsou kompatibilní. Při výběru tě možná překvapí i rozdílné ceny řetězů. Najdeš řetězy za dvě stovky, ale i za více než tisíc korun. Cenu samozřejmě ovlivňuje zpracování a kvalita použitého materiálu. U těch dražších je předpoklad delší životnosti, díky lepší povrchové úpravě a kvalitnějšímu materiálu. 

Výměna řetězu

 

Pokud lovíš kilometry pravidelně budeš měnit řetěz i několikrát za sezónu, pokud si jen příležitostný cyklista budeš pravděpodobně alespoň jednou v sezóně řetěz taky měnit. Proto ti zkusíme vysvětlit, jak si snadno řetěz vyměnit i v domácích podmínkách a nemusíš z toho mít obavy, není na tom nic těžkého.

 

Správná délka řetězu a správné nářadí pro výměnu

Nejjednodušší způsob, jak poznáš správnou délku řetězu je podle délky toho starého, pokud ti bez problému fungoval byla jeho délka správná, pak stačí spočítat kolik článků má a u nového stejný počet článků napočítat. 

Pro výměnu řetězu budeš potřebovat speciální nýtovačku, která bývá často i součástí různých multiklíčů ale pro domácí použití je lepší mít obyčejnou dílenskou, kterou pořídíš už kolem dvou stovek. Případně pak speciální kleště pokud je řetěz spojen tzv. “spojkou” a není snýtován. Pokud si pořizuješ nový řetěz je lepší koupit ten se spojkou, je výrazně jednodušší, co se týká manipulace při nasazení.

Odstranění starého řetězu

Pokud starý řetěz není spojen spojkou, která se dá jednoduše rozpojit speciálními kleštěmi, je potřeba použít nýtovačku. Články řetězu vložíš do čelistí nýtovačky a zafixuješ je opěrným šroubem (pokud je jím nýtovačka vybavena) a trnem vytlačíš čep z článku řetězu. Při tomto postupu dej pozor, aby byl trn neustále kolmo na řetěz a tlačil doprostřed čepu. Na začátku klade čep velký odpor ale po jeho překonání jde vše jednoduše.

Postup při výměně řetězu se spojkou

Pokud je řetěz vybaven spojkou bude výměna výrazně jednodušší, takže je lze doporučit hlavně začátečníkům. Řetěz nejprve provlečeš kladkami přehazovačky, následně přes kazetu a vodítkem přesmykače přes převodník. Řetěz si pro jednodušší manipulaci při spojení zajistíš k sobě kusem drátu nebo měrkou řetězu. Spojka, jejíž destičky s čepem se   jednoduše nasadí na oba konce řetězu a pak se scvaknou dohromady, buď pomocí speciálních kleští nebo zatlačením na pedál. Při zacvaknutí přes pedál, posuneš spojku nad trubku zadní vidlice, zabrzdíš zadní kolo, aby se neotáčelo a zatlačíš na pedál, dokud se čep nezamkne.

Postup při výměně řetězu s čepem (nýtem)

Spojení řetězu pomocí nýtovačky vyžaduje trochu zručnosti ale není to nic těžkého. U nového řetězu je přibalen i spojovací čep se zaváděcím trnem. Stejně jako u spojení spojkou si nejdříve řetěz provlečeš kladkami přehazovačky, následně přes kazetu a vodítkem přesmykače přes převodník. Řetěz si pro jednodušší manipulaci při spojení zajistíš k sobě kusem drátu nebo měrkou řetězu. Potom vložíš zaváděcí část do článku v místě spojení, přitáhneš opěrný šroub nýtovačky a spojovací čep zatlačíš tak, aby se dostal do roviny s plochou vnějšího článku a přečníval. Pak zkontroluješ zda je čep skutečně ve stejné poloze, jako ostatní čepy sousedních článků. Pokud je to v pořádku, zaváděcí trn odlomíš kleštěmi. Pokud není nový řetěz vybaven zaváděcí trnem je postup nasazení stejný, ovšem musíš dát větší pozor při spojování, abys článek nezdeformoval a aby čep nepřečníval. Pokud si prácí s nýtovačkou nejsi jistý, zkus si tento postup vyzkoušet a nacvičit nejdříve na starém řetězu. Teprve až budeš mít jistotu, že to zvládáš pusť se do výměny nového řetězu!

Správná péče o řetěz

 

Jak jsme již psali výše, proto aby ti řetěz co nejdéle vydržel a nemusel si ho často měnit, je důležitá pravidelná péče o něj. To znamená pravidelné čištění a mazání řetězu. Nečistoty mají velmi negativní vliv na životnost řetězu. Pokud se nečistoty lepí na řetěz dochází následně k zvýšenému tření a také mnohem většímu opotřebení. Nejlepší je nepoužívat “lepivá” maziva ( s výjimkou jizdy v deštivých podmínkách) a vždy po namazání řetězu utřít přebytečné zbytky maziva. Na trhu je celá řada speciálních maziv lišících se svými vlastnostmi a do různých druhů počasí (mazivo do suchých podmínek, mazivo do mokrých podmínek atd.) Pokud si s výběrem nevíš rady nejlépe ti poradí odborník v servise či obchodě s cyklistickým zbožím. Po každé vyjížďce je dobré řetěz utřít měkkým hadrem a odstranit z něho nečistoty. Jednou za čas dle toho, jak moc je řetěz špinavý, je vhodné ho vyčistit důkladněji a to buď v tzv. pračce na řetěz s odmašťovačem ( stojí od 200 korun) nebo řetěz z kola sundat. A to pomocí nýtovačky nebo přes rychlospojku, pokud ji tedy na řetězu máš. Následně vyprat řetěz v lázni z technického benzínu nebo petroleje. Samozřejmě nezapomínej důkladně vyčistit pomocí odmašťovače i kazetu, převodník a přehazovačku. Po vyčištění řetěz znovu namaž mazivem k tomu určeným a zbytek přebývajícího maziva utři měkkým hadrem.

Pokud tedy chceš ušetřit na komponentech převodového ústrojí je potřeba pravidelná údržba všech jeho součástí, to znamená jejich čištění a mazání. Kolo se ti potom odvděčí bezproblémovým chodem a peněženka nebude zít prázdnotou. Věnuj tedy očistě a údržbě svou pozornost určitě se ti to vyplatí! No a samozřejmě vyměň řetěz včas, nebudeš muset řešit následné problémy s kolem. 

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY  A VIDEA:

Článek: Jarní příprava kol?! Jak se připravit na první šlápnutí do pedálu. Krok za krokem…

Článek: Jak správně vybrat kolo Qayron?!

Článek: Jak správně vybrat kolo?

Článek: Jak správně vybrat elektrokolo?

Článek: Jak převážet elektrokolo?

Článek: Jak správně vybrat boty na kolo?

Článek: Jak správně vybrat helmu na kolo?

Článek: Jak vybrat chrániče na kolo?

Článek: Jak předělat kolo na bezdušové pláště?

Článek: Jak nastavit odpružení (SAG) na svém kole?

Článek: Jak vyměnit brzdové desičky na svém kole?

 

                                                                                                                                                                                                       Foto credit: @koprivak.art