Jak převážet elektrokolo?

Novinky
8. 6. 2021

Pokud jste hrdými majiteli elektrokola a máte již všechny trasy kolem svého bydliště projeté křížem krážem. Nastal čas podívat se a vyjet s elektrokolem někam dále. Dovolená, prodloužený víkend nebo prostě výlet do vzdálenějších míst ale může být problém, pokud nemáte elektrokolo, jak převézt. Pokud se navíc zamyslíme nad tím, kdo je typickým uživatelem elektrokola, pak přijdeme na to, že manipulaci s elektrokolem řeší v podstatě každý - lidé s pohybovým omezením, rodiny s dětmi, lidé vyššího věku atd. Proto vybrat vhodný způsob, jak převážet elektrokolo i díky mnoha úskalím, není úplně jednoduché. S těmi nejlepšími možnostmi pro přepravu elektrokol autem se vás pokusíme seznámit v tomto článku. A pokud ještě stále nemáte elektrokolo vybráno nebo uvažujete nad jeho výměnou za jiný model mohl by vás zajímat článek: Jak správně vybrat elektrokolo?

Jak vybrat vhodný nosič pro elektrokola?

 

Než s výběrem začnete, je třeba pamatovat na to, že převoz elektrokol s sebou přináší mnoho omezení a problémů. Nejzásadnější je asi samotná hmotnost, která se u většiny elektrokol pohybuje nad dvaceti kilogramy. Manipulace s takovým elektrokolem je proto velmi obtížná. Pokud tedy nemáte velkou dodávku, kde se celé elektrokolo pohodlně vleze, musíte vybrat pro své auto vhodný typ nosiče. Těch je na trhu celá řada ale zdaleka né všechny jsou pro přepravu elektrokol vhodné. Převážná většina nosičů kol je totiž navržena pro běžná jízdní kola, která nejsou vybavena baterií a motorem a jsou tedy mnohem lehčí a skladnější nežli elektrokolo. Vždy si proto ověřte, jakou nosnost nosič má. S ohledem na hmotnost elektrokola, či více elektrokol je důležité zvolit vhodný a pokud možno doporučený typ připevnění nosiče k vašemu automobilu. Samozřejmě jsou již na trhu i speciální nosiče vyrobené na míru upevnění elektrokola, počítající s jeho váhou ale není jich mnoho. U těchto typů však musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Při výběru také myslete na své schopnosti. Jak už jsme zmiňovali elektrokolo není nejlehčí a manipulovat s ním, případně ho někam zvedat a upevňovat, tak nemusí být zrovna snadný úkol. Při výběru tak myslete i na tuto stránku a zvažte zda vy či ostatní členové rodiny dokážou vyzvednout elektrokolo třeba na střechu auta v případě střešního nosiče. Pro přehlednost se vás pokusíme seznámit s nejčastějšími typy nosičů a poukázat na jejich výhody či nevýhody.

Typy nosičů a jejich použití

 

Střešní nosiče

Velice známý a používaný způsob převozu kol je pomocí střešního nosiče. To hlavní, co k používání tohoto typu nosiče potřebujete je ale síla, zvednout kolo či dokonce minimálně dvacetikilové elektrokolo až na střechu auta není vůbec jednoduché. Pokud navíc máte elektrokol více, je o trénink postaráno. I samotné připevnění k nosiči a manipulace na střeše je velmi obtížná a je taky potřeba dávat pozor, abyste si nepromáčnuli či nepoškrábali střechu. Důležité je taky pamatovat na to, že pokud máte kola připevněna na střeše, máte sníženou průjezdní výšku a na parkování v podzemních garážích zapomeňte. Auto bude mít také zhoršenou aerodynamiku a počítejte s vyšší spotřebou pohonných hmot. Výhodou je však nízká pořizovací cena a možnost umístit nosič na téměř každou zahrádku či střechu auta. Výhoda je i snadná manipulace při přenášení a nezaberou mnoho místa ani při jejich uskladnění. Tento typ nosiče pro převoz elektrokol však úplně nedoporučujeme.

Nosiče kol na zadní dveře

Připevnění kol na zadních dveřích auta vypadá celkem elegantně. Tyto nosiče se hodně vyskytují především na autech SUV, dodávkách a kombicích, prostě u vozů s relativně svislými zadními dveřmi. Ovšem mezi nosiči na zadní dveře se objevuje mnoho modelů, které u nás nejsou povolené, jelikož zakrývají zadní světla nebo značku vozu. Proto u koupi těchto nosičů je potřeba zjistit, zda jsou u nás pro provoz povoleny. Tento typ nosiče také nelze umístit na každé auto a každé zadní dveře. Také je potřeba mít na zadních dveřích kovové okraje, které jsou pro montáž nezbytné. Velkou nevýhodou je pak jakákoliv manipulace se zadními dveřmi pokud jsou elektrokola na nosiči nasazeny. Dostat se do zavazadlového prostoru může být i nebezpečné kvůli vysoké váze a taky trpí panty zadních dveří. Výhodou je pak příznivá cena těchto nosičů, celkem snadná montáž a demontáž. Auto není o moc vyšší a ani širší, proto není většinou ani problém při vjíždění do zmenšených prostor. Navíc střecha zůstává volná pro případnou montáže střešního boxu nebo jiného nákladu. Ovšem stejně jako u střešního nosiče, tento typ způsob převozu elektrokol úplně nedoporučujeme.

Nosiče kol na tažné zařízení

U tohoto typu nosiče je nutné mít na autě tažné zařízení. Výhody tohoto uložení kol na autě výrazně převyšují několik malých nevýhod. Na těchto nosičích se doporučuje z mnoha důvodů nešetřit, mezi ně patří i velké rozdíly mezi upínacími systémy na tažné zařízení. Zatímco, některé jdou jednoduše nasadit a pákou zacvaknout u jiných je potřeba klíč a dotažení, což výrazně zhoršuje manipulaci při montáži. Velkou výhodou pak je snadná manipulace při nasazení elektrokola na nosič, jelikož je nízko nad zemí a někteří výrobci nabízejí i nájezdovou lištu, takže elektrokolo není potřeba ani zvedat. Velice snadné je i připevnění kola na nosič. Navíc lze nosič od auta odklonit a dostat se pohodlně do zavazadlového prostoru. Nosič je univerzální na všechny typy tažných zařízení a snadno se demontuje, případně lze i uzamknout pro případ krádeže. Stejně jako u nosiče na zadní dveře, lze použít střechu auta na převážení dalších věcí. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, případně drahá montáž tažného zařízení, pokud ho na autě nemáte. Auto je delší, takže řidiči si musí dát pozor při couvání. U těchto nosičů je také potřeba vyřízení a umístění druhé registrační značky a nezbytné připojení světel. Pozor je potřeba si dát i na nosnost tažného zařízení a samotného nosiče, pokud převážíte více elektrokol najednou. Nosnost tažného zařízení najdete ve velkém technickém průkazu a nosnost nosiče je obvykle uvedena přímo na nosiči nebo v materiálech při jeho koupi. Ovšem co se týká převozu a manipulace při nasazování elektrokol na nosič, je tento typ nosiče dle našeho názoru nejlepší a můžeme ho doporučit.

Převážejte elektrokola chytře - nosiče kol na tažné zařízení

 

Jak jsme již psali výše pro převoz elektrokola či více elektrokol jsou nejvhodnější nosiče kol na tažné zařízení. Některé typy těchto nosičů se již dělají i skládací, případně mají i nainstalovaná kolečka pro snadnou manipulaci a uložení nosiče. Manipulaci a případné nasazení elektrokol, tak zvládne úplně každý i ne zrovna silný jedinec. Jak jsem již psali na začátku existují i speciálně vyrobené nosiče pro převoz elektrokol, které jsou k tomu přizpůsobeny a mají zvýšenou hmotnost pro převoz. Zde uvádíme typy nosičů a značek, které tyto nosiče vyrábějí a kde neuděláte chybu při výběru ale existují samozřejmě i jiné varianty a konečný výběr je na vás.

Speciální typy nosičů na tažné zařízení určené pro převoz elektrokol:

  • Thule EasyFold XT

  • Atera Strada Sport E-Bike

  • MFT Aluline

  • Uebler X21 Nano

  • Westfalia Portilo BC60

Při převozu elektrokol je také dobré pamatovat na jejich ochranu před nepříznivými vlivy počasí, jako je déšť. Existují speciální ochranné nepromokavé plachty určené pro různý počet převážených elektrokol. Pokud se chystáte do zahraničí je také potřeba vědět, že různé státy mají své podmínky pro převoz nákladu tedy i kol a elektrokol. Nejčastěji požadují připevnění reflexních tabulí na převážených nosičích a kolech. Španělsko a Itálie má své specifické reflexní tabule, které musí mít každý, kdo nosič s koly či elektrokoly na autě převáží.

Pokud tedy zvažujete koupi nosiče pro elektrokola věnujte výběru zvýšenou pozornost, dobrý a správný výběr vám velmi usnadní manipulaci s převáženými elektrokoly. Nebudete tak vůbec řešit, jestli elektrokola naložíte a kolik úsilí vás to bude stát. 

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru a mnoho bezpečných kilometrů s elektrokoly na tom správném nosiči!

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY  A VIDEA:

Článek: Jak správně vybrat kolo Qayron?!

Článek: Jak správně vybrat kolo?

Článek: Jak správně vybrat elektrokolo?

Článek: Jarní příprava kol?! Jak se připravit na první šlápnutí do pedálu. Krok za krokem…

Článek: Jak správně vybrat boty na kolo?

Článek: Jak správně vybrat helmu na kolo?

Článek: Jak vybrat chrániče na kolo?

Článek: Jak předělat kolo na bezdušové pláště?

Článek: Jak a kdy vyměnit řetěz na kole?

Článek: Jak nastavit odpružení (SAG) na svém kole?

Článek: Jak vyměnit brzdové destičky na svém kole?


 

Fotky převzaty ze stránky: www.thule.com