Jak správně vybrat helmu na kolo?

Novinky
16. 5. 2021

Bezesporu nejdůležitější součástí výbavy každého cyklisty či bajkera je helma. A proč tomu tak je? Jednoduše proto, že hlavu máš jen jednu a je zbytečné riskovat poranění hlavy, kterých jsou každoročně tisíce. Dle národní i zahraniční statistiky cyklistická helma snižuje riziko vážného zranění hlavy až o 69 procent a na základě výzkumu provedeného Centrem dopravního výzkumu, v.v.i., bylo zjištěno, že by k 37 procentům smrtelných případů nemuselo vůbec dojít, kdyby dotyční cyklistiti měli na hlavě helmu. Né opravdu tě nechceme strašit, to jsou jen argumenty, proč je dobré mít helmu na hlavě a správně zapnutou!

Jak se říká: “Kdo je připraven, není překvapen”. U nás dle platné legislativy musí helmu používat každý cyklista mladší 18 let. Dospělí sice tuto povinnost nemají, je čistě dobrovolná, ale dle již výše popsaných faktů, je dobré ji nosit. Ale jak vlastně vybrat tu správnou helmu? Na to se ti pokusíme odpovědět v tomto článku.  A pokud tě téma výběru doplňků na kolo a kol samotných zajímá, nenech si ujít i další články s touto tématikou v přiložených odkazech. 

Kategorie pro výběr cyklistických helem

Pokud už vybíráš helmu, měl bys nejdříve popřemýšlet, k jakému účelu ji budeš používat. Budeš ji nosit na cyklovyjížďky, nebo do lesa na traily? Potřebuješ helmu k horskému kolu, nebo jezdíš na silničce? Tyto a další otázky by tě měli navést ke kategorii helem z které budeš vybírat. Pro jednodušší přehled uvádíme základní kategorie pro výběr cyklistické helmy.

Silniční helmy                    

Silniční helmy mají aerodynamický tvar a jsou určeny pro jízdu na silničních ale i krosových nebo gravel kolech. Mají nízkou hmotnost a velké počet větracích otvorů, aby v helmě při letních dnech nebylo horko. 

MTB helmy se konstrukčně podobají silničním ale jsou zpravidla robustnější, mají štítek proti slunci a některé do drsnějšího terénu, mají i protažený týl, který lepe kryje zadní část hlavy. Stejně jako u silničních helem je i u MTB helem, snaha o co nejmenší hmotnost, a co nejlepší odvětrání helmy. MTB helmy se samozřejmě dají použít i pro jízdu na silnici nejen v terénu.

Integrální helmy neboli celoobličejové se používají zpravidla do těžkého terénu, na skoky a sjezd. Vzešly z motocyklových helem za účelem, co nejlepší ochrany hlavy a obličejové části. Konstrukce těchto helem je přizpůsobena pro co největší ochranu a bezpečnost. Tyto helmy jsou robustní a tím i těžší než předchozí kategorie. V dnešní době jsou již integrální helmy s odnímatelnou přední částí, která chrání čelist. Hojně se využívají u enduro ježdění, tedy ježdějí v těžkém, nebezpečném terénu.

Dámské a dětské helmy    

Tyto helmy byly vytvořeny na základě rozměrů a fyziologie dámské a dětské hlavy. Rozměry dámských hlav jsou o něco menší než je tomu u pánských modelů, liší se samozřejmě i designem a celkovou barevností. U dětských helem najdete i bezpečnostní prvky jako např. reflexní samolepky či světýlka pro větší viditelnost.

Poznáte zpravidla podle kulatého tvaru helmy bez štítku. Mají specifický design, který je nejblíže fanouškům skatebordingu. Kvůli vzhledu je trošku potlačeno odvětrání těchto helem. Tyto helmy jsou oblíbené v tzv. “streetových” disciplínách, tedy freestylovém ježdění po městě a skocích. Helmy se často používají i při bruslení nebo již v zmíněném skateboardingu.

Speciální helmy

Existují i další typy helem např. speciální aerodynamické helmy pro časovku nebo triatlon, případně i jiné speciální disciplíny. Ovšem tyto helmy nejsou moc rozšířené a jsou určen spíše pro závodní jezdce.

Podle čeho helmu vybírat?

Jedna z nejdůležitějších věci je, aby ti helma správně seděla na hlavě a měl si správnou velikost. Neměla by tě samozřejmě nikde tlačit ale neměla by se ani na hlavě hýbat. Opravdu není příjemné, když ti helma v terénu padá do očí a ty si ji musíš stále dokola spravovat. Pokud ti helma na hlavě správně nesedí, nemůže tě ani chránit a jízda s touto helmou je nebezpečná. Proto je nejlepší zajít do specializované prodejny a vyzkoušet více typů helem a vybrat tu, která ti nejlépe padne. Další důležitou věcí je správné a dostatečné odvětrání, v letních dnech může při špatném větrání dojít k přehřátí organismu a toho je třeba se vyvarovat. Na lehkou váhu neber ani hmotnost helmy, samozřejmě, že čím lehčí tím větší komfort ale nesmí to být na úkor bezpečnosti. Nikdy nekupuj helmu bez příslušných bezpečnostních certifikátů, tou nejdůležitější je norma ČSN EN 1078,  vyvaruj se pochybným eshopům a prodejcům. Vyber helmu s co nejlepší ochranou, existují speciální ochranné systémy jako. např. MIPS, které mají zabránit poranění hlavy, tohle je vždy nejlepší konzultovat s odborníkem, který dané oblasti rozumí. A samozřejmě vyber vhodnou helmu dle toho, kde budeš jezdit. Není nejlepší např. používat silniční helmu v těžkém terénu. Tyhle rady by ti měly pomoci vybrat tu správnou helmu.

Důležité prvky a vlastnosti cyklistických helem

 

Materiál

Cyklistické helmy jsou nejčastěji vyrobeny z tzv. extrudovaného polystyrenu (EPS) za pomocí tzv. in-mold technologie, tady vstřikování polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny. Pro snížení hmotnosti při současném zachování pevnosti používají někteří výrobci dvou druhů polystyrenové pěny s různou hustotou. Kvalitnější pak jsou ještě helmy, které jsou uvnitř polystyrenu vyztuženy pleteninou z různých materiálů, nejčastěji z karbonu, hliníku nebo kevlaru. Na trhu je také zcela nový materiál Koroyd, který je tvořen množstvím polymerových trubiček šestiúhelníkového průřezu, svařovaných k sobě. Tento materiál vykazuje jedinečnou schopnost plynule pohlcovat energii nárazu a to až o 35 % více než v helmách s běžně používaným EPS polystyrenem.

Bezpečnost

Cyklistické helmy prodávané v České republice musí splňovat normu ČSN EN 1078. Štítek s touto normou by měl být na každé helmě a je dobré toto zkontrolovat, zejména při nákupu neznačkových levných helem. Dle vědeckých studií bylo také prokázáno, že největším nebezpečím, které hrozí při pádu na kole, není samotný náraz hlavy do země ale následně vzniklé rotační síly, které působí na mozek. Proto již většina renomovaných výrobců používá tzv. systém MIPS, který má tyto síly eliminovat. Tento systém využívá k pohlcení rotačních sil kluznou vložku mezi dvěmi vrstvami skořepiny helmy, ty se pak v případě pádů vůči sobě pootočí a zabrání tak působení rotačních sil na mozek.

 

Systém zapínaní

Kvalitní cyklistické helmy by měly mít možnost přizpůsobení prostoru kolem uší a nastavení délky řemínku pod bradou. Pásky by neměly být v kontaktu s ušima a neměli by tě tlačit. 

Odvětrání

Velmi důležité je u cyklistických helem i odvětrání, jak jsme již zmiňovali dříve, helmu budeš jistě používat i v horkých letních dnech a špatně odvětraná helma může být příčinou přehřátí organismu, takže se vyplatí toto nepodcenit. Většina velkých výrobců s tímto faktem pracuje a má různé systémy, které pracují na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy a odvádění ohřátého vzduchu od hlavy v zadní části.

Výstelky

Kvalitní helmy mají vyjímatelné vnitřní výstelky, které jsou většinou připevněny suchým zipem a jdou tak jednoduše vyjmout a vyprat, případně vyměnit za nové. Tyto výstelky také zvyšují komfort při nošení a jsou často vyrobeny z antibakteriálního materiálu, který ničí bakterie a zamezuje tvorbě zápachu.

Velikost

Většina cyklistických helem je vybavena mechanismem pro regulaci velikosti, nejčastěji kolečkem, kterým se velikost zvětšuje či zmenšuje dle potřeby. Vyjímkou jsou jen některé BMX nebo také sjezdové helmy. Jak jsme již psali při výběru helmy je potřeba si ji pořádně vyzkoušet, aby na hlavě seděla, netlačila a nebyla volná. Většina výrobců má své vlastní velikost značené písmeny XS, S, M, L, XL - které udávají rozmezí obvodu hlavy, pro kterou je konkrétní velikost určena.

Hmotnost

Hmotnost cyklistické helmy hraje taky nemalý vliv na komfort a užívání. Helma je často používaná několik hodin a proto čím je váha menší tím lépe, samozřejmě za předpokladu toho, že je maximálně bezpečná. Zde se uplatňují nejlepší a nejlehčí materiály při konstrukci helmy jako karbon, kevlar či Koroyd. Topmodely helem se pohybují kolem váhy 200 gramů, klasická váha je od cca 250 do 400 gramů, pokud nepočítáme integrální helmy, tam je obvykle váha vyšší.

Kdy helmu vyměnit?

U cyklistických helem bývá garantovaná životnost do 5 let. Po uplynutí této doby už helma nenabízí stejnou úroveň ochrany, jako když byla nová. Velkou měrou se na ztrátě vlastnosti helmy podepisuje vliv slunečního záření, kdy UV paprsky mají největší vliv na degradaci materiálů, ztrátu jejich pružnosti a zvyšuje se také jejich křehkost. Tedy po 5 letech se doporučuje helmu vyměnit za novou. Důležité je přitom zmínit, že pokud dojde k pádu a nárazu helmy do překážky, je potřeba helmu vyměnit okamžitě, i když helma vizuálně nejeví žádné větší známky opotřebení. Při dalším nárazu nebo pádu by totiž helma již nemusela plnit svou bezpečnostní funkci. Na to prosím pamatuj!

Závěrem je třeba říci, že při výběru helmy buď velmi pečlivý, vyzkoušej i více typů a vyber ten, který ti na hlavě bude sedět nejlépe, bude se ti zároveň líbit a bude maximálně bezpečný. Pokud si s výběrem nevíš rady vyhledej specializovanou prodejnu a prodejce, který ti poradí a se samotným výběrem pomůže. Tak teď máš všechny důležité informace a výběr už je na tobě, tak šťastnou ruku a ideálně mnoho kilometrů bez nutnosti vyzkoušet tvou novou helmu:)