Jak správně vybrat boty na kolo?

Novinky
9. 5. 2021

Proč si pořídit boty na kolo?

Pokud to s ježděním na kole myslíš vážně, musíš se dříve či později poohlédnout po vhodném obutí na kolo. Pokud přehlédneš to, že by boty měly mít hezkou barvu a měly by ti ladit ke kolu, jsou velmi důležité hlavně kvůli pohodlí, zvýšení efektu šlapání, stabilitě nohy, držení chodidla na pedálu a v neposlední řadě i bezpečnosti. Ať už jezdíš na silnici nebo v terénu jsou všechny tyto vlastnosti velmi důležité pro pohodlnou a bezpečnou jízdu. V současné době je na trhu nepřeberné množství různých druhů, typů a značek treter a bot na kolo, ale jak se v tomto množství vyznat a jakou botu si vlastně vybrat? Na to ti zkusíme odpovědět v našem článku.

Kategorie pro výběr cyklo bot

První věcí při výběru bot na kolo, nad kterou by ses měl zamyslet, je k jakému účelu budeš boty používat a v jakém terénu se s nimi budeš pohybovat. Budeš jezdit na trailech nebo na cyklovyjížďky s rodinou? Budeš jezdit na silnici, šotolině nebo v drsném terénu? Tyto a další otázky ti pomohou určit kategorii bot či treter na kolo, v které bys měl vybírat. 

Při výběru bot a treter bude neméně důležité rozhodnout se jestli budeš používat tzv. nášlapné pedály nebo pedály bez nášlapu tzv. platformy. Tretry a boty pro nášlapné pedály doporučujeme jezdcům se zkušeností s těmito pedály nebo jezdcům s dobrou technikou jízdy v terénu, případně sportovně založeným jedincům. Tretry s nášlapným systémem se také bezvýhradně používají u silničních kol. Naopak boty bez nášlapů doporučujeme spíše začátečníkům, cykloturistům nebo jezdcům, kteří jezdí v těžkém terénu, kde je potřeba v různých krizových situacích rychle botu sundat z pedálu, případně posouvat boty po pedálu.

Pro jednodušší přehled uvádíme základní kategorie cyklo bot a treter níže.

Tato obuv, jak už název napovídá je určená pro jízdu v terénu a na nezpevněných cestách. Tretry pro horská kola mají nášlapnou, hrubou, tvrdou podrážku s velkým vzorkem a možností přidělání špuntů do přední části boty. Díky tomu máš možnost jednoduše sesednout v terénu a překonat i nějakou tu překážku, ovšem pozor nejsou to boty určené na delší chůzi. Naproti tomu boty pro horská kola s hladkou podrážkou se speciální měkkou směsí jsou velmi pohodlné i na normální chození. Podrážka těchto bot obsahuje speciální měkkou směs pro lepší grip, tedy přilnavost, boty na platformách. Jak tretry tak i boty mají většinou zpevněnou špičku pro větší bezpečnost při případném pádu.

Silniční tretry mají hladkou, tvrdou podrážku pro maximální přenos síly z chodidla do pedálů. Jsou výhradně určeny pro šlapání a chůze v nich je velmi nepohodlná. Důraz je kladen na minimální hmotnost a velkou prodyšnost celé tretry. Tyto tretry využívají především sportovně ladění jezdci na silničních kolech.

Cykloturistické tretry a boty jsou vhodné pro rekreační cyklisty, protože jsou velmi pohodlné a příjemné na kole i při celodenním nošení. Oproti silničním a horský modelům jsou širší, měkčí a mají zpravidla podrážku uzpůsobenou pro pohodlné chození. Tretry pak mají zapuštěnější zámky pro nášlapy a při chůzi, tak zámek nenaráží o zem, jako u předešlých modelů. Pokud tedy budeš své cyklo výlety kombinovat s pěšími, jsou tyto boty určeny pro tebe.

Dámské, dětské tretry a boty na kolo 

Ve výběru treter a bot na kolo, již nějakou dobu najdeš i boty a tretry uzpůsobené pro dámskou a dětskou nohu. Liší se číslováním bot, barvou ale co je důležitější reflektují stavbu dámské a dětské nohy a dle ni jsou také vyrobeny. Dámská stavba chodidla je oproti mužské výrazně kratší a má menší patu. Proto jsou boty a tretry pro dámy, vyráběny v menších velikostech a s výrazně užší patní částí, aby ženám noha za jízdy v botě neplandala.  

V nabídce najdeš i speciální typy treter či bot určených pro různé použití a sporty např. zimní cyklo boty a tretry a nebo tretry pro triatlon, spinning či jiné sporty. Jsou uzpůsobeny pro dané podmínky nebo specifika různých sportovních cyklo disciplín.

Správná velikost boty

Aby cyklo boty a tretry plnily svůj primární účel, tedy lepší přenos síly do pedálů a stabilitu a držení nohy na pedálu. Musíš vybrat správnou velikost a tvar boty vhodnou pro tvé chodidlo. Boty by měly být pohodlné, neměly by nikde tlačit ale zároveň by měly perfektně sedět. Opravdu důležité je, aby se při jízdě v botě nepohybovala pata. Taky mysli na to, že každá značka bot může mít jiné číslování a taky tvar boty, proto je nejlepší cyklo boty pořádně vyzkoušet. Ideálně vzít několik podobných bot jiných značek a vyzkoušet, které sedí nejlépe. Případně si při výběru nechte poradit od odborníka ve specializovaném obchodě.

Důležité prvky cyklo bot

 

Podrážka 

Pokud chceš mít, co nejlepší přenos síly z nohou do pedálů, musíš mít tvrdou, tuhou podrážku. Čím víc je podrážka tvrdší, tím je cyklo bota či tretra sportovnější. Nejlepší sportovní tretry mají karbonovou podrážku, která je lehká ale zároveň hodně tuhá. Tady je ale třeba nezapomínat, že pokud chceš boty pro rekreační jízdu bude ti stačit měkčí a ohebnější podrážka, která umožňuje i pohodlnou chůzi. Podle použití bot se liší i vzorek na podrážce, u treter čím více jsou určeny do terénu tím je vzorek na podrážce hrubší ale u cyklo bot toto nemusí to být pravidlem, boty jsou zpravidla s hladkou podrážkou s měkkou směsí pro lepší grip na pedálu.

Materiál

Podle toho, kde budeš nejčastěji jezdit je dobré vybírat i materiál, z kterého je bota vyrobena. Důležitou vlastností v tomto případě bude prodyšnost boty nebo třeba její nepromokavost. Velmi důležitý je také materiál podrážky a to hlavně u cyklo bot, vhodně zvolená  směs zaručuje skvělé držení boty na pedálu.

Systém zapínání

Pro správné držení nohy v cyklo botě, tretře je taky důležitý systém zapínání. U sportovně laděných modelů je nejčastěji používán tzv. BOA systém, tedy utahování pomocí odolného ocelového lanka, které se ovládá plastovým kolečkem, případně se objevuje i plastový pásek s ráčnovou přezkou doplněný suchými zipy. U rekreačních a volnočasových modelů se používají jako systém zapínání nejčastěji klasické tkaničky nebo suché zipy, případně jejich kombinace.

Stélka

Důležitou součástí dobré cyklo obuvi je taky stélka, která splňuje několik funkcí. Má zajistit velmi dobrý komfort a zároveň snížit otřesy. Stélka také drží správnou pozici chodidla a tím zajišťuje i správný přenos síly do pedálů. Důležitá je pak i v rámci hygieny a prodyšnosti celé boty.

Jak se starat a pečovat o boty

Pokud chceš, aby ti boty co nejdéle vydržely je potřeba jim věnovat patřičnou péči a starat se o ně. V případě, že je bota špinavá stačí ve většině případů otřít vlhkým hadříkem nebo očistit studenou vodou. V případě velkého znečištění můžeš použít i nějaké neutrální mýdlo, to ovšem nepoužívej u kožené boty. Kožené boty stačí vyčistit suchým hadříkem nebo vhodným kartáčem. Pokud budeš boty vysoušet pamatuj, že by se měly nechat volně uschnout, rozhodně nedávat na radiátor či používat fén a ani přímé sluneční záření jim nebude dělat dobře, raději je nech uschnou ve stínu. Pokud nejsou boty dostatečně suché boty nepoužívej. Na údržbu bot, pak používej pouze přípravky k tomu určené pro daný materiál. To jak se máš o botu starat a jakými prostředky ji ošetřovat, se obvykle dozvíš v přiloženém návodu na jejich údržbu při koupi bot. Pokud takový návod při koupi nedostaneš obrať se na prodejce a vyžádej si ho. Správným zacházením s botami prodloužíš jejich životnost a bota se ti odvděčí správnou funkcí.

Výběr cyklo bot či treter neber na lehkou váhu, budeš v nich trávit spoustu času a jsou důležité pro tvůj dobrý pocit z jízdy. Pokud si nejsi výběrem zcela jistý, nech si poradit od odborníků. Teď už je to pouze na tobě a tak přejeme dobrý výběr a spoustu šlápnutí v tých nových cyklo botách!