Jak správně vybrat elektrokolo?

Novinky
15. 4. 2021

Jaké otázky si kladete, když si chcete pořídit své první elektrokolo? Váš cíl je jasný, chcete jezdit pohodlně a bezstarostně bez ohledu na sklon terénu, v ideálním případě dojet co nejdál a za své úspory si pořídit to nejlepší, co vám bude sloužit dlouhé roky k absolutní spokojenosti. Ale jaké kolo tedy vybrat?

První kroky většiny zájemců samozřejmě vedou k počítači, kde jsou fóra a diskuze plné samozvaných odborníků a každý má na elektrokola svůj názor. Jedni je v lásce nemají (většinou jsou to ti, kteří na nich nikdy neseděli), a druzí zase začínajícím jezdcům radí, že elektrokolo je potřeba očipovat, jinak to není k ničemu. “Odborníci” z internetu neznají vás, neznají ani vaši výkonnost a potřeby. Ani netuší, zda na elektrokole chcete jezdit jen do nejbližšího obchodu, cestovat na něm v městském provozu do práce nebo máte ambice trávit hodiny a polykat na elektrokole výškové metry někde na trailech v horách.

Elektrokola vybírejte u odborníků! Nejlepším místem, kde vám s výběrem vašeho nového elektrokola doopravdy pomůžou, jsou speciální cyklistické prodejny, které se prodejem elektrokol zabývají alespoň několik let. Prodejny nebo prodejci, kteří vedle spousty dalších komodit jen tak mimochodem prodávají i elektrokola, protože je to zrovna dobrý obchodní artikl, vám v žádném případě neporadí tak dobře, jako odborník v cykloobchodě, který se na elektrokola specializuje.

A pokud se vás prodavač nezeptá:

“za jakým účelem si elektrokolo pořizujete?” “kde budete na elektrokole nejčastěji jezdit?” “jak často a jak dlouhé vzdálenosti potřebujete ujet?” “potřebujete nějaký speciální rám (skládací, snížený a podobně)?”

Ale zeptá se vás pouze:

“jaké elektrokolo chcete?” nebo “kolik peněz chcete do elektrokola investovat?”

utíkejte raději do specializované prodejny, k odborníkům. Jen odborný prodejce vám pomůže s výběrem toho pravého modelu, poradí s nákupem příslušenství a zajistí vám veškerý potřebný servis.

Výhody elektrokola aneb proč si vlastně pořídit elektrokolo?

 

Elektrokolo je to nejlepší, co lidé v posledních letech v cyklistice vymysleli, a po přehazovačce, kotoučových brzdách a teleskopické sedlovce je to další přelomový, dalo by se říci až revoluční vynález. 

Vezmeme-li v úvahu základní důvod, proč člověk začal vyvíjet jízdní kola, tak je to bezesporu touha po překonávání limitů, kterými nás příroda omezila v rámci přirozeného pohybu po vlastních nohou. Elektrokolo tyto limity posouvá ještě mnohem dále a s nimi také hranice naší radosti a zážitků z pohybu. 

Elektrokolo je pro každého 

Elektrokola jsou stále oblíbenějším dopravním, rekreačním i sportovním prostředkem. Jsou určena pro cyklisty všech věkových i výkonnostních skupin, od mladých po seniory, od osob se zdravotním omezením, až po aktivní sportovce. Důvodů, proč jezdit na elektrokole, existuje celá řada a každý si může najít ten svůj. Jistě, stále se najde mnoho „ortodoxních“ cyklistů, kteří by na kolo s přídavným motorem nesedli. Z našich zkušeností však víme, že i takto zatvrzelí cyklisté elektrokolo dříve či později vyzkouší a část z nich dokonce svůj dříve odmítavý postoj jednou provždy změní.

 

Elektrokolo je ideální tréninkový nástroj 

I když se to na první pohled nezdá, elektrokolo může být i vhodným tréninkovým parťákem. Jízda na elektrokole neznamená, že se musíte po celou dobu „ulejvat“ a podávat menší výkon. Díky elektromotoru můžete snadno modelovat zatížení podle vlastní potřeby a ne jen podle profilu trasy. Potřebujete si dát víc do těla? Snižte asistenci nebo motor úplně vypněte. Potřebujete jet v nižší tepové frekvenci? Pomozte si motorem. 

 

Elektrokolo je ideální prostředek pro hubnutí 

Vyzkoušeli jste už snad všechny zaručené diety a výsledek byl pokaždé stejně neúspěšný? Každá dieta nějak funguje, ale má své jasně dané limity. Bez pohybu se při úspěšném hubnutí neobejdete. Pro redukci hmotnosti je důležité spalování tuků v těle. Toho dosáhnete při pravidelné a dlouhodobé aktivitě při nízké tepové frekvenci. Ideální jsou dlouhé vycházky nebo třeba jízda na elektrokole. S elektrokolem můžete regulovat svůj výkon bez ohledu na profil trasy, a tak se i při jízdě do kopce můžete pohybovat v nízkých hodnotách srdeční frekvence a  spalovat tuky účinně a navíc zábavně.

 

Elektrokolo srovnává výkonnostní rozdíly mezi partnery nebo v rámci skupiny 

Velmi častým důvodem pro pořízení elektrokola je srovnání výkonnostních rozdílů mezi partnery. Typickým příkladem může být manželský pár, ve kterém je muž prototypem trénovaného sportovce a žena, která sice na kole velmi ráda jezdí, ale tempu svého manžela zkrátka a dobře nestačí. Společný celodenní (natož vícedenní) výlet je tak méně záživný pro oba. Manžel musí neustále čekat nebo se vracet a manželka je na pokraji sil už před obědem. Pokud pojede manželka na elektrokole, tak se jejich výkon minimálně srovná. Manželka spokojeně šlape a stíhá tempu svého muže, nevyhýbá se žádnému kopci a je jí docela jedno, jak dlouho ještě pojedou. A to samé platí i pro děti. 

 

Elektrokolo vám přinese více zážitků a radosti z jízdy 

Představte si, že přijdete z práce hodinu před západem slunce a máte chuť se protáhnout na kole. S běžným jízdním kolem sotva vyjedete na první kopec a už se musíte vracet, abyste se vrátili do setmění. S elektrokolem nejenže zvládnete dojet dál, ale vaše vyjížďky naberou také o poznání větší dynamiku. Snadno zdoláte strmá či technická stoupání plná kořenů a kamenů, která na běžném kole nezvládnou ani trénovaní závodníci. Tam, kde na běžném kole zábava končí, na elektrokole teprve začíná. V tomto případě nehledíte na spotřebu energie, ale na výkon a intenzitu vlastního prožitku.

Elektrokolo rozšíří váš akční rádius a usnadní plánování výletu nebo dovolené 

Kolik kilometrů dokážete ujet na kole za jeden den? A kolik dní z týdenní dovolené zvládnete šlapat? Jak často se rozhodujete o trase jen podle její náročnosti? Elektrokolo dokáže rozšířit váš akční rádius a snadno vás zaveze do míst, na která byste se jinak nepodívali. Trasy už nebudete plánovat podle toho, abyste je zvládli bez problémů zdolat. Na elektrokole ujedete tolik kilometrů, kolik sami budete chtít. Ať už vyrazíte na víkendový pobyt nebo na dlouhou cyklistickou dovolenou, za řídítky můžete bez obav strávit i několik dnů po sobě. 

 

Elektrokolo vám usnadní vstup do aktivního života 

Chtěli byste začít žít aktivněji než dosud, ale máte obavu ze slabé fyzické kondice? Odradila vás bolest nebo dřina spojená s prvními sportovními výkony? Elektrokolo vám pomůže překonat počáteční „odpor“ k pohybu a dopřeje vám tak skvělé zážitky, že pohyb začnete milovat. 

 

Budete svobodnější 

Řešíte dopravní zácpy a problémy s parkováním při ranní cestě do práce? Je pro vás složité plánování trasy výletu s ohledem na fyzickou kondici? Musíte pořád přemlouvat partnera k celodenní vyjížďce na kole? Máte obavy z každého většího stoupání? Řešíte pot a slzy při snaze o hubnutí? To všechno můžete s elektrokolem hodit za hlavu. Tyto a některé další nepříjemnosti budou hned minulostí.

 

Elektrokolo nabízí efektivní a ekologickou dopravu 

Podle statistik se minimálně v polovině případů autem cestuje na trase kratší než 7,5 kilometrů. Elektrokola na takto krátkých trasách spotřebují daleko méně energie než mopedy nebo auta a díky tomu jsou ideálními společníky do městského nebo příměstského provozu. Méně spotřebované energie znamená menší znečištění životního prostředí škodlivými zplodinami a méně obtěžování okolí nadměrným hlukem. Oproti běžnému jízdnímu kolu je ale elektrokolo rychlejší a při jízdě se většinou ani nezapotíte. A ještě jeden bonus na závěr - při cestě do práce na elektrokole ušetříte nejen čas a peníze, ale také se nabijete elánem a dobrou náladou na celý dlouhý pracovní den. 

 

Elektrokolo dokáže kompenzovat zdravotní a nebo pohybová omezení 

Jste po operaci, máte zdravotní problémy nebo pohybová omezení, která vám brání v aktivním způsobu života? Už nezvládnete šlapat delší dobu v kuse do pedálů nebo vám bolesti ani nedovolí vyjet? Elektrokolo je ideálním společníkem, díky kterému se opět můžete podívat na svá oblíbená místa. A nejen to! Elektrokolo vám zároveň pomůže s rehabilitací a uspíší návrat do aktivního života.

 

Elektrokolo prodlouží vaši životní cyklistickou sezónu 

S přibývajícím věkem se snižuje naše fyzická kondice a vytrvalost. Ruku v ruce s tím se zkracují i naše oblíbené cyklistické výlety, a tím se proti své vůli ochuzujeme o zážitky, na které máme, díky penzi, konečně dostatek času. Elektrokolo je pro lidi seniorského věku tím nejlepším společníkem, protože jim umožní zvládat četné cyklistické vyjížďky prakticky bez omezení. 

 

Elektrokolo je velmi efektivní 

Náklady na pořízení a provoz elektrokola jsou ve srovnání s běžnými jízdními koly bezesporu o nějakou korunu vyšší. Na druhou stranu je důležité podotknout, že elektrokolo je stále výhodnější než jiné dopravní prostředky, třeba malý motocykl nebo auto, které si lidé do městského provozu také často pořizují. O městské hromadné dopravě se stále rostoucími cenami jízdného ani nemluvíme. Průměrná cena energie spotřebované elektrokolem na 1 km jízdy je vypočítána na cca 6 haléřů, a to už stojí za úvahu, nemyslíte?

Důležité otázky před koupí elektrokola

 

Jaký je rozdíl mezi nábojovým a středovým motorem?

Rozdíl není jen v ceně, ale i v jízdním projevu. Elektrokola s nábojovým motorem jsou skvělá pro dopravu a nenáročnou turistiku. Na elektrokole s nábojovým motorem je jen otáčkový snímač, který se stará o to, aby elektrokolo vědělo, jestli jezdec šlape a mohlo aktivovat dopomoc. V případě, že jezdec šlape, elektrokolo pomáhá. Elektrokola se středovým motorem mají sofistikovanější systém asistence. V motoru je torzní (tlakový) snímač a ten snímá jakou silou jezdec šlape a díky tomu je motor schopný regulovat sílu asistence přesně podle jezdce. Jízda na něm je tedy přirozenější a vhodnější pro sportovní účely. Na obou typech motoru je vždy nutné šlapat, aby jezdec aktivoval asistenci elektrického motoru.

 

Jak mám poznat, jaký motor je pro mě vhodný?

Je třeba si uvědomit, jakým způsobem chcete elektrokolo používat. V případě, že vám jde pouze o dopravu, nábojový motor bude stačit. Pokud chcete elektrokolo pro turistické účely, některý ze základnějších středových motorů jistě vyhoví vašim požadavkům skvěle (Bafang M400, Bosch Active Line). Pokud budete jezdit hlavně v terénu, ke spokojenosti už bude potřeba zaměřit se na ty nejvýkonnější motory jako Comp C18 nebo Bosch CX, které mají nejen vyšší výkon, ale i robustnější zpracování a vydrží větší zátěž.

 

Poznám kvalitní elektrokolo jen podle kapacity baterie a značky motoru?

Rozhodně ne. Mnoho zákazníků se při výběru elektrokola soustředí pouze na velikost baterie a značku motoru. Na elektrokole je víc důležitých komponentů, na které je dobré při výběru nezapomínat. Například značka a typ brzd jsou pro bezpečnou jízdu naprosto zásadní a nedoporučujeme dělat kompromisy ohledně volby značky brzd. Značka Shimano je vždy nejspolehlivější volba. Odpružená vidlice je další komponent velmi důležitý pro spolehlivost elektrokola a jeho komfortní používání. Správnou volbu vám napoví alespoň značka vidlice a to, jestli je na ní značka výrobce a typ vidlice (což je správně) nebo jen značka elektrokola. Správná geometrie rámu je jedno z vodítek, podle kterého poznáte, že vybrané elektrokolo je dobrý produkt a bude se vám na něm dobře jezdit. Zde doporučujeme dát na zkušenosti zavedených výrobců a zkušených prodejců, kteří vědí, jaké geometrie jsou pro daná kola nejvhodnější a umějí nabídnout tu nejlepší pro vás.

 

Podle čeho se mám při výběru elektrokola řídit?

Pokud si vybíráte elektrokolo za účelem pravidelného sportování, nedoporučujeme uchylovat se ke kompromisům a dbát na to, aby elektrokolo mělo kvalitní odpruženou vidlici, nejlépe vzduchovou, dostatečný rozsah převodů (nejlépe od výrobce, jehož náhradní díly mají přijatelné ceny), spolehlivé brzdy a geometrii, která odpovídá vašim potřebám. V případě, že si vybíráte elektrokolo pro turistické účely bude klíčová spolehlivost a pohodlí. Spolehlivé brzdy jsou důležité vždy. Odpružená vidlice je pohodlnější vzduchová, ale pro používání na zpevněných cestách výborně funguje i obyčejnější pružinová. Důležitým faktorem je pohodlí, vyzkoušejte si elektrokolo a pozorně sledujte jak se na něm cítíte. Často je možné elektrokolo doupravit a pokud si nejste něčím jistí, zeptejte se vašeho prodejce. V případě, že elektrokolo budete využívat jako dopravní prostředek, věnujte pozornost jeho praktičnosti, možnostem přenášení, kvalitním brzdám, výkonu motoru a tomu, jak pohodlně se na takovém elektrokole cítíte.

 

Odpovídá cena elektrokola jeho kvalitě a vlastnostem? 

Při výběru elektrokola je důležité věnovat pozornost především elektrické výbavě a kvalitě baterie. Neméně důležitá je také kvalita celkového zpracování, kterou je možné posoudit i bez hlubších znalostí pouhým pohledem. Elektrokolo nikdy nevybírejte naslepo jen podle informací z katalogu či internetu. Před zakoupením si daný model vždy pečlivě prohlédněte a pokud je to možné, také osobně vyzkoušejte.

 

Jaké jsou podmínky pozáručního servisu a jaká je dostupnost náhradních dílů? 

Před nákupem elektrokola si vždy prostudujte, jaké jsou podmínky pozáručního servisu a jaká je dostupnost náhradních dílů. Zároveň je vhodné si prověřit informace o výrobci elektrokola (reference na internetu, webové stránky výrobce apod.) a posoudit, zda se jedná o spolehlivou značku s historií nebo o firmu, která se elektrokoly zabývá pouze krátce nebo zběžně. Na první pohled výhodný nákup se totiž dříve či později nemusí vůbec vyplatit. Výrobce bez zkušeností a dostatečného servisního zázemí v případě problémů nemusí být schopen pomoci a z výhodného nákupu se rázem může stát noční můra.

 

Jsou technické parametry elektrokola a údaje o jeho dojezdu skutečně pravdivé? 

Pamatujte si, že velmi vysoké dojezdy, se kterými výrobci tak rádi operují, jsou reálné pouze za ideálních podmínek. Horních hodnot dojezdů, které jsou u elektrokol většinou uváděny, lze dosáhnout pouze na rovinaté trase, za ideálního počasí bez větru, se zařazeným nejnižším režimem asistence a s jezdcem o nízké hmotnosti v sedle. Reálné dojezdy se pohybují zhruba v polovině těchto udávaných dojezdů. Skutečná spotřeba elektrokola je pak něco mezi 3-8 Wh na jeden ujetý kilometr. Někteří výrobci také uvádí kapacitu baterie v hodnotách až 20 Ah, i více. I takto vysoký údaj může být pravdivý, ale pouze za určitých předpokladů. 20 Ah dosahují velké a těžké baterie, které obsahují vysokokapacitní články s nízkými vybíjecími proudy. A ty pro elektrokola rozhodně nejsou vhodné. Kvalitu baterií s vysokokapacitními články poznáme v prvním prudkém výjezdu. Elektrokolo jimi vybavené zpravidla nemá dostatek výkonu, a my tak zůstaneme bezmocně stát přímo uprostřed stoupání, protože baterie se při přetížení z bezpečnostních důvodů odpojí od elektropohonu.

 

Kategorie pro výběr elektrokola

 

 

 

 

 

 

Horská elektrokola 

Zřejmě nejrozšířenějším typem elektrokola, alespoň u nás je horské elektrokolo. Je to univerzální elektrokolo, které je určené především do terénu a mimo zpevněné povrchy. Má pevnější konstrukci rámu i kol a širší pláště. Tento typ elektrokola je osazen především středovým motorem kvůli jeho vlastnostem, jako je vysoký kroutící moment, silná přípomoc, dobré vyvážení a další. Zpravidla má minimálně přední odpruženou vidlici ale jsou i celoodpružené modely. Nehodí se příliš na klasickou silniční cyklistiku.

 

 

Krosová elektrokola

Krosová elektrokola se hodí především na hobby cykloturistiku. Oproti horským elektrokolům mají méně robustní rám s jinou geometrií, užší ráfky a pláště. Na tomto typu elektrokol najdeme, jak motory se středovým umístěním, tak i motory v zadním náboji. Jsou vhodné na jízdu po asfaltových silnicích i jízdu v lehčím terénu, díky tomu patří mezi nejoblíbenější elektrokola.

 

 

Městská elektrokola

Se využívají, jak je z názvu patrné na jízdu po městě a jsou ideální na přesun do práce nebo na nákup. Snadno se na ně nasedá, díky nízkému nástupu a speciální geometrii rámu. Díky tomu jsou velmi oblíbené u starších lidí a lidí s horší pohyblivostí. Posed na tomto typu je velmi pohodlý, vzpřímený, takže máte dobrý přehled o dění kolem sebe. Navíc zvládnou i kratší cyklo vyjížďku a jsou poměrně snadná na údržbu.

 

 

Skládací elektrokola

Skládací kola jsou vhodná pro jízdu v městském provozu. Jak již název napovídá dají se snadno složit a díky tomu je lehce naložit do auta, případně s nimi nasednout do tramvaje či metra. Jsou ideálním dopravním prostředkem ve velkých městech na cestách do práce. Díky jejich skladnosti se jednoduše vejdou do kanceláře nebo se dají skladovat i v bytě. Mají menší kola a jsou tak vhodnější spíše na kratší jízdy.

 

 

Dámská elektrokola

Tyto elektrokola jsou svými proporcemi, tedy stavbou a geometrií uzpůsobena ženské postavě. Většinou jsou to menší rámy, užší řidítka, kratší kliky nebo dámská sedla. Dámská elektrokola nejčastěji najdete v kategorii horských a krosových kol. Mezi ženami jsou taky velmi oblíbené díky výběru barev speciálně pro dámy.

 

 

Dětská elektrokola

Elektrokola určena svou stavbou dětem. Jsou dobře ovladatelná, odolná a je na nich použit dětský design. Rozdělují se nejčastěji podle průměru kol od nejmenší 12” velikosti až po velikost 27,5”. Dnes už nejdete dokonce i elektrická odrážedla ale nejčastěji se vyrábí od velikosti 24” do velikosti 27,5”.

 

Silniční elektrokola

Poměrně novou kategorií ve světě elektrokol jsou i silniční elektrokola. Vycházejí ze silničních kol a mají speciálně uzpůsobený malý motor a baterii pro silniční rám. Jsou velmi lehké a stavěné pro rychlou jízdu na silnicích. Díky své váze a rychlosti umožňují ujet velkou vzdálenost za krátký čas. Jsou určeny především pro sportovní nebo závodní jízdu.

 

Správná velikost elektrokola

 

Existují pravidla, podle kterých je možné se při výběru velikosti elektrokola řídit. Platí, že čím jste vyšší, tím větší velikost rámu je pro vás vhodná. Tabulkovým doporučením se lze řídit, ale nejlepší je vždy si danou velikost elektrokola vyzkoušet a alespoň krátce se na vybraném elektrokole projet. Sledujte, jestli se na elektrokole necítíte příliš natažení a vyhovuje vám i jeho délka a to, zda nemáte až příliš vztyčenou hlavu přesto, že tělo je ve sportovní pozici.

* Údaje uvedené v tabulce jsou pouze orientační a mohou se lišit podle značky a geometrie rámu.

Ovšem tabulka jezdce nevidí a tudíž nebere v potaz poměr mezi délkou trupu a nohou. Každé kolo má jinak dlouhou horní rámovou trubku, a tak hlavně u hraničních výšek jezdce je důležité si kolo ještě před koupí vyzkoušet. Například jezdci výšky 175 cm budou řešit, zda koupit rám velikosti 17” nebo 19”. V prodejně navíc pomohou s odladěním posedu a v případě potřeby mohou i vyměnit představec či sedlovku, čímž se dá posed upravit na míru jezdce. Pokud nekupujeme své první kolo, pak pomůže i porovnání se svým stávajícím modelem.

Geometrie elektrokola

 

Geometrie elektrokola je souhrn všech úhlů, které svírají různé části rámu (jeho “trubky”). Její role je velmi důležitá pro to, aby měl jezdec na elektrokole správnou pozici např. pokud má sedlo vysoko i nízko a nešlapal takzvaně před sebe nebo za sebe, aby odpružená vidlice fungovala na daném elektrokole správně, aby jezdec při šlapání neškrtal pedálem a zároveň bylo těžiště dostatečně nízko. Každý typ elektrokola má geometrii vhodnou pro dané použití a její role je velmi důležitá pro komfortní užívání elektrokola a to, jak se na něm jezdec cítí. Vhodnost geometrie je přidaná hodnota zavedených a ověřených výrobců elektrokol, díky letité praxi a zkušenostem s tím, co funguje.

Velikost kol

 

Na internetu se dozvíme spoustu zaručených rad, jaký rozměr kol je ten ideální. Ve zkratce se dá říci, že standardní horská kola průměru 27,5” jsou obratnější a snáze se roztáčí, hodí se tedy do techničtějšího terénu, zatímco kola většího průměru 29” jsou díky větší rotační energii vhodnější na výkonnostní ježdění. Pokud tedy jezdec bydlí v rovinatém kraji, kde najíždí vyšší objemy kilometrů a jezdí rychle, budou pro něj ideální devětadvacítky, zatímco jezdcům z hornatějších krajů více radosti udělají sedmadvacítky. Teprve poté se rozhodujeme podle výšky jezdce, ale zpravidla platí, že od 185 cm jsou výhodnější devětadvacítky i pro technicky nadané jezdce, neboť dlouhán už rozdíl mezi 27,5” a 29” neřeší tolik, jako jezdec menšího vzrůstu.

Důležité součásti elektrokola

 

Motor a jeho umístění

Jednou z nejdůležitějších vlastnosti elektrokola je umístění motoru. Existuje několik možností umístění, ale nejpoužívanější a nejobvyklejší jsou možnosti motoru v zadním náboji a ve středu rámu. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. 

Motor v zadním náboji nevyžaduje “frekvenční” šlapání a proto se spíše hodí na rovinatý terén a do města. Jeho výhodou je dobré zrychlení, jednoduchý servis a velmi dobrý poměr cena/výkon. Nevýhodou je pak vyšší zatížení v zadní části kola a nerovnoměrné rozložení energie, kdy elektromotor pomáhá více nebo méně, než šlapete a výsledkem toho je horší synchronizace.

Naproti tomu je motor ve střední části rámu nejlepší z hlediska vyvážení elektrokola. Tento motor kromě rychlosti šlapání, reaguje i na sílu, jakou do pedálů vynakládáte a dovede tak nabídnout ideální přípomoc. Díky tomu, že automaticky volí optimální otáčky je tento motor i úspornější. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena a snížená životnost komponentů řazení v závislosti na tom, jak dobře nebo spíše špatně řadíte.

Baterie a její umístění

Další důležitou součástí elektrokola je baterie, která dodává kolu potřebnou energii. O baterii je nezbytné se správně starat, aby se prodloužila její životnost a fungovala správně, to znamená pravidelné dobíjení cca 1 za měsíc, i když zrovna na elektrokolu nejezdíte, případně ji udržovat na 50 až 80% její kapacity. U baterie je velmi podstatné i její umístění. Většinou se na elektrokolech objevují na rámu, případně na nosiči. 

 

Rámové baterie jsou ideální kvůli tomu, že nenarušují těžiště kola. Jsou umístěné do prostoru spodní rámové trubky a jsou buď plně integrované do rámu a nebo jen částečně integrované.

Nosičové baterie se používají především u městských typů elektrokol. Jsou součástí nosiče kola a tím pádem tyto kola mají těžiště posunuto více dozadu, což je trochu poznat na jízdních vlastnostech kola.

Displej a ovladače

Existují 3 základní typy displejů a ovladačů a to s LED displejem, s LCD displejem a s tzv. Smart systémem.

LED displej je asi nejčastější variantou systému ovládání kola. Ovládá se s ním stupeň přípomoci, zapínání světel a samozřejmě se s ním kolo zapíná a vypíná. Má i další funkce jako např. indikace nabití baterie.

LCD displej je druhým nejčastějším typem ovládání. Většinou funguje i jako cyklopočítač, ukazuje ujetou vzdálenost, čas, průměrnou rychlost a podobně. Může mít i jiné funkce dle možností výrobce.

Smart systém v sobě ukrývá i speciální funkce navíc jako např. funkci GPS s možností navigace, záznam trasy kola a podobně. Nabízí i možnost propojení s chytrým telefonem.

Pokud jste dočetli až sem máte všechny důležité základní informace ke koupi elektrokola. Výběr neberte na lehkou váhu, je zcela zásadní pro váš pozdější dobrý pocit z jízdy a taky kvůli nemalé investici, kterou do elektrokola vložíte. Pokud si výběrem nejste jisti, nechte si poradit od odborníků, jak jsme již zmiňovali na začátku článku. Teď už přejeme pouze šťastný výběr a mnoho spokojených kilometrů v sedle nového elektrokola!