Jak správně vybrat kolo?

Novinky
11. 4. 2021

Pokud si chcete jízdu na kole opravdu užít, bude pro vás výběr kola zcela zásadní záležitostí. Abychom vám vaše úsilí při výběru co nejvíce usnadnili, zkusíme vám v článku vysvětlit důležité informace. Asi nejdůležitějším parametrem je bezesporu volba kategorie kola. Jednoduše řečeno je to rozdělení kol podle typu použití v různém terénu a podle toho, kdo na kole jezdí. Další důležitou věcí, kterou by si uživatel měl uvědomit je, že každá kategorie má odlišnou stavbu a geometrii rámu. Kola jsou samozřejmě i jinak osazena různými komponenty. Níže vám proto přiblížíme výčet základních kategorií kol, z kterých budete vybírat.

 

 

Horská kola

 • univerzálnost (vhodné do terénu i na silnici)

 • pohodlí (díky odpružení hladký přejezd přes nerovnosti)

 • pro široké spektrum jezdců (od hobíků až po závodníky)

 • skvělý poměr cena/výkon

      

Asi nejpočetnější a nejrozmanitější kategorií v dnešní době tvoří horská kola. Jsou to kola určená primárně do terénu. Najdete zde kola s přední odpruženou vidlicí, ale i celoodpružená kola s různou úrovní zdvihu. U této kategorie se nejčastěji používají kola v rozměrech 27,5” a 29”. Občas se ještě dají zahlédnout i kola s 26”. Na kolech jsou většinou širší pláště s hrubým vzorkem, který perfektně drží v terénu, ale mají větší valivý odpor, takže třeba na asfaltu budou na jiné typy kol s užšími plášti a hladkým vzorkem ztrácet. Tato kategorie kol je ovšem pro svou univerzálnost velice populární a asi taky nejpoužívanější.

Krosová kola 

 • ideální pro cykloturistiku

 • lehká konstrukce a pohodlný posed

 • sportovní i rekreační jízda

 • vhodná i pro dopravu do práce

 

Krosová kola by se dala definovat jako kola na pomezí silničních a horských kol, mají totiž od každého něco. Tyto kola jsou určena především na cyklostezky a silnice, ale zvládnou i lehčí terén nebo nezpevněné cesty. Oproti horským kolům však nejsou určena do těžšího terénu, jejich stavba k tomuto účelu není určena. Od horských kol převzala odpruženou vidlici s menším zdvihem naproti tomu od silničních kol přebrala větší průměr kol 27” a 28” a využití rychlejších převodů. Tato kategorie je ideální pro cykloturisty, kteří tráví většinu času na silnicích a občas zabrousí na nějakou lesní či polní cestu.

 

Gravel kola

 • univerzální kola (skvěle jedou na silnici i v lehčím terénu)

 • na cesty do práce nebo zábavou

 • sportovní, pohodlná jízda

 • jsou teď cool

Jsou jednou z nejmladších kategorií kol ale v současné době se těší velké oblibě. Gravel kolo je na pomezí mezi silničním a krosovým kolem, dalo by se v uvozovkách říci, že je to silniční kolo určené i do lehčího terénu. Oproti silničnímu kolu má jinou stavbu geometrie, je celkově odolnější a má pohodlnější posed. Má širší ráfky i pláště až do šíře 50 milimetrů. Hravě a rychle se svezete na silnici a nebudete mít problém ani v horším terénu.  Tato kategorie kol je tak velmi univerzální ve svém použití.

Silniční kola

Již název napovídá, že tato kategorie kol je určena výhradně na silnici. Jejich konstrukce je zaměřena na rychlost a s tím souvisí i jejich nízká váha. Mají úzké ráfky nejčastěji ve velikosti 28” a pláště s hladkým dezénem. Jsou určena pro sportovní nebo závodní jízdu. Díky své váze a rychlosti umožňují ujet velkou vzdálenost za krátký čas. Pokud máte rádi rychlost, jste sportovně nebo závodně založeni, je tato kategorie určena pro vás.

 

 • rychlá, sportovní jízda

 • vhodná na silnici

 • lehká konstrukce

 • pro pokročilejší jezdce

Městská kola 

Potřebujete se pohybovat po městě nebo se dopravit do práce? Pak pro vás budou ideální městská kola. Jsou přizpůsobena jízdě po městských silnicích a chodnících. Mají velmi pohodlný, vzpřímený posed. Dá se na nich pohodlně jezdit i v civilním oblečení. Snadno se na ně nastupuje, takže se hodí i pro seniory a lidi, kteří se hůře pohybují. Jsou to kola poměrně náročná na údržbu. Často mají různé nosiče či košíky pro převoz věcí, jako např. nákup nebo věci do práce. Nehodí se na jízdu v terénu ani dlouhé výlety.

 

 • perfektní do města nebo do práce

 • ideální pro převoz věcí (nákup a podobně)

 • pohodlý nástup a posed

 • jednoduše ovladatelná

 

Dámská kola 

 • stavba rámu pro ženskou postavu

 • komponenty uzpůsobené pro ženy 

 • pohodlí a funkčnost

 • barvy pro ženy

Kola, jak sám název napovídá, určena pro všechny dámy a cyklistky. Tyto kola jsou speciálně uzpůsobena dámské postavě. Většinou je to menší rám, ale i ostatní komponenty, jako užší řidítka, dámská sedla, kratší kliky a další rozdíly, jsou přizpůsobeny na míru ženské postavě. Nejčastěji s průměrem kol 26”, 27,5” ale mnohdy i 29”.

 

Dětská kola 

 • jednoduchá a odolná

 • lehká konstrukce

 • od 2 do 14 let

 • vhodná na silnice i do lehčího terénu

Kola určena svou stavbou dětem. Rozdělují se nejčastěji podle průměru kol od nejmenší 12” velikosti až po velikost 26”. Jsou dobře ovladatelná, odolná a je na nich použít dětský design. Dětská kola se vyrábí zhruba do 14 let věku, pak už děti přesedají na kola určena pro dospělé.

 

Elektrokola 

 • jízda na delší vzdálenosti

 • vhodné do všech typů terénů

 • jízda bez zvýšené námahy i do kopců

 • vstup do aktivního života pro lidi s handicapem

V dnešní době velice populární kategorií kol jsou elektrokola. Jsou to kola osazena elektromotorem a baterií, které napomáhají jízdě svému uživateli. Elektrokola mají celou řadu výhod mezi které patří například, ujetí velké vzdálenosti bez velkého úsilí, srovnání výkonnosti mezi partnery, pomoc při jízdě s handicapem a mnoho dalších. Tento typ kol se hojně využívá i pro ekologickou dopravu po městě nebo do práce.

Správná velikost kola - základ všeho

 

Pokud už máte jasno z které kategorie kol budete vybírat, je potřeba v druhé řadě myslet na to, jakou velikost kola zvolit, aby vaše vyjížďky byly pro vás co nejpohodlnější. U velikosti kol můžete vycházet z velikostní tabulky, ale je potřeba myslet na to, že každá kategorie kol, případně i výrobce má jinou velikost rámů. Nejde proto dát jednoznačné doporučení. Každý člověk i třeba při stejné výšce, má jinou anatomii těla (kratší či delší nohy, případně ruce a podobně). Nejjednodušší metodou je na kole se svézt a vyzkoušet si ho třeba i ve více různých velikostech. Pokud si ani tak nejste jistí, je dobré si nechat poradit od odborníka.

Rozměry kol

 

Důležitým parametrem při výběru kola v určitých kategoriích může být i rozměr kol. Nejčastěji používané rozměry pokud nebereme v potaz dětská kola jsou 26”, 27,5”, 28”, 29”.

 

26”

Tento rozměr se nejčastěji používá u městských kol a taky horských kol, kde už ho ale vidíme jen zřídka. Dříve byl hojně používán, ale teď jeho místo zabraly rozměry 27,5” a 29” s lepšími vlastnostmi v jízdě. Tento rozměr ale stále používají lidí menšího vzrůstu a třeba i děti juniorského věku.

 

27,5”

Používá se hlavně v kategorii horských kol a jeho hlavní výhodou je obratnost a mrštnost v terénu. Tento rozměr zaručuje hravější pocit z jízdy, lepší vyjíždění ze zatáček a hbitější ovladatelnost kolem překážek.

 

28”

Označení tohoto rozměru se používá především v silniční cyklistice, případně v kategorii Krosových a Gravel kol. Jeho hlavní výhodou je především rychlost a stabilita při nerovnostech na silnici.

 

29”

Stejně jako rozměr 27,5” se hlavně používá v kategorii horských kol a jeho hlavní výhodou je rychlost, menši valivý odpor a stabilita v terénu. Tento rozměr zvyšuje obecně komfort jízdy a její stabilitu.

Velikostní tabulka

 

Velikost kola je uváděna podle výrobce kola nejčastěji v palcích nebo označení S, M, L, XL. U silničních kol se označuje obvykle v centimetrech. 

Jak vybrat vhodnou velikost kola podle výšky jezdce prozrazuje orientační tabulka níže.

* Údaje uvedené v tabulce jsou pouze orientační a mohou se lišit podle značky a geometrie rámu.

Správná volba kola a jeho velikosti hraje zásadní roli proto, abyste si jízdu opravdu užili a zbytečně se netrápili. Pokud správně vyberete jízda vás bude bavit a budete si užívat každý kilometr svého cyklovýletu. S výběrem zbytečně nespěchejte a pokud možno si kolo nejdříve vyzkoušejte. Pokud budete váhat nebo budete potřebovat informace ke svému výběru, určitě se obraťte na odborníka. Při koupi kola myslete také na servis kola, zda ho prodejce nebo výrobce nabízí. 

 

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru a mnoho kilometrů v sedle nového kola!