Jarní příprava kola?! Jak se připravit na první šlápnutí do pedálu. Krok za krokem...

Novinky
19. 3. 2023

Cyklistická sezóna už je tady, první nedočkavci už po zimě dávno vyrazili a ti nejzapálenější vlastně ani nepřestali. Každopádně před hlavní cyklistickou sezónou by si tvoje kolo zasloužilo trošku pozornosti, vlastně ani né tak trošku, jako spíš hodně! 

A proč vlastně? No jednoduše proto, že ti to kolo oplatí svým bezproblémovým chodem, komponenty budou v lepší kondici a ty nebudeš muset sahat hluboko do kapes a řešit drahou výměnu, jen kvůli tomu, že jsi zanedbal jednoduchou přípravu a servis. 

Dalším pádným důvodem pro předsezónní přípravu je taky situace na cyklistickém trhu. Už nyní dochází a určitě bude nadále docházet k nedostatku některých náhradních dílů na trhu. Nikdo určitě nechce čekat třeba 3 měsíce na výměnu základních dílů.

U kola, stejně jako u ostatních komponentů, postupem času dochází k opotřebování materiálu. Rychlost stárnutí nezáleží pouze na použitých materiálech a na jejich konstrukci, ale velkou roli hraje také péče a servis, který svému kolu věnuješ. 

Proto jsme pro tebe připravili jednoduchý návod rozdělený do jednotlivých následujících kroků. 

 

První krok - kontrola kola

 

Prvním krokem před sezónou bude bezesporu kontrola kola a jeho součástí. V jakém stavu je tvoje kolo a jestli všechno funguje, tak jak má ti pomůže jednoduše zjistit níže uvedený seznam bodů, které by si měl projít a zkontrolovat než na kolo vyrazíš.

 

Kontrola dotažení šroubů

 

Zkontroluj dotažení všech šroubů a podívej se jestli nějaký není uvolněný či dokonce úplně nechybí. K dotažení šroubů budeš potřebovat nejčastěji jen pár imbusů o velikosti 4 až 6 milimetrů. 

Pozor dávej hlavně při utahování a utahuj šrouby, které jsou skutečně povolené! Pokud bys to s utažením přehnal, mohl by si zbytečně poničit závit a s ním i celou součástku. 

Na některých komponentech jako např. představec, sedlovka apod. jsou napsány i předepsané utahovací momenty v Nm, které jde dodržet při použití momentového klíče, pokud ho ovšem nevlastníš, řiď se vlastním citem.

Kontrola a údržba plášťů

 

Před sezónou se kolo určitě neobejde bez dohuštění plášťů, než se však do huštění pustíš, zkontroluj, zda nedošlo k poškození pláště nebo zda již není plášť zralý na výměnu. 

V takové případě je potřeba vybrat plášť dle rozměru kola a následně šířku pláště dle použití. Pokud jezdíš spíš silnice a šotolinu, tak sáhni po užším plášti. Pokud se pohybuješ převážně v terénu, tak sáhni po širším plášti. Správný tlak pro huštění je vždy uveden přímo na plášti, případně volím dle své preference. 

Pokud máš na kole tzv. bezduše to znamená, že místo duše máš v kole bezdušovou pásku a bezdušový tmel, měl bys zkontrolovat před dofouknutím stav pásky a případně dolít bezdušový tmel, ten se většinou dolévá jednou za 3 až 6 měsíců. Pokud je tohle vpořádku kolo neuchází a drží tlak.

Kontrola a údržba zapletených kol 

 

U zapletených kol musíš dát pozor hned na několik věcí. První z nich je určitě kontrola drátů. Projdi si pořádně výplety a hmatem zkus na dráty zatlačit, aby si zjistil, zda není nějaký prasklý. Dráty se zmáčknutím hýbou plus minus pár milimetrů, pokud je nějaký výrazně povolený a hýbe se hodně, nech si výplet dotáhnout. 

Dále pak roztočením kola zkontroluj, jestli kolo neháže a nemá tzv. osmičku, pozor přitom ale na dostatečné nafouknutí plášťů podle doporučených hodnot přímo na plášti. Příliš měkký plášť se může trochu zkroutit a klamat. Pokud můžeš sundej i celé výplety z kola a zkus si zatočit středovou osou. Pokud ti přijde, že drhne nebo naopak s ní můžeš hýbat ze strany na stranu, nech si dotáhnout tzv. kónusy. Výrazně tak prodloužíš život ložisek v náboji.

 

Kontrola brzd

 

Správná funkce brzd je u kola jednou z nejdůležitějších věcí a pro bezpečnost jízdy zcela zásadní! Zkus se proto nejprve projet kousek kolem domu a zabrzdi jak přední, tak i zadní brzdou. 

Poté zkontroluj brzdové destičky, jestli už náhodou nebrzdíš plechem a máš dostatečně silnou vrstvu brzdné plochy. Pokud ne, brzdové destičky vyměň. Každopádně, pokud ti přijde, že brzdy drhnou, nevracejí se, či snad nedokáží kolo zastavit, neváhej a vydej se raději do servisu.

Kontrola řízení a hlavového složení

 

Vezmi kolo za řidítka, nadzvedni ho a zkus řidítky zatočit na obě strany. Pokud ti to jde ztuha nebo cítíš nějakou vůli bude potřeba zřejmě minimálně vyčistit, promazat a utáhnout hlavové složení, případně i vyměnit ložiska hlavového složení. Vůli v hlavovém složení můžeš taky zjisti otočením předního kola o 90 stupňů a zmáčknutím přední brzdy, pak se vlastní vahou opakovaně opřeš o přední kolo a ucítíš jestli nějaká vůle na kole je. Pokud se na to necítíš, využij raději servis.

 

Kontrola řazení a opotřebení řetězu

 

Zkus se opět krátce na kole projet a přehodit si v celém rozsahu kazety, pokud ti řetěz přeskakuje nebo nechce lehce chodit po kazetě, bude potřeba řazení nastavit. Velkou pozornost tady věnuj také opotřebení, čistotě a namazání řetězu. 

Řetěz může být špinavý, zatuhlý a málo namazaný, přehazování tím pádem nemusí správně fungovat. Problém může být také tzv. vytahaný řetěz, to lze jednoduše změřit měrkou na řetěz, která stojí pár korun a neměla by chybět ve tvé výbavě. Pokud je nastavení řazení potažmo výměna řetězu pro tebe španělská vesnice, raději zamiř do servisu.

 

Rychlá kontrola kola by pak měla ideálně proběhnout před každou jízdou, abys v jejím průběhu nebyl něčím nemile překvapen. 

Pokud si u kontroly kola nejsi něčím jistý, nech si poradit od odborníků nebo radši svěř kolo do nejbližšího servisu.

 

Pozn.: Než vyrazíš na první švih, nezapomeň ani na kontrolu a správné nasazení přilby!

Druhý krok - čištění + mazání

 

Pokud si provedl kontrolu kola, tak je načase přejít k další důležité věci a tou je vyčištění a promazání kola. Nejde ani tak o to, aby se ti kolo lesklo a každý ti ho záviděl, ale spíše o správnou funkci jednotlivých součástí na kole, jako např. přehazovačky, brzdy, vidlice a další důležitých komponentů. Tímhle můžeš významně prodloužit životnost některých komponent a ušetřit dost peněz! 

Čištění a promazání by ideálně mělo proběhnout po každé větší vyjížďce.

 

Řetěz - kazeta a pohon

 

Zbav řetěz a všechny součásti pohonu hrubých nečistot pomocí kusu hadru nebo čistícího kartáče, následně pro účinnější odstranění nečistot použij odmašťovač, který nanes na všechny součástí pohonu a dávej přitom pozor, aby se špína a odmašťovač nedostal do brzdového systému. 

Pro dokonalé vyčištění řetězu použij pračku na řetěz nebo ještě lépe řetěz z kola sundej a namoč do odmašťovače případně jiného čističe. Ostatní součásti pohonu vydrbej kartáčkem k tomu určeným, případně můžeš použít i starý kartáček na zuby. Poté všechny součásti opláchni vodou a nech uschnout.

Po uschnutí je nutné řetěz namazat, aby nezrezivěl některým ze speciálních mazadel, na které se nelepí nečistoty. Ideální je si vybrat mazadlo s kapátkem, kterém jde mazadlo rovnoměrně nanést po celém řetězu. Tohle řeší má oproti mazadlu ve spreji velkou výhodu, že u něj nehrozí nebezpečí, že zasáhnete také brzdové destičky, což výrazně sníží jejich účinek.

Brzdy

 

O tom, že je důležitá také čistota brzd se asi netřeba dlouho rozepisovat. U kotoučových brzd je potřeba vydělat brzdové destičky, ty zbavit nečistot opět odmašťovačem k tomu určeným a také vyčistit odmašťovačem brzdové třmeny, poté vytřít do sucha čistým hadrem, případně papírovými ubrousky. Existují i speciální čistící ubrousky na kotouč brzdy, který se s nimi lehce otře. 

 

Vidlice a tlumič

 

Důležité je také věnovat pozornost čistotě tvojí vidlici a tlumiči. Čistota těchto komponentů je pro hladký chod a správné pružení velmi důležitá. 

Kluzné plochy vidlice a tlumiče otři ideálně měkkým suchým hadříkem, pak promaž pražové těsnění silikonovým nebo jiným k tomu určeným olejem. Potom vidlici i tlumič párkrát propruž a otři přebytečné zbytky oleje. Tenhle postup bys měl opakovat ideálně po každé vyjížďce na kole.

Lanka a bovdeny

 

Špinavá a suchá lanka a bovdeny mohou mít špatný vliv na chod např. řazení, teleskopické sedlovky apod. Proto pro hladký chod namaž všechny lanka a bovdeny olejem nebo řídkou vazelínou. U bovdenů lanko před namazáním vytáhni z bovdenu.

Třetí krok - odborný servis

 

Pokud máš s kolem a jeho komponenty závažnější problém, který nejsi schopen sám opravit, určitě vyhledej pomoc u nejbližšího odborného servisu. 

S příchodem moderních kol a jejich osazení se najde mnoho věcí, kterým laik nemůže úplně rozumět a všechno sám nastavit či opravit. A jít cestou pokus, omyl a kolo si sám poškodit není nejlepší řešení.

Jednou ročně je dobré si udělat u odborného servisu určitě repasi tlumiče a vidlice, případně výměnu brzdové kapaliny a odvzdušnění brzd nebo výměnu bovdenů a nastavení přehazovačky. Ale existuje spousta dalších věcí, které je na kole jednou za čas potřeba opravit či vyměnit.

Čtvrtý krok - vybavení na cesty

 

Pokud máš kolo připravené na vyjížďku a plánuješ vyrazit měl bys pamatovat, že je dobré mít sebou pár základních věcí, aby tě případně nic nepřekvapilo.