Vyjeď za dobrodružstvím na štěrkoletu! aneb výhody gravel kol

Tipy
2. 3. 2023

Cyklo sezóna je za dveřmi a s ní i otázka, na jakém kole do ní vyrazit? 

 

Pokud ještě nemáš jasno, stojí za zvážení zda si nepořídit, tzv. štěrkolet neboli gravel kolo. Gravel je asi nejmladším přírůstkem do skupiny kol ale v současné době se těší, čím dál větší oblibě. Je to kolo na pomezí mezi silničním a krosovým kolem, dalo by se v uvozovkách říci, že je to silniční kolo určené i do lehčího terénu. Oproti silničnímu kolu má jinou stavbu geometrie, je celkově odolnější a má pohodlnější posed. Má širší ráfky i pláště až do šíře 50 milimetrů. Hravě a rychle se svezete na silnici a nebudete mít problém ani v horším terénu. Tento typ kol je tak velmi univerzální a všestranný pro svém použití.

A jaké že jsou vlastně největší výhody gravel kola oproti jiným typům kol?

 

  • Všestrannost: Gravel kolo je navrženo tak, aby se dobře chovalo na různých typech povrchů, včetně štěrku, hlíny, kamene a jiných nezpevněných cest. To znamená, že se s ním můžete vydat na dlouhé výlety do terénu nebo na méně frekventované silnice.

  • Velká univerzálnost: Gravel kolo vám umožní trénovat nebo se jen tak projíždět na různých typech terénu, což může být výzva a zároveň zábava. Asfaltové silnice, šotolina, lesní cesty i menší terén gravel hravě zvládne a to i ve svižné jízdě.

 

  • Pohodlí: Pohodlná geometrie, vzpřímenější posed, širší řidítka to jsou atributy, které vám zajistí maximum pohodlí na vyjížďkách. Gravel kola mají obvykle i širší pláště, což umožňuje lepší absorpci nárazů a zlepšuje tak pohodlí při jízdě na nezpevněných površích. Pohodlnější jízdu v horším terénu zajišťuje také karbonová nebo nízkozdvihový odpružená vidlice.

  • Více možností pro přepravu věcí: Gravel kola mají často otvory pro uchycení nosičů na zavazadla, což znamená, že se s nimi můžete vydat na delší výlety s větším množstvím zavazadel. Víkendový výlet na kole s přespáním v přírodě se tak úplně nabízí:)

  • Širší pneumatiky: Gravel kola jsou obvykle vybaveny širšími pneumatikami, což zlepšuje trakci a umožňuje jízdu na náročnějším terénu. Širší pneumatiky také zajišťují pohodlnou jízdu, jak jsme již zmiňovali.

 

  • Vyšší rychlost: Díky lehčím ráfkům a plášťům a aerodynamickému designu, Gravel kola umožňují rychlejší jízdu na asfaltových silnicích, než by tomu bylo u horských kol s většími a těžšími plášti.

 

A našly by se určitě i další výhody, které v současné době dělají gravel kola, tak oblíbenými. 

Celkově lze říci, že Gravel kolo nabízí velkou všestrannost a pohodlí pro výlety v různých typech terénu, zároveň však umožňuje i rychlou jízdu na silnici.

Pokud tedy váháš nad koupí nového kola, které je velmi univerzální a přináší velkou porci zábavy, mělo by gravel kolo být mezi tvými favority!