S nastávajícím podzimem bohužel taky přichází proměnlivé počasí a nižší teploty. To ale nutně neznamená, že musíš odložit kolo a koukat z okna na padající listí. Naopak, právě na podzim si můžeš užít na kole ještě mnoho kilometrů v krásné krajině. Samozřejmě na takové vyjížďky vzhledem k rozmarům počasí je dobré se pořádně připravit a proto ti přinášíme pár pravidel a rad, které všeobecně platí při podzimních vyjížďkách.
-
Zjisti si aktuální předpověď počasí - podle aktuální předpovědi zvol oblečení, ve kterém vyrazíš. Pokud bude den malovaný bez deště zvol prodyšné oblečení, které ale odolá případnému nepříjemnému, studenému větru. Pokud jsou hlášeny nějaké srážky bude to chtít voděodolné kalhoty a bundu.
-
Vrstvi oblečení, více slabších vrstev je lepší než jedna silná - zvláště v podzimních měsících jsou obvykle velké výkyvy teplot během krátké doby. Proto si na sebe vezmi více slabších vrstev oblečení, které můžeš v průběhu vyjížďky odkládat nebo je naopak doplňovat. Nemůže se ti potom stát, že se nepříjemně zapotíš nebo, že ti bude zima. Díky vrstvení oblečení pro tebe bude celá vyjížďka příjemná.
-
Vem si sebou náhradní spodní vrstvu oblečení - obzvláště při delších vyjížďkách rád využiješ možnosit vzít si na sebe suchou vrstvu oblečení, například při zastávce na oběd nebo občerstvení. Není příjemné prochladnout při takové zastávce ve zpoceném oblečení.
-
Teplotní komfort rukou a nohou je základ - celé tělo přirozeně chladne od končetin k trupu. Proto je dobré mít ruce a nohy na toto dostatečně připravené. Dobré rukavice a boty jsou základ ale pozor, aby si to nepřehnal a nedostavil se opačný efekt, tedy že se ruce a nohy zpotí. Pot pak rychle vychladne a dostaví se zima. Kromě prstů jsou velmi citlivé i oblasti hlavy a krku. Nezapomínej proto na šátek či čepici pod přilbu a taky něco na krk!
-
Zvol optimální tempo a nedělej moc přestávek - nastav si pokud možno pohodovější tempo, při kterém se tolik neunavíš a vydržíš delší dobu v sedle. Je to lepší než jet zbytečně rychle a muset případně častěji odpočívat, jelikož u toho hrozí opět prochladnutí.
-
Pitný režim a něco k snědku je základ - v podzimním období je již spousta zahrádek, turistických lokalit a hospůdek zavřená, takže si odkázán většinou na vlastní zásoby. Energetická tyčinka a pití by mělo být minimum, které budeš mít vždy s sebou.
-
Horký nápoj na podzimní vyjížďku nepatří - pokud nechceš hned následující den po vyjížďce ulehnout s teplotou a bolestí v krku, snaž se vyvarovat pití horkých nápojů v chladných podmínkách. Velký teplotní rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou nápoje, může způsobit teplotní šok v krku potažmo v organismu. Ideální je brát si tekutinu příjemně teplou do kvalitní termoláhve.
-
Být viděn a vidět je to, o co tu běží - dny se na podzim rychle krátí a tma přichází rychle, je proto nezbytné být dobře viděn tedy mít na sobě ideálně nějaké reflexní oblečení či prvky. Samozřejmě kvalitní přední i zadní světlo je základ, bez které bys neměl vyjíždět.
-
Bez blatníku ani ránu - “Kde jsou moje blatníky” kdo by neznal tuhle legendární hlášku z filmu Obecná škola. Není ostuda jezdit ve špatném počasí s kvalitními blatníky a předejít tak bahnu mezi zuby a všude, kde jen si dokážeš představit. Také tvoje kolo ti poděkuje a nebudeš ho muset neustále čistit a servisovat.
Na závěr pár tipů na výbavu:
Není špatné počasí - jen špatně oblečený bajker!
Tohle rčení na začátku, odpovídá na vše. Důležitost vhodného oblečení na kolo do proměnlivého podzimního počasí snad ani nemusíme zmiňovat. Opravdu skvělé je oblečení a kombinézy německého výrobce Dirtlej, který se specializuje na oblečení pro bajkery do špatného počasí. Toto oblečení je speciálně navrženo a poskytuje maximum pohodlí tzn. prodyšnosti a nepromokavosti. Ale všechny střihy a další vychytávky jsou speciálně dělány pro potřeby jezdců. Kdo jednou vyzkoušel, už pak jen těžko odolává.
Proto mrkněte na nabídku, aktuálně je ve speciální nabídce za akční cenu!
Dobré světlo - to je základ
Ne všechna světla si jsou rovna. Jas je důležitý, ale tím to nekončí. Rozsah světelného kuželu nebo možnosti volby režimu svícení jsou vlastnosti, díky kterým má světlo schopnost být viditelné z potřebné vzdálenosti za snížené viditelnosti nebo ho lze použít i pro denní svícení.
Světla na kole jsou sice povinná pouze za snížené viditelnosti, ale mít je rozsvícená i přes den výrazně zvyšuje vaši viditelnost pro okolí. Proměnlivost podzimního počasí navíc může znamenat, že vyjedete za hezkého počasí a po několika kilometrech se objeví mlha. Buďte vždy raději dobře vybavení kvalitním osvětlením. Vybírat můžete například z kvalitních a výkonných světel Bontrager a Sigma.
Louže + bláto = blatník
Proměnlivé počasí posledních dnů nutí většinu bajkerů věnovat mnohem více času péči o údržbu kola tak, aby zůstalo v perfektní kondici. Přitom by stačilo být o krok napřed a zabránit znečištění vašeho kola pomocí osvědčených blatníků.
Velký výběr rychloupínacích blatníků pod sedlo, na sedlovku, na spodní rámovou trubku nebo do vidlice nabízí firma SKS Germany. Jsou vyrobeny z odolného a pružného plastu, velice jednoduché na montáž a nastavení. Blatníky SKS jsou osvědčenou kvalitou, která vás ochrání před nepříznivými podmínkami při každé jízdě.
DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY:
Článek: Jarní příprava kol?! Jak se připravit na první šlápnutí do pedálu. Krok za krokem…
Článek: Jak a kdy vyměnit řetěz na kole?
Článek: Jak předělat kolo na bezdušové pláště?
Článek: Jak nastavit odpružení (SAG) u svého kola?
Článek: Jak správně vybrat kolo Qayron?!
Článek: Jak správně vybrat kolo?
Článek: Jak správně vybrat elektrokolo?
Článek: Jak převážet elektrokolo?
Článek: Jak správně vybrat boty na kolo?
Článek: Jak správně vybrat helmu na kolo?
Článek: Jak vybrat chrániče na kolo?