Jak se připravit na zimní vyjížďku? aneb na kole i v zimě!

Tipy
7. 12. 2022

Zimní období nutně neznamená stopku pro vyjížďky na kole. I když pravdou je, že v zimě si jízdu užívají většinou jen skalní fandové cyklistiky. Pokud mezi ně nepatříš nezoufej, tento článek ti pomůže se na takovou vyjížďku dobře připravit a získat tak dobrý pocit z jízdy v zimní krajině.

 

Kontrola před jízdou

Ještě než na zimní vyjížďku vyrazíš je potřeba zkontrolovat celé kolo a to hlavně když na kole nejezdíš pravidelně. Před vyjížďkou je dobré promazat řetěz hustším olejem, tedy takovým, který se používá pro jízdu za mokra, hodí se taky nanést silikonový olej na těsnění vidlice, tlumiče a případně teleskopické sedlovky, pokud je na kole máš. Pokud máš vzduchový tlumič nebo vidlici nech kolo chvíli stát venku a jakmile se teplota vyrovná zkontrolujte tlaky, případně dofoukej.

Velkou pozornost věnuj tlaku v pneumatikách a ten zvol dle typu povrchu, na který se chceš vydat. Obecně se v zimním období volí spíše nižší tlaky pro lepší kontakt s povrchem a ideálně širší pláště s hrubším vzorkem.

Pokud jezdíš na elektrokole nezapomeň dobít baterii a další doplňky na kole, které se neobejdou bez el.energie jako např. navigace, světla a podobně. Počítej s tím, že v zimě se kapacita baterie, a tím i dojezd výrazně zkracuje.

Na co určitě nezapomenout

První věcí po které bys měl bez přemýšlení sáhnout je cyklistická přilba. V zimě jsou dny o poznání kratší než v létě a celkově jsou horší světelné podmínky, takže mít sebou minimálně zadní blikačku se vyplatí. Velmi ale doporučujeme i přední světlo a klidně můžeš mít obě světla alespoň na blikání po celý den zapnuté. Podle podmínek můžeš nasadit i blatníky ale pokud je správná zima poradíš si i bez nich. Skvělou vychytávkou jsou pro jízdu v zimě i cyklistické termoláhve, které udrží tekutiny po celou dobu vyjížďky teplé. Nezapomeň ani na náhradní duši pro případ defektu a pumpičku, lepení v zimě není dobrou volbou a lepit fleky v mrazu moc nejde.

Co si obléknout a přitom neprochladnout

Teplotní komfort rukou a nohou je základ, celé tělo přirozeně chladne od končetin k trupu. Proto je dobré mít ruce a nohy dostatečně zateplené. Dobré rukavice a boty jsou základ ale pozor, aby si to nepřehnal a nedostavil se opačný efekt, tedy že se ruce a nohy zpotí. Pot pak rychle vychladne a dostaví se zima. Kromě prstů jsou velmi citlivé i oblasti hlavy a krku. Nezapomínej proto na šátek či čepici pod přilbu a taky něco na krk!

Vrstvi oblečení, více slabších vrstev je lepší než jedna silná, zvláště v zimních měsících jsou obvykle výkyvy teplot během krátké doby. Proto si na sebe vezmi více slabších vrstev oblečení, které můžeš v průběhu vyjížďky odkládat nebo je naopak doplňovat. Nemůže se ti potom stát, že se nepříjemně zapotíš nebo, že ti bude zima. Díky vrstvení oblečení pro tebe bude celá vyjížďka příjemná. Existují i speciální kombinézy, které tě zaručeně udrží v teple a suchu.

Styl jízdy v daných podmínkách

Nastav si pokud možno optimální tempo, tak aby ses moc nezapotil a následně zase nevychladnul. Snaž se stále držet svou provozní teplotu. Pokud potřebuješ zastavit a odpočinout si, vždy běž někam dovnitř (kavárna, hospoda a podobně). Po návratu domů pak nech chvíli tělo odpočinout a aklimatizovat, než si dáš sprchu, aby to nebyl moc velký teplotní šok.

Pitný režim - pozor na horké a studené nápoje

V zimě není pocit žízně tak intenzivní, proto přijímáme obvykle méně tekutin, než třeba v létě. V intenzivní jízdě může být tohle ale rizikové a značně se začne snižovat tvoje výkonnost. Proto je pravidelný pitný režim v zimním období zvláště důležitý. Pokud ale nechceš hned následující den po vyjížďce ulehnout s teplotou a bolestí v krku, snaž se vyvarovat pití horkých nápojů v chladných podmínkách. Velký teplotní rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou nápoje, může způsobit teplotní šok v krku potažmo v organismu. Ideální je brát si tekutinu příjemně teplou do kvalitní termoláhve.

Péče o kolo po vyjížďce

Očista kola

Ideálně po každé vyjížďce kolu dopřejte pořádnou péči. Pokud je špinavé nebo co hůř je na něm sůl ze silnice, je třeba ho pořádně umýt. Nejlepší je klasicky čistá voda, jemný kartáč a čistící prostředek určený na kola. Pokud ti to domov neumožňuje, lze použít i tlakovou myčku, třeba na benzínce, ale u toho buď hodně opatrný. Dej si pozor, ať tlakem vody nestříkáš přímo na ložiska. Na druhou stranu je čistá voda, i když pod vysokým tlakem, lepší, než nechat zasolené kolo stát několik dní jen tak. Po umytí celé kolo otři do sucha.

Kdo maže, ten jede

Po očistě kola namažte řetěz přípravkem k tomu určeným, v zimním období je lepší používat oleje z větší hustotou, které se tak rychle nesmývají. Pokud máte odpružené kolo naneste silikonový olej na těsnění vidlice, případně tlumiče. To platí i když máte na kole teleskopickou sedlovku. Dobré je taky všechny čepy prostříknout teflonovým nebo silikonovým oleje, aby se z čepů dostala voda a vlhkost.

Těhle pár rad a tipů by ti mělo před první vyjížďkou pomoci. Nejlépe si pro první zimní vyjížďku zvol nějaký hezký den s dobrými podmínkami a zkus přemluvit i nějakého parťáka nebo kamaráda. Sdílený pocit se potom násobí a na kole je větší zábava.

Foto: @koprivak.art