Jak správně vybrat kolo Qayron?!

Novinky
30. 3. 2021

V dnešní době má člověk velký výběr různých typů kol, variant komponentů či rozměrů kol a jeho dalších důležitých součástí. Ale jak se v tomto výběru zorientovat? Na co vlastně pamatovat? Na tyhle a další otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku a zároveň se ti budeme snažit zjednodušit výběr tvého vysněného kola Qayron.

Vyber správný typ kola

 

Dříve než začneš s výběrem, je dobré se pořádně zamyslet nad tím, na co kolo budeš primárně používat a kde na něm budeš vlastně jezdit. Budeš spíše hoblovat traily a těžký terén nebo hledáš kolo na poklidné vyjížďky přírodou? Budeš jezdit hlavně po asfaltu a šotolině nebo pojedeš skákat do bikeparku? Chceš na kole jezdit i do práce nebo bude pouze pro zábavu? Zamyšlení nad těmito a dalšími otázkami, by ti mělo ukázat cestu k tomu správnému typu kola, které chceš! Pomoci by ti v tom mohlo rozdělení kol do kategorií podle typu a použití.

Jsou určena do toho nejtvrdšího terénu, se kterým se můžeš setkat. Tyto kola zvládnou díky velkým zdvihům vidlice a tlumiče prakticky vše, je libo přírodní traily, skalky, dropy, tohle pro enduro kolo není žádný problém. Na enduro strojích najdeš pořádně široké pláště, teleskopickou sedlovku a 29” a 27,5” kola. Jejich malou nevýhodou může být vyšší hmotnost a těžkopádnost ve výjezdech. Na to vše ale zapomeneš při cestě z kopce dolů. Jestli máš tedy jízdu v terénu v krvi a nebojíš se výzev, je toto kolo pro tebe!

Tento typ se liší od enduro kol hlavně jinou stavbou rámu a menším zdvihem vidlice a tlumiče. Je příjemnější na jednodenní, delší vyjížďky, ale jak už název napovídá ani přírodní traily mu nejsou cizí. Oproti enduro kole je to celkově univerzálnější stroj, na kterém se pěkně svezeš v terénu, ale ani na šotolině a občasném asfaltu se neztratíš. Pokud po cestě potkáš kopec, nebudeš mít s jeho vyjetím problém. Stejně jako na enduru máš výběr mezi 29” a 27,5” koly a teleskopická sedlovka je standardem. Hledáš-li pohodlné, univerzální kolo, tak si ho právě našel!

Neboli slangově “Hardtaily” jsou vlastně poměrně novým typem kol, vycházejí z horských kol, ale mají upravenou geometrii do těžšího terénu tzn. více položený úhel vidlice a vzpřímenější úhel sedlové trubky. Většinou na těchto kolech najdeš i větší zdvih vidlice, teleskopickou sedlovku a širší pláště pro pohodlnou jízdu v terénu. Nejčastěji jsou na 29” kolech. Hardtaily jsou určeny do terénu, na traily, ale můžeš s nimi uskutečnit i delší pohodovou vyjížďku. Pokud si tedy chceš v terénu zlepšovat své dovednosti a bavit se, sáhni po tomto kole!

Zřejmě nejrozšířenějším typem kol do terénu jsou stále tzv. XC kola nebo též cross-country kola. Nejvíce se používají na výlety přírodou s různou variantou povrchů jako např. šotolina, asfalt, nezpevněné cesty, ale své využití si najdou i u sportovně laděnějších uživatelů. Zde můžeš nalézt kola také celoodpružená nebo jen s přední odpruženou vidlicí, nejčastěji na 29” případně 27,5” zapletených kolech. Pokud chceš denně pohodlně najet velký počet kilometrů v různém terénu, je XC kolo to pravé!

Gravel nebo taky štěrkolet je jedním z nejmladších typů kol, který se ale aktuálně těší velké oblibě mezi jeho uživateli. Jedná se prakticky o kolo na pomezí mezi silničním, horským a krosovým kolem, který je technicky velmi blízko cyklokrosovému stroji. Dalo by se v uvozovkách říci, že je to silniční kolo do terénu. Oproti silničnímu kolu má jinou stavbu geometrie, celkově je odolnější a pohodlnější, vyznačuje se širšími ráfky i plášti až do šíře 50 milimetrů. Pokud tedy jezdíš rád rychle a na delší vzdálenosti v různorodém terénu od asfaltu, lehký terén až po šotolinu, je Gravel správná volba!

Strmé výjezdy, těžké sjezdy nebo přírodní traily nejsou s trailovým elektrokolem žádný problém. Díky celoodpruženému rámu a výkonnému motoru bude pro tebe jízda příjemným zážitkem, který budeš chtít co nejdříve opakovat. Trailová geometrie rámu, velké zdvihy u vidlice i tlumiče, teleskopická sedlovka, široké pláště to vše předurčuje toto kolo do těžkého terénu. Nicméně díky motoru si užiješ jízdu třeba i po asfaltu. Výhody elektrokola snad už v dnešní době netřeba vyzdvihovat, jednoduše pojedeš dál a rychleji s úsměvem na tváři. 

Trailová elektrokola s pevnou zadní stavbou si drží pevně místo ve světě ježdění, nabízí skvělou tuhost a obratnost. Tento typ kola si zamiluješ pro jeho všestrannost a potěší tě pohodlnou jízdou v různých typech lehčího terénu, ale ani občasné zavítání do těžkých pasáží mu nebude dělat problém. Kolo je postaveno na kombinaci velkého 29” kola vpředu a 27,5” kola vzadu. Zůstávají tak zachovány typické vlastnosti kola na sedmadvácách tzn. mrštnost, obratnost, ale s velkým kolem vpředu se lépe dostaneš přes různé překážky. Tohle kolo je prostě univerzál a je na tobě, kam se s ním vydáš!

Vyber materiál rámu kola

 

Rám poměrně významně rozhoduje o vlastnostech celého kola. Kromě geometrie závisí také na materiálu, ze kterého je rám vyroben. Jednotlivé materiály se liší především svou hmotností a pevností, ale důležitá je i celková životnost.

Ocel

Kdysi byla ocel jediným materiálem, který se používal pro výrobu rámů, později ho však začaly vytlačovat rámy z hliníku a karbonu. Oproti hliníku ocel disponuje vyšší pevností, pružností a nízkou unavitelností, nadruhou stranu však podléhá korozi, což naštěstí v dnešní době řeší různé povrchové úpravy rámu. Asi největší nevýhodou oceli oproti ostatním materiálům je jeho vysoká hmotnost. Ovšem to se pomalu s příchodem nových technologií smazává a špičkové, zeslabované ocelové rámy již takovou hmotnost nemají. Navíc v poslední době se tyto “stylovky” dostaly zase do popředí zájmů mnoha bajkerů a to právě díky svým vlastnostem.

 

Hliník

Nejpoužívanější variantou materiálu pro rám kola je v dnešní době bezesporu hliník. A to hlavně díky jeho vlastnostem, tedy nízké váze a také nízké výrobní ceně. Hliník je totiž až třikrát lehčí než ocel, sám o sobě je však měkký, proto se zpracovává do různých slitin, ze kterých rámy vznikají. Aby byla pevnost rámu zaručena, používají se hliníkové trubky s větším průměrem. Takže pokud volíš příznivou cenu a nízkou hmotnost kola, s tímhle osvědčeným materiálem nemůžeš sáhnout vedle.

 

Karbon

Karbon neboli uhlíkový kompozit je až pětkrát lehčí a má šestkrát větší pevnost než ocel a proto se také využívá ke konstrukci rámu. Karbonové rámy mají také vysokou trvanlivost, neboť v důsledku namáhání stárnou pomalu. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena a také si musíš dávat pozor na velké nárazy z jiného (většinou bočního) směru než je rám konstruovaný, v takové případě může dojít k poškození rámu. Pokud ovšem máš rád pohodlí a nevadi ti vyšší cena, tak je tento materiál určen pro tebe!

Vyber pevný vs. celoodpružený rám

 

Důležitým faktorem pro výběr bude zcela jistě typ rámu tzn. pevný nebo celoodpružený? Obě tyto varianty sebou nesou hodně výhod i nevýhod a ty hlavní ti zkusíme popsat.

Pevný rám

Výhodou pevného rámu je nižší celková hmotnost kola a také určitě pořizovací cena. Kola s tímto typem rámu jsou zpravidla rychlejší na hladkých površích, naopak ztrácejí oproti celoodpruženým rámům v těžším terénu a ve sjezdu. Tento typ rámu je také mnohem jednodušší a tím i levnější na údržbu a servis. Kola s těmito rámy mají zpravidla zdvih vidlice do 140 mm a průměr kol 29”. Pokud nejčastěji jezdíš v běžném terénu, lesní cesty, asfaltky, šotolina, občas i těžší terén a máš rád delší výlety je tahle varianta vhodná pro tebe. 

 

Celoodpružený rám

Největší výhodou kola s celoodpruženým rámem tzv. fullem je rozhodně komfort, pohodlí a jistota jízdy v terénu. Kolo s tímto rámem má nejčastěji zdvih vidlice a tlumiče od 120 mm do 180 mm a 27,5” nebo 29” kola. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena a mnohem větší starost o údržbu a servis. Tohle ovšem hodíš za hlavu jakmile se dostaneš do těžšího terénu a naplno si vychutnáš jízdu z kopce dolů. Pokud tedy jezdíš rád v terénu, baví tě traily, máš rád komfort pod svou zadnicí, tak už nemusíš dále přemýšlet, kolo s celoodpruženým rámem je tvoje volba!

Vyber velikost kol 27,5” vs. 29”

 

Ještě v nedávné době byly kola standardně osazena rozměrem kol 26”, ten ovšem upadá v zapomnění a na scéně jsou hlavně dva typy rozměrů 27,5” a 29”. Nutno podotknout, že i rozměr 27,5” se nyní používá méně než rozměr 29”. Nikdo nemůže ale zcela jasně říci, jaký rozměr je ten nejlepší a který ti bude sedět. Hodně záleží na tvé preferenci a na stylu jízdy. Jaký je rozdíl mezi velikostmi 27,5” a 29”, a jaké jsou jejich hlavní výhody, ti ale zkusíme vysvětlit níže.

27,5”

Obecně se dá říct, že tato velikost je vhodná hlavně pro ty, kteří upřednostňují ovladatelnost a mrštnost. Kola s tímto rozměrem mají tendenci se lépe odlepit od země, takže se využívají hlavně v gravity disciplínách, případně ve sjezdu, používají je i častěji menší jezdci ale není to pravidlem. Tyto kola také zaručují hravější pocit z jízdy, lepší vyjíždění ze zatáček a hbitější ovladatelnost kolem překážek.

29”

Kola s rozměrem 29” upřednostňují ti, kteří mají rádi především rychlost, větší valivý odpor a stabilitu v terénu. Díky velikosti mají větší kontaktní plochu se zemí, tím i lepší trakci a díky tomu lépe a rychleji přejíždí překážky. Jsou univerzálnější variantou pro různé styly jízdy a využívají je především jezdci na trailech, v cross-country nebo vytrvalostních závodech. Nicméně jsou i skvělou volbou pro začínající jezdce, protože zvyšují komfort a stabilitu jízdy.

Vyber správnou velikost kola

 

Je nutné si uvědomit, že výběr velikosti kola potažmo rámu je zcela zásadní pro tvůj pozdější dobrý pocit z jízdy. Kolo ti takříkajíc musí padnout do ruky a musíš se na něm cítit pohodlně. Najít správnou velikost může být někdy alchymie, jelikož každý má trochu jiné proporce těla (délka paží, nohou apod.) Výběr velikosti rámu je prostě alfou a omegou a nesmíš ho podcenit! V první řadě je dobré se podívat na tabulku doporučených velikostí dle tvé výšky. Tam uvidíš, jaká by měla být zhruba tvá velikost.  Může se ale stát, že výška kterou máš, je na rozhraní dvou velikostí a pak je určitě nejlepší si obě velikosti vyzkoušet. S tím ti rádi pomůžeme u nás v Qayron storu, případně u dalších prodejců kol Qayron. Tam ti taky zkušený personál dokáže poradit a pomoci při výběru.

Pokud si došel až sem, máš ty nejdůležitější informace pro správný výběr tvého vysněného kola. Pokud v něčem váháš nebo se rozhoduješ, je vždy dobré to probrat s někým, kdo konkrétním kolům rozumí (né chytrým kamarádům:). 

 

Přejeme ti šťastný výběr a hodně najetých kilometrů v sedle nového kola Qayron!