BIKE CHECK: Custom Qayron ONE.DR CRMO / SR Suntour GVX

Novinky
8. 6. 2022

Máme pro vás další zajímavou stavbu kola z dílny našeho produkťáka Jindry. Tentokrát se jedná o stavbu na základu gravelového modelu ONE.DR CRMO. 

První otázka na tebe už se pomalu stává klasikou. Mohl bys nám prosím popsat jaké modifikace a komponenty už jsi se svým Gravelem vyzkoušel? Viděl jsem XC pláště, odpruženou vidlici… co podle tebe udělalo nejextrémnější rozdíl a kde všude pak šlo s “Vandrem” jezdit? :D :) 

Jindra: Tak já asi začnu tím, co z kola zbylo, to bude rychlejší:-) Takže to máme rám, hlávko, sedlovka + páčka, řazení a kliky…zbytek je zas trochu překopán oproti originálu. 

Loni jsem se rozhodl, že jako doplněk ke svému novému FS kolu koupím gravel. Vlastně to byla jednoduchá úvaha. U FS jsem se posunul na trail na zdvizích 150 mm, takže jsem potřeboval něco do rychla, co bude suplovat klasické XC a dopravní prostředek. Zvolil jsem ocelový Qayron One Dr. Q na Shimanu GRX a převodech 1x11 a s teleskopem. Na to, že jsem známej svým honěním gramů všude možně, tak docela zásek hned na začátku:-) Vlastně jsem od toho nic nečekal, ale chtěl jsem si vyzkoušet na vlastní kůži typ kola, který je poslední dobou v takové oblibě mezi jezdci. Začal jsem zlehka okolo komína, pak přidal nějaké ty výšlapy do Krkonoš, a nakonec i pravidelné jízdy do práce. A tím jsem gravelu propadl také. Jenže já jsem šel ještě dál. Už počáteční výběr kola tak nějak zaškatulkoval můj jízdní styl a to, co od kola očekávám. Ale stále to chtělo doladit detaily. Kvůli pohodlí jsem nasadil gumy Michelin Power Gravel 47-622 (v sérii 40-622), které jsem rovnou předělal na bezduše. Následovala výměna kazety za větší rozsah 11-46 zubů (neměl bych to jako PM říkat, ale ta hazka to dá s prstem v nose), kratší představec a řídítka víc do široka.

Pokud ale čekáte, že pohodlí se zlepšilo, tak jste na opaku. Mám problémy s karpály, a to se na rozbitých asfaltkách tady v Podkrkonoší celkem rychle projeví. Nakonec jsem tak po delších úvahách chtěl prostě zkusit odpruženou vidlici. Sehnatelná byla jen Fox, která se mi tvarem prostě nelíbí…no a pak ještě Suntour GVX, o které se dost mluvilo, ale nikdo jí v podstatě neviděl naživo. Takže jsem nažhavil dráty a začal otravovat náš kontakt Evu (dlužím jí dárkové balení Krakonoše…) z evropské centrály SR Suntour. No chvíli to trvalo, ale vidlici jsem nakonec dostal v balení s epesním blatníkem. Jediný problém byl, že model na aftermarket se dělá jen ve variantě osy 15 x 100 mm. A tak ještě musela přijít nová kola Mavic Allroad SL a k nim jiná přední osa. Tohle se nakonec ukázalo jako nečekaný časový problém, protože kola prostě nebyla. Takže gravel čekal pověšený na zdi skoro 2 měsíce, bez kol. 

Ale když se vrátím k tvé otázce, tak trochu s úsměvem přemýšlím o vnímání pojmu gravel. Jak jsem, tak zjistil, tak jsou prostě lidi, co na gravelu nezkousnou pláště širší jak 37-622, natož pak odpruženou vidlici. Jako by gravel byl přesně definovaná kategorie kol. A já bych přitom řekl, že pojem gravel je otevřená skupina kol, co zahrnuje silniční kola na širších gumách, kola pro bikepacking a kola, co postupně nahrazují XC kola do lehčího terénu. Dává to smysl, protože dnešní XC se posunulo někam jinam a tahle skupina kol tu prostě není. Stačí mrknout na jiné značky, jak postupně do gravelu začínají tlačit i rovná řídítka a najednou je z toho XC z devadesátek. 

Takže abych to shrnul. Na gravelu se mi líbí ta variabilita. Chceš do terénu? Joo, klidně si tam hoď gumy 50-622 a jeď se vyblbnout…Chceš si užít rychlost? Tak nech 37-622 a vypadni někam na okresky...Jasně, berany nikdy nebudou do těžkého terénu a v principu s pevnou vidlicí je to fakt utrpení. Ale já jsem šel cíleně za setupem XC kola, chtěl jsem univerzální kolo, které můžu poslat do lesa a neřešit, jestli se vrátím po svých.

“klidně si tam hoď gumy 50-622 a jeď se vyblbnout…”

 

Hned můžeme například rozebrat ty pláště. Ty rád honíš gramy, jak je pro tebe důležitá váha na gravelu? Jak se kolo chovalo s XC pláštěma? Patří na gravel bezduše a teleskopická sedlovka?

Jindra: Jojo…gramy jsou strašná věc, občas jsem docela blázen. Ale paradoxně, u gravelu to tak neřeším. Tady mi stačí, že je kolo lehčí než můj FS trail na 150 mm zdvizích. 

Pláště teď vozím Michelin Power gravel 47-622 a aktuálně na bezduších, takže tmel a ventilky Weldtite. Kola Mavic Allroad SL se k tomu přímo nabízí a tam plášť nahodíš i bez tmelu…Tyhle gumy jsou celkem těžké, váha je cca 650 gramů, což se třeba v porovnání s konkurencí zdá být hodně. Na druhou stranu jsou celkem odolné.

Zkoušel jsem i gumy 2,25" (konkrétně Schwalbe Racing Ralph + Ray). Joo, jde to skvěle v terénu, ale pak může být problém s úzkou zadní stavbou, měkčím výpletem anebo jen tím, že si kopete do předního kola při zatáčení. Širší gumy by krásně mohly suplovat pohodlí, ale po přechodu na odpruženou vidlici mi bohatě stačí právě jen ten rozměr 47-622.

No a s tím teleskopem…Já jsem si na něj tak zvykl, že už ani na tom gravelu si nedokážu představit jezdit s pevnou sedlovkou. 

Signature otázka :D Tak jak to teda máš s tou váhou u toho dle čmeláka? Kde se muselo nejvíc šetřit? Kde jsi řešil nejvíc, aby váha byla podle tvých představ? :D

Jindra: Noo, tak jo…váha je 12,2 kg. Ale je potřeba si uvědomit, že tam je právě ta vidlice a teleskop. No a ocel je prostě ocel. Takže tady reálně řeším váhu, jen když tahám kolo do bytu. Při jízdě zas naopak cítím tu lehkost výpletů, a i přes nadváhu to prostě jede moc hezky. 

 

na tom gravelu si nedokážu představit jezdit s pevnou sedlovkou.

Odpružená vidlice na gravelu, tak tady nám řekni víc! Jaký jsou tvoje pocity? Funguje to podle představ? Co váha? Jak moc takový komponent změní jízdní vlastnosti gravelu? Je kolo výš, než s původní vidlicí?

Jindra: No asi takhle, nejhorší bylo udělat ten krok z teorie do praxe. Původní karbonová vidlice totiž měřila od osy ke korunce 395 mm a k tomu jsem používal ještě 1 cm vysoký Angle spacer od Reverse components pro položení hlavy. Když to porovnám s vidlicí SR Suntour GVX, tak ta v základním zdvihu 40 mm měří tabulkově 436 mm. Rozdíl tedy 3 cm, které vám na geometrii udělají cca 1,5 stupně položení hlavy i sedlovky. Je ale potřeba počítat ještě se sagem cca 20 % (minus 8 mm zdvihu) a tím se zase dostáváme níž…no a pak už to na papíře zas tak hrozně nevypadá. A realita? V mém případě bylo potřeba jen lehce posunout sedlo dopředu (asi o 0,5 cm) a sklonit přední část.

No a jak to jezdí? Jezdí to, jezdí…a velice rychle. Při prvním nasednutí byla cítit změna geometrie, položenější hlava a neklid předního kola v menší rychlosti. Ale jako u všeho, po pár kilometrech přestanete vnímat tuto změnu a všímáte si daleko víc plynulosti jízdy, komfortu a jistoty vedení. Respektive, přestanete řešit, kam pošlete přední kolo na rozbitější cestě. Nejsem si úplně jistý, zda má cenu se rozepisovat o chodu vidlice. 40 mm zdvihu je totiž hodnota 25 % sagu u MTB vidlice se zdvihem 150 mm:-)

Nejde tedy ani tak mluvit o nějakém projevu nebo o charakteristice zdvihu. Stačí ale říct, že vidlice pracuje. A to nejvíc poznáte v tu chvíli, když předek jede naprosto klidně a zadní kolo ve stejné stopě poskakuje jako divé. Tady je ale nutné najít správnou harmonii a vzadu stačí lehce upustit tlak pneu, aby se komfort vyrovnal.

Když bych to vzal do extrému, tak se jedná o hopík nebo silentblok, co zvládne dost divoké věci. Na druhou stranu se jedná o běžné řešení s nulovým zásahem do rámu, není to žádný speciální design rámu, není nutné mít speciální hlavové složení nebo se jen bát drahého servisu…

Osobně bych klidně při zdvihu 40 mm oželel i možnost zamykání na úkor snížení váhy. Jestliže si charakteristiku pořeším vzduchem, tak zamykání je skoro zbytečné. Pokud bych ale vidlici měl nastavenou na 60 mm, tak bych páčku zamykání naopak ocenil. I laicky se dá poznat, že vidlici má tendenci chodit lineárně i při nejmenším zdvihu. Drobná výtka směřuje snad jen k tvaru páčky. Celkově je totiž dost subtilní a občas je problém ji ve spěchu nahmatat.

No a jinak praxe potvrzuje teorii, protože na stejné trase jsem už teď na začátku sezony výrazně rychlejší na rozbitých cestách oproti loňsku:-)

Jak bys popsal “Vandr” obecně? Jaký je jeho jízdní projev? Co si chtěl upravit hned od začátku, protože to třeba děláš na každém kole nebo to jednoduše máš rád? 

Jindra: Tady jsem od začátku věděl, že bude nutné zkrátit představec a dát kazetu s větším rozsahem na ty kopce v okolí. No a pak samozřejmě oblíbená bižuterie od Reverse components, tedy objímka sedlovky, víčko…

Určitě se nechci pasovat do chytráka z internetových diskuzí. Nemám zkušenosti s jiným gravelem. Na druhou stranu jsem rád, že naše původní idea udělat ho jako univerzální kolo, se nám povedla na výbornou. 

 

“..se nechci pasovat do chytráka z internetových diskuzí.”

Zajímavým tématem na gravelu mohou být omotávky. Pro někoho to může být jenom o barvě, ale určitě se za tím skrývá mnohem víc, jako je tvrdost omotávky, její vlastnosti při dlouhodobé jízdě… experimentoval si i tady?

Jindra: zkoušel jsem silikonovou Ciclovation (tuším), ale reálně byla hubenější a já jsem cítil každou vibraci. Takže jsem se vrátil k původní omotávce Fizik a tohle úplně neřeším. Tohle je stejně individuální jako sedlo.

Nic není dokonalé, co ti na gravel biku chybí obecně? Případně co bys rád ty sám přidal? 

Jindra: Dost dlouho jsem laboroval s posedem. Mám dlouhé nohy, takže mám velikost L. Zároveň jsem byl ale dost natažený a přitom nízko. Takže jsem vyměnil představec za model s nulovým sklonem a délkou 70 mm. A v kombinaci s vidlicí už si občas dovolím jet i v dolním úchopu:-D

Jeden “tác” nebo dva vpředu? Na jaký straně síly se tady nacházíš? :D Jsou 2 už přežitek? :) Jsou komponentově kola osazená tak, že jeden převod vpředu je absolutně dostačující?

Jindra: za mě jednoznačně 1x11 a 1x12 a to i na gravel…

Aktuálně vozím 40 x 11-46 zubů, ale přemýšlím i o převodníku 38 zubů. Vždycky jsem spíš šlapal frekvenčně, takže převod 40 x 11 zubů používám minimálně. 

Cokoliv bys chtěl dodat? Pocity na ježdění s gravelem ze široka? Obecně? Díky.


Jindra: Je to boží, je to rychlý a donutilo mě to asi po 10 letech si znova koupit elasťáky:-D

VÁHA: 12,2 kg bez pedálů

ZDVIHY: 40 mm

VELIKOST KOL: 700c
VELIKOST RÁMU: L

 

PART LIST:

RÁM: 100% CrMo Butted, Thru axle, ED Black

HS: Spec semi integrované + víčko Reverse components
VIDLICE: SR Suntour GVX

TLUMIČ: :-)

ŘÍDÍTKA: ZOOM OEM
PŘEDSTAVEC: Zoom OEM
GRIPY: Fizik

SEDLO: Fizik Aidon
SEDLOVKA: Crank Brothers Highline 3

PÁČKA SEDLOVKY: Spec OEM

SEDLOVÁ OBJÍMKA: Reverse components
KLIKY: Shimano GRX RX600

PEDÁLY: Zeeray z alíka
ŘETĚZ: KMC X11
PŘEVODNÍK: Shimano GRX RX600 40 z. NW
PŘEHAZOVAČKA: Shimano GRX RX812

KAZETA: Shimano SLX M7000 11 - 46 z.

BRZDY: Shimano GRX RX400
KOTOUČE: 160 mm ultralight
KOLA: Mavic Allroad SL
NÁBOJE: Mavic
DRÁTY: Mavic ploché
NIPLE: Mavic

RÁFKY: Mavic Allroad Sl
PLÁŠTĚ: Michelin Power Gravel 47-622

Duše: upgrade na bezduše, tmel + ventilky Weldtite