Jak vyměnit brzdové destičky na svém kole?

Novinky
24. 8. 2021

Brzdy na kole jsou jednou z nejdůležitějších komponent a měla by se jim věnovat dostatečná péče. Jejich bezchybná funkčnost je při jízdě v jakémkoliv terénu naprosto stěžejní a kontrola stavu před jízdou by měla být rutina a povinnost každého bajkera. Není totiž nic horšího, než zjistit při samotné jízdě, že brzdy nefungují a neplní svůj účel tedy zpomalování kola a jeho zastavení. Následky mohou být samozřejmě pro každého naprosto fatální. Proto by měla být kontrola a případně výměna brzdových destiček důležitou součástí tvojí přípravy před jízdou.

Jak poznáš, že je čas brzdové destičky vyměnit? 

Neexistuje žádný interval či pravidlo pro výměnu destiček. Je to velmi závislé na využívání brzd samotných, na podmínkách ve kterých se brzdy používají a samozřejmě na kvalitě materiálu, ze kterých jsou destičky vyrobeny. Někomu vydrží brzdové destičky několik let a někdo vymění i více páru destiček v jedné sezóně. Rozdíl v intervalech výměny bude také pokud destičky používáš v těžkém, horském terénu nebo při jízdě na rovině, případně při jízdě v suchu nebo při jízdě v blátě a písku a podobně. Faktorů je prostě hodně a je potřeba věnovat kontrole brzdových destiček pozornost. 

Důležité je také mít na paměti, že každý výrobce brzd používá jiný typ brzdových destiček. Proto před výměnou prověř, jaká značka a model brzdy je na tvém kole. Podle toho následně pořídíš model brzdových destiček přímo pro tvůj typ brzdy. Rozdíl je poté ještě v samotném materiálu brzdové destičky. Existují dva nejběžnější typy a to destičky polymerové (organické), které jsou nejpoužívanějším typem a mají razantní nástup brzdného účinku, ale dříve se opotřebují a destičky sintrované (metalické), které se vyznačují mírnějším nástupem brzdného účinku, ale stálým brzdným výkonem i při intenzivnějším brzdění z kopce. Při koupi tedy vybírej destičky podle těch, které už na kole máš, případně si nech poradit od odborníka ve specializovaném obchodě.

Kontrola opotřebení

Nejjednodušší je vizuální kontrola opotřebení destiček, tedy úbytku brzdného materiálu destičky. Ta se může provést i s nasazeným kolem ale lépe viditelné je opotřebení po sundání kola. Pokud kolo sundáváš, dávej si pozor abys nepromáčknul brzdovou páku, mohlo by dojít k úniku kapaliny a k zavzdušnění brzdy. Pokud je brzdný materiál (směs) na destičce menší než 1 mm je nutné destičky vyměnit. Pokud k výměně nedojde včas hrozí probroušení se brzdovou směsí až na kovovou destičku, na níž je brzdná směs nalepena a k poškození brzdového kotouče.

Demontáž destiček a čištění třmenů

Demontáž je možná až po sundání kola z rámu, tak aby k brzdovým destičkám byl dobrý přístup. Samotné destičky jsou ve třmenu zajištěny šroubovacím čepem s pojistkou nebo závlačkou, v obou případech je nutné čep či závlačku vytáhnout, až poté je možné destičky vyjmout. S destičkami vyndáš i rozpěrnou hliníkovou pružinku, která drží destičky od sebe. 

Následně je potřeba očistit brzdový třmen od nečistot, ideálně hadrem a sprejem pro čištění brzd nebo odmašťovačem. Pokud mají destičky ještě dostatek brzdné směsi stačí je očistit měkkým hadrem a případně velmi jemným smirkovým papírem a vložit je zpět do očištěného třmene. Jsou-li destičky na výměnu je potřeba vyměnit obě destičky (pár) včetně rozpěrné pružinky, která je součástí destiček. 

Výměna destiček 

Před samotnou výměnou je potřeba v závislosti na postupném opotřebení destiček a úbytku materiálu brzdné směsi, vrátit tedy zatlačit pístky brzdového třmenu zpět do původní polohy, tedy aby pístky byly zároveň se třmenem. Zatlačení pístků je lepší provést ještě s nasazenými starými destičkami, tak aby nedošlo k poškození pístků, případně nových destiček. Zatlačení je možné provést pomocí plochého klíče nebo šroubováku. Pokud jsou pístky zároveň se třmenem můžeš nasadit do třmenu nové destičky s rozpěrnou pružinkou a zajistit je závlačkou. Pak už stačí jen nasadit kolo zpatky. Před nasazením je dobré vyčistit odmašťovačem také brzdové kotouče, aby nedošlo ke znečištění nových destiček.

Seřízení

Po nasazení několikrát stiskni brzdovou páku, aby došlo k opětovnému natlakování brzdového systému a nastavení správné vzdálenosti brzdových destiček od kotouče. Následně po otočení kolem by nemělo docházet ke kontaktu destiček s kotoučem, pokud se tak děje je potřeba znovu nastavit pozici třmenu vůči kotouči, tak aby kotouč procházel středem třmenu a brzdových destiček. Tento proces obvykle zabere několik minut, pokud se na to ale necítíš nebo nemáš potřebné vybavení, nech vše raději na specializovaném servisu.

Poznámka:

Nové destičky je také potřeba takzvaně zajet, abychom zajistili jejich maximální účinnost. Existují různé techniky ale nejčastěji se doporučuje jet z mírného kopce na hladkém povrchu a stisknout brzdu na 5 až 6 vteřin, aby se destičky zahřály o kotouč a pak zvýšeným tlakem na brzdovou páku kolo zastavit. Tento postup pak opakovat 6 až 7 krát.

Údržba brzdových destiček + čištění

Čas od času se vyplatí brzdové destičky vyčistit pro jejich lepší účinek a správné fungování. Tato údržba je zejména závislá na podmínkách ve kterých na kole jezdíte, pokud za špatného počasí, v bahně a jiných nečistotách je potřeba destičky vyčistit ideálně po každé takové vyjížďce. Jak jsme psali výše, je pak potřeba destičky z kola sundat, očistit suchým jemným hadříkem a povrch destičky malinko zbrousit jemným smirkovým papírem. Před opětovným nasazením je potřeba ještě očistit a odmastit také brzdový třmen.

 

Pokud se budeš pravidelně o brzdy a brzdové destičky starat odvděčí se ti bezproblémovým chodem a maximálním brzdným efektem. Proto je dobré údržbu či následnou výměnu nepodceňovat. Jestli si na popsaný postup ale netroufáš, nezoufej a využij pomoc specializovaného servisu. Další inspiraci pro servis a nastavení kola můžeš čerpat i z dalších článků, které najdeš pod tímto článkem. Teď už jen přejeme hodně šťastných kilometrů v sedle tvého kola!

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY:

Článek: Jarní příprava kol?! Jak se připravit na první šlápnutí do pedálu. Krok za krokem…

Článek: Jak a kdy vyměnit řetěz na kole?

Článek: Jak předělat kolo na bezdušové pláště?

Článek: Jak nastavit odpružení (SAG) u svého kola?

Článek: Jak správně vybrat kolo Qayron?!

Článek: Jak správně vybrat kolo?

Článek: Jak správně vybrat elektrokolo?

Článek: Jak převážet elektrokolo?

Článek: Jak správně vybrat boty na kolo?

Článek: Jak správně vybrat helmu na kolo?

Článek: Jak vybrat chrániče na kolo?                                                                                                                                                                                                                                                          Foto credit: @koprivak.art